TVN24 | Polska

Ponad trzy tysiące mandatów w ciągu doby za brak maseczki. "Każdy musi liczyć się z konsekwencjami"

TVN24 | Polska

Autor:
js,
kab
Źródło:
PAP
Kiedy z maseczką, a kiedy nie? Wyjaśniała st. asp. Szubska z KGPTVN24
wideo 2/21
TVN24Kiedy z maseczką, a kiedy nie? Wyjaśniała st. asp. Szubska z KGP

W ciągu ostatniej doby policjanci pouczyli w całym kraju za niezakrywanie nosa i ust ponad 840 osób, ukarali mandatem 3190 osób, a w ponad 570 przypadkach skierowali wnioski o ukaranie do sądu - przekazał w poniedziałek rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka.

Rzecznik Komendy Głównej Policji poinformował, że od początku epidemii policjanci 20,3 miliona razy sprawdzali osoby skierowane na kwarantannę. - Ostatniej doby sprawdziliśmy ponad 264 tysiące osób skierowanych na kwarantannę. W około 820 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wyciagnięcia konsekwencji prawnych - powiedział policjant. Przypomniał przy tym, że Powiatowy Państwowy Inspektor Sanitarny na osoby uchylające się od kwarantanny może nałożyć karę do 30 tysięcy złotych.

- Od momentu wprowadzenia stanu epidemii, tylko w związku ze zwalczaniem koronawirusa wykonaliśmy prawie 4 miliony służb patrolowych, niezależnych od sprawdzenia osób będących na kwarantannie. Tylko ostatniej doby prawie 19 tysięcy policjantów wykonywało czynności związane ze stanem epidemii - przekazał.

Ponad 62 tysiące mandatów od początku epidemii, 16 tysięcy wniosków do sądu

Inspektor wskazał, że od chwili wprowadzenia obowiązku zakrywania ust i nosa, policjanci pouczyli ponad 199 tysięcy osób, ponad 62 tysiące ukarali mandatami karnymi, a w blisko 16 tysiącach przypadków skierowali wnioski o ukaranie do sądu.

- Ostatniej doby pouczyliśmy ponad 840 osób, nałożyliśmy mandat w stosunku do ponad 3190 osób, a w ponad 570 przypadkach skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu - poinformował rzecznik KGP.

Rzecznik KGP: każdy naruszający prawo musi liczyć się z surowymi konsekwencjami

- W pierwszej kolejności zawsze apelujemy o stosowanie się do obowiązujących ograniczeń, informujemy i przekazujemy komunikaty, również, jeżeli to możliwe, przy pomocy urządzeń nagłaśniających, zwłaszcza w strefach czerwonych oraz miejscach gromadzenia się osób. Jeżeli pomimo zwrócenia uwagi osoby nie stosują się do poleceń, każdy naruszający prawo musi liczyć się z surowymi konsekwencjami - zaznaczył.

Ciarka wskazał przy tym, że w przypadku skierowania wniosków do sądu, w zdecydowanej większości spraw sąd skazuje sprawców wykroczeń. - Analiza wniosków o ukaranie skierowanych do sądu wskazuje, że w chwili, gdy tych wniosków w skali kraju było nieco ponad 10 tysięcy, to 8430 obwinionych zostało skazanych, a zaledwie w 82 sprawach zapadły wyroki uniewinniające. Pozostałe sprawy jeszcze się toczyły - powiedział.

- Obecnie do Sejmu wpłynął projekt unormowania kwestii związanych z przestrzeganiem nakazów, zakazów i ograniczeń podczas stanu epidemii w ustawie Kodeks wykroczeń. Wejście tych przepisów w życie powinno zakończyć wszelkie dyskusje w zakresie egzekwowania przepisów przez funkcjonariuszy - podkreślił.

Kiedy maseczka jest konieczna, a kiedy nie? Na pytania odpowiadała st. asp. Wioletta Szubska z KGPTVN24

Kontrole w transporcie zbiorowym, placówkach handlowych i miejsc organizacji wesel

Przekazał także, że ostatniej doby policjanci skontrolowali ponad 3900 środków publicznego transportu zbiorowego, a od początku wprowadzenia obostrzeń w tych środkach komunikacji to już ponad 165,3 tysięcy kontroli.

- Od początku działań skontrolowano również ponad 284 tysiące placówek handlowych oraz ponad 2,7 tysiąca miejsc, gdzie organizowane są dyskoteki - przypominamy, że obecnie wprowadzony jest całkowity zakaz organizacji dyskotek. Skontrolowano również ponad 9,7 tysiąca miejsc organizacji wesel - dodał.

Przypomniał również, że zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi inspektor sanitarny może wymierzyć karę pieniężną w wysokości od 5 do 30 tysięcy złotych. - Apelujemy o rozsądek i odpowiedzialność. Unikajmy skupisk ludzi - zaapelował insp. Ciarka.

Przypadki koronawirusa w policji

Podkreślił również, że od początku epidemii wyzdrowiało 961 policjantów oraz 124 pracowników policji zakażonych wirusem. - Od początku działań zakażonych zostało około 2367 policjantów oraz 287 pracowników policji. Te liczby pokazują, że wirus nie omija mundurowych. Ponad 10 tysięcy policjantów było na kwarantannie – poinformował rzecznik KGP, dodając, że obecnie na kwarantannie jest około 2300 funkcjonariuszy.

Autor:js, kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: