TVN24 | Polska

Opole. Wszystkie łóżka w szpitalu tymczasowym zajęte. Nie ma już miejsca, aby dostawić kolejne

TVN24 | Polska

Autor:
ib/
tam
Źródło:
TVN24 Wrocław
Szpital tymczasowy w Opolu osiągnął maksymalny limit łóżek
Szpital tymczasowy w Opolu osiągnął maksymalny limit łóżekTVN24 Wrocław
wideo 2/8
TVN24 WrocławSzpital tymczasowy w Opolu osiągnął maksymalny limit łóżek

W piątek rano szpital tymczasowy w Opolu osiągnął swój limit pacjentów w części ogólnej. 136 łóżek jest zajętych i - jak przekazuje rzeczniczka placówki - logistycznie nie ma możliwości, by dostawić kolejne. Dyrekcja apeluje również o pomoc kadrową, w szpitalu brakuje rąk do pracy.

- W części ogólnej mamy wszystkie łóżka zajęte. Te wolne w części intensywnej terapii musimy mieć zabezpieczone dla pacjentów, których stan gwałtownie się pogarsza. Tych, którzy leżą w części ogólnej - mówi Edyta Hanszke-Lodzińska, rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Przekładając słowa rzeczniczki szpitala na twarde liczby: w placówce przebywa obecnie 136 osób, wszystkie łóżka są zajęte. Docelowo szpital tymczasowy został przygotowany na przyjęcie 142 pacjentów. Ta różnica to właśnie bufor zabezpieczenia na intensywnej terapii, o którym mówi Hanszke-Lodzińska. Rzeczniczka zaznacza, że tzw. część czerwona jest już zapełniona łóżkami i "na ten moment" (sobota, 27 listopada) nie ma miejsca, aby dostawić kolejne.

Szpital tymczasowy w Opolu TVN24

Personel poszukiwany

Brak miejsca na dostawienie łóżek to niejedyne zmartwienie dyrekcji szpitala tymczasowego w Opolu. Bo ktoś musi się jeszcze pacjentami zaopiekować.

- Cały czas poszukujemy personelu. Prosimy o zgłaszanie się przede wszystkim pielęgniarek anestezjologicznych, lekarzy anestezjologów, ale też innych pracowników medycznych, lekarzy innych specjalności, pielęgniarki ogólne - wymienia Hanszke-Lodzińska.

W ostatnim czasie przyjmowanych było tu nawet kilkanaście osób dziennie. Hospitalizacja trwa od kilku do kilkunastu dni, czasami dłużej, w zależności od stanu pacjenta. Większość z tych osób to osoby, które ciężko przechodzą COVID-19. 

Od początku działalności szpitala tymczasowego, czyli od grudnia 2020 roku, placówka przyjęła łącznie blisko 1100 pacjentów.

26 182 zakażenia w sobotę, 727 na Opolszczyźnie

Z danych podawanych przez opolski urząd wojewódzki wynika, że w regionie dostępnych jest 546 łóżek covidowych, w sobotę 400 z nich było zajętych. Miejsca z respiratorami dla pacjentów chorych na COVID-19 to 67, ale 44 z nich w sobotę było zajętych.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę o 26 182 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Resort przekazał też, że zmarło 378 osób chorujących na COVID-19. Na Opolszczyźnie odnotowano 727 nowych zakażeń.

Autor:ib/ tam

Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości