Policja sprawdza, czy zakrywamy usta i nos. Tysiące mandatów i wniosków o ukaranie do sądu

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP
Koronawirus w Polsce
Koronawirus w PolsceTVN24
wideo 2/4
TVN24Koronawirus w Polsce

Rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka przekazał w poniedziałek, że funkcjonariusze sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa pouczyli już prawie 55 tysięcy osób, a blisko 14 tysięcy ukarano mandatami karnymi. W blisko sześciu tysiącach przypadków skierowano wnioski o ukaranie do sądu.

- Od momentu wprowadzenia stanu epidemii tylko w związku ze zwalczaniem koronawirusa policjanci wykonali prawie 2,7 miliona służb patrolowych, niezależnych od sprawdzenia osób będących na kwarantannie – poinformował rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka. - Codziennie nadal angażujemy do działań prewencyjnych, aby zapewnić bezpieczeństwo, porządek publiczny i powstrzymać zarażenia między osobami, około 17-20 tysięcy funkcjonariuszy - powiedział.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz CiarkaTVN24

- Sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa pouczyliśmy już prawie 55 tysięcy osób, prawie 14 tysięcy ukaraliśmy mandatem karnym, w prawie sześciu tysiącach przypadków skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu - podał. Poinformował również, że od początku działań związanych ze zwalczaniem epidemii w Polsce policjanci ponad 11,6 milionów razy sprawdzali osoby skierowane na kwarantannę.

- Ostatniej doby sprawdziliśmy 85509 osoby skierowane na kwarantannę, w 651 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych – podkreślił Ciarka dodając, że w około 30 przypadkach zwrócono się do nich z prośbą o pomoc w zrobieniu zakupów czy wyniesieniu śmieci. Powiedział również, że od początku epidemii około 305 policjantów zostało zakażonych koronawirusem, a 239 wyzdrowiało.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Policja ma częściej karać za brak maseczki
Policja ma częściej karać za brak maseczkiTVN24

- Od początku działań 4440 funkcjonariuszy było na kwarantannie, obecnie jest ich na kwarantannie 340 – poinformował rzecznik KGP. - Cieszy fakt, że coraz więcej policjantów zdrowieje, a jednocześnie nie odnotowujemy wzrostu nowych zachorowań. Nie oszukujmy policjantów, dbajmy o zdrowie nas wszystkich. To dzięki działaniom policjantów mniej pacjentów mają lekarze, ratownicy czy pielęgniarki – podkreślił. Przypomniał, że zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, osobom które nie przestrzegają obostrzeń i przepisów, inspektor sanitarny może wymierzyć karę od 5 do 30 tysięcy złotych.

W poniedziałek badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 575 osób. Poinformowano o śmierci jednej osoby. Łączna liczba osób zakażonych w Polsce wynosi 47 469, z czego 1732 zmarły.

Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości