TVN24 | Polska

Platforma chce powołać komisję śledczą w sprawie walki z pandemią. Terlecki: nie ma szans

TVN24 | Polska

Autor:
ads/kg
Źródło:
PAP
Budka: rozpoczynamy proces powołania sejmowej komisji śledczej w sprawie walki z pandemią
Budka: rozpoczynamy proces powołania sejmowej komisji śledczej w sprawie walki z pandemiąTVN24
wideo 2/21
TVN24Budka: rozpoczynamy proces powołania sejmowej komisji śledczej w sprawie walki z pandemią

Trzeba rozliczyć osoby, które świadomie lub nie, ale naraziły zdrowie i życie Polaków. Rozpoczynamy proces powołania sejmowej komisji śledczej - powiedział przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka. Ryszard Terlecki, szef klubu Prawa i Sprawiedliwości, ocenił, że to "niepoważny pomysł" i ocenił, że "nie ma żadnych szans na powołanie komisji" przez Sejm.

Szef Platformy Obywatelskiej Borys Budka powiedział na środowej konferencji prasowej, że nie ulega wątpliwości, iż obecna władza nie zdała egzaminu "jeśli chodzi o organizację systemu szczepień" oraz "jeśli chodzi o walkę z pandemią". - Dziś najważniejszą rzeczą jest sprostać wyzwaniu, ale również rozliczyć osoby, które świadomie lub nie, ale naraziły zdrowie i życie Polaków - powiedział Budka. Według niego "jest cały obszar działalności, w którym rodzą się poważne wątpliwości co do motywów działania tej władzy". - Ostatnia informacja, która zmroziła Polaków, jest o tym, że rząd świadomie zrezygnował z 15 milionów szczepionek - powiedział szef PO. Według niego, "przez to dziś po pierwsze skończyły się zapisy na szczepienia", ale również "proporcjonalnie zmniejszyła się liczba szczepionek, która trafiła do Polski".

"Rozpoczynamy proces powołania sejmowej komisji śledczej"

Budka podkreślił, że ta sprawa musi zostać wyjaśniona, ale - jak dodał - "to jedna z wielu, które kładą cień na tej władzy". - Nie ma rzetelnej, niezależnej prokuratury, nie ma organów, które mogłyby to wyjaśnić i dziś rozpoczynamy proces powołania sejmowej komisji śledczej - oświadczył szef PO. Zapowiedział, że Platforma zaproponuje udział w komisji śledczej partnerom opozycyjnym oraz podpisanie wspólnego wniosku. - Są ze mną osoby, posłowie, którzy będą naszymi przedstawicielami w komisji śledczej - jest pan poseł Dariusz Joński, poseł Michał Szczerba - osoby, które udowodniły swoją pracą, że są powody do tego, by cierpliwie i rzetelnie badać zaniechania tej władzy - powiedział Budka.

Według lidera PO są trzy parametry, którymi można oceniać obecny rząd. - Jesteśmy na 16. miejscu w Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o liczbę wykonanych szczepień, jesteśmy na 26. miejscu w Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o liczbę wykonanych testów i najgorsza rzecz - to liczba zgonów - jesteśmy na drugim miejscu w Unii Europejskiej - wskazywał. Te dane - dodał - także potwierdzają, że Sejm powinien zająć się kompleksowym wyjaśnieniem zaniedbań władzy nie tylko w sferze finansowej, ale też w kwestii ochrony zdrowia i życia Polaków.

Terlecki: nie ma żadnych szans na powołanie komisji

Szef klubu Prawa i Sprawiedliwości, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki ocenił pomysł Budki jako "niepoważny".

- Wszystko wczoraj zostało wyjaśnione podczas spotkania z opozycją u premiera. Opozycja znów się ośmiesza, zgłaszając tego rodzaju pomysły - mówił Terlecki w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Jak dodał, "nie ma żadnych szans na powołanie komisji, tym bardziej, że to całkowicie niepoważne".

Projekt uchwały w sprawie powołania komisji śledczej może być wniesiony przez Prezydium Sejmu lub co najmniej 46 posłów. Komisję śledczą powołuje oraz wybiera i odwołuje jej skład osobowy Sejm bezwzględną większością głosów.

Autor:ads/kg

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości