Kolejny krok w luzowaniu obostrzeń

TVN24 | Polska

Autor:
akr\mtom,
adso
Źródło:
tvn24.pl
Morawiecki podał harmonogram odmrażania gospodarkiTVN24
wideo 2/35
TVN24Morawiecki podał harmonogram odmrażania gospodarki

Edukacja, handel, kultura i kult religijny - tych czterech obszarów dotyczy kolejny etap rządowego planu luzowania obostrzeń i odmrażania gospodarki w maju. Od wtorku przestają obowiązywać kolejne restrykcje. Do funkcjonowania powrócą między innymi galerie handlowe, galerie sztuki czy muzea.

W ubiegłą środę premier Mateusz Morawiecki, wspólnie z szefem resortu zdrowia Adamem Niedzielskim, przedstawił plan odmrażania gospodarki i luzowania obostrzeń w maju. Dzień później w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie w tej sprawie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Część obostrzeń przestaje obowiązywać we wtorek.

Dzieci w klasach 1-3 szkoły podstawowej wracają do nauki stacjonarnej. Nauka ma przebiegać w ścisłym reżimie sanitarnym, który zakłada między innymi wietrzenie sal podczas przerw oraz dezynfekcję placówek w weekendy.

Kolejny obszar łagodzenia restrykcji to handel. Od wtorku w galeriach handlowych będą mogły zostać otwarte sklepy i punkty usługowe. Otworzą się także sklepy meblowe i budowlane.

Rozporządzenie w sprawie obostrzeń umożliwia prowadzenia działalności obiektów handlowych lub usługowych w galeriach handlowych i sklepów o powierzchni powyżej 2000 m kw. z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego oraz limitu obsługiwanych osób w przeliczeniu na metry kwadratowe. Wskazano, że w obiektach tych może przebywać jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 15 metrów kwadratowych z wyłączeniem obsługi.

Od tego dnia będą również otwarte galerie sztuki i muzea. Placówki te będą musiały prowadzić działalność w ścisłym reżimie sanitarnym, a obowiązywał w nich będzie limit 1 osoby na 15 metrów kwadratowych.

ZOBACZ CAŁE ROZPORZĄDZENIE >>>

Od wtorku obowiązywać będą także zmiany w restrykcjach w kontekście kultu religijnego. Według harmonogramu zamieszczonego na rządowej stronie, w czasie nabożeństw ma obowiązywać limit 1 osoby na 15 metrów kwadratowych w świątyniach. Ponadto rekomendowane jest odprawianie ceremonii na świeżym powietrzu.

Co dalej z obostrzeniami?

Niektóre obostrzenia zostały złagodzone już od 1 maja. Możliwa jest, pod pewnymi warunkami, aktywność sportowa na świeżym powietrzu oraz w zamkniętych obiektach sportowych i na basenach.

Kolejne kroki w stopniowym odmrażaniu gospodarki - według rządowych informacji - zakładają, że od 8 maja działalność będą mogły wznowić hotele. Będą mogły funkcjonować przy maksymalnie 50 procentach obłożenia obiektu i zamknięte mają w nich pozostać restauracje oraz strefy welness&spa.

Natomiast od 15 maja restauracje i kawiarnie będą mogły wznowić działalność stacjonarną, ale tylko w ogródkach na świeżym powietrzu. Zachowany musi w tych miejscach być także bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik. Powrócą także kina i teatry, ale na świeżym powietrzu i przy maksymalnie 50 procentach obłożenia. Możliwe będzie organizowanie imprez okolicznościowych na zewnątrz. Wesela czy komunie będą mogły się odbywać w ten sposób z limitem do 25 osób.

Nauka hybrydowa będzie obowiązywała dla klas 4-8 szkół podstawowych i dla klas 1-4 szkół średnich.

Od tej daty w wydarzeniach sportowych na świeżym powietrzu będzie mogło uczestniczyć 25 procent publiczności. Możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu pod warunkiem, że wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15.

Od 29 maja uczniowie wszystkich klas wrócą do szkoły w trybie stacjonarnym. Usługi gastronomiczne będzie można świadczyć również wewnątrz lokali w reżimie sanitarnym, a obłożenie lokalu będzie mogło wynosić maksymalnie 50 procent. Baseny i kryte obiekty sportowe zostaną otwarte dla wszystkich przy maksymalnie 50 procentach obłożenia. Na tych samych zasadach będą mogły działać kina i teatry. Limit uczestników imprez okolicznościowych zostanie zwiększony do 50 i będzie można organizować je wewnątrz. Ponadto otwarte zostaną siłownie, kluby fitness, solaria. Obowiązywał będzie w nich limit 1 osoby na 15 metrów kwadratowych.

Autor:akr\mtom, adso

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Adam Warżawa

Tagi:
Raporty: