Wiceminister zdrowia: jeżeli limit gości na weselu zostanie przekroczony, pojawi się inspekcja sanitarna z policją

TVN24 | Polska

Autor:
pp/pm
Źródło:
TVN24
Wiceminister zdrowia o organizacji wesel w powiatach objętych obostrzeniamiTVN24
wideo 2/38
TVN24Wiceminister zdrowia o organizacji wesel w powiatach objętych obostrzeniami

Nie ma planów prewencyjnych kontroli przestrzegania obostrzeń na imprezach weselnych - poinformował wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński na piątkowym briefingu prasowym. Jak dodał, jeżeli będą informacje, że gdzieś odbywa się taka uroczystość i limit gości został w istotny sposób przekroczony to będzie tam skierowana kontrola. - Myślę, że pojawi się tam pracownik inspekcji sanitarnej wspólnie z policją - mówił.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 809 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 oraz o śmierci kolejnych 13 osób. To najwyższa liczba dziennych infekcji od początku epidemii w naszym kraju.

Najwięcej zakażeń potwierdzono w województwie śląskim - 259. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński na briefingu prasowym przed resortem zdrowia przekazał, że taka liczba zakażeń na Śląsku "to jest ciąg dalszy badań przesiewowych". - Te badania rozpoczęły się też dzisiaj na dużą skalę w województwie małopolskim. Od rana przebadano już tysiąc osób, także należy się z istotnym prawdopodobieństwem spodziewać, że wyniki tych badań, które spłyną przez weekend, powiększą tę liczbę przypadków w najbliższych dniach - mówił Cieszyński. 

Jak przekazał wiceminister, resort kończy pracę nad rozporządzeniem Rady Ministrów, dotyczącym obostrzeń, które od jutra będą obowiązywać na terenie kraju. - Natomiast one przede wszystkim dotkną 19 powiatów, które mają najwyższy stopień nowych przypadków w ciągu ostatnich 14 dni w przeliczeniu na 10 000 mieszkańców - wyjaśniał Cieszyński. - To jest wskaźnik, który pozwala z dużym prawdopodobieństwem wskazać te powiaty, w których to ryzyko nowych zakażeń, pochodzących od innych osób zakażonych na terenie danego powiatu, jest wysokie - wyjaśniał wiceminister.

Wiceminister zdrowia o nowych zakażeniach na Śląsku: to jest ciąg dalszy badań przesiewowychTVN24

Jak mówił, wprowadzane są dziś ostatnie poprawki i to rozporządzenie zostanie przekazane do zaopiniowania przez całą Radę Ministrów.

Wiceminister zdrowia: wesela w wyszczególnionych powiatach powinny być ograniczone

Cieszyński powiedział także, że do ministerstwa spływają wyniki konsultacji społecznych. - Najwięcej głosów mamy z branży weselnej, także od osób, które miały zaplanowane uroczystości weselne na najbliższe dni - przekazał.

- Tutaj chcemy jednoznacznie wskazać, że od samego początku działaniom Ministerstwa Zdrowia przyświecał taki cel, by tam, gdzie jest to tylko możliwe, odmrażać życie społeczne, gospodarcze, tak by sytuacja w całej Polsce wracała do tej normy, którą znaliśmy sprzed epidemii - mówił wiceminister zdrowia. Jak przekazał, "od samego początku, wprowadzając obostrzenia lub rezygnując z nich, mówiliśmy, że będziemy na bieżąco reagować".

CZYTAJ WIĘCEJ: "Czerwone" i "żółte" powiaty. Ministerstwo Zdrowia: lista będzie aktualizowana >>>

- W naszej ocenie, mając na uwadze wysoką liczbę nowych zakażeń w tych powiatach (19 wyszczególnionych przez MZ - red.) te imprezy (wesela - red.) powinny być ograniczone. W tych powiatach oznaczonych kolorem czerwonym proponujemy obniżenie liczby gości o dwie trzecie do 50 osób, a w powiatach żółtych o 50 osób, czyli łącznie maksymalnie 100 osób - wyjaśniał Cieszyński.

- To jest też zgodne z tym, co usłyszeliśmy od przedstawicieli branży weselnej - dodał.

- Bardzo wielu weselników samych rezygnuje z udziału w tych weselach. Bardzo często frekwencja jest tam zbliżona do pięćdziesięciu procent - podkreślał Cieszyński.

Cieszyński o ewentualnych kontrolach na weselach: takich planów nie ma

Cieszyński pytany, czy będą planowane kontrole przestrzegania obostrzeń na weselach, odparł, że "jeżeli pytanie zmierza do tego, czy planujemy, aby tym 51. gościem na każdym weselu był Powiatowy Inspektor Sanitarny to pragnę zapewnić, że takich planów nie ma".

Wiceminister zdrowia o organizacji wesel w powiatach objętych obostrzeniamiTVN24

- Oczywiście, jeżeli będą informacje, że gdzieś odbywa się taka uroczystość i limit gości został w istotny sposób przekroczony to tak, jak w przypadku wszystkich takich nadużyć, będzie tam skierowana kontrola i myślę, że pojawi się tam pracownik inspekcji sanitarnej wspólnie z policją - mówił wiceminister zdrowia.

- Natomiast takich prewencyjnych kontroli w tym zakresie myślę, że nie będzie - dodał.

Autor:pp/pm

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: