TVN24 | Polska

Koronawirus w Polsce. Nowe przypadki zakażenia i śmierci - 29 sierpnia

TVN24 | Polska

Autor:
momo
Źródło:
tvn24.pl
Doktor Paweł Grzesiowski o czwartej fali epidemii COVID-19: będzie musiała być wysoka
Doktor Paweł Grzesiowski o czwartej fali epidemii COVID-19: będzie musiała być wysokaTVN24
wideo 2/21
TVN24Doktor Paweł Grzesiowski o czwartej fali epidemii COVID-19: będzie musiała być wysoka

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę o 204 nowych, potwierdzonych przypadkach infekcji koronawirusem. Resort przekazał, że ostatniej doby nie zmarł żaden zakażony. Od początku pandemii w Polsce potwierdzono 2 888 231 zakażeń, z powodu COVID-19 zmarło 75 340 osób.

Najwięcej z 204 nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzono w województwie mazowieckim, gdzie odnotowano 33 infekcje.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Pozostałe zakażenia pochodzą z województw: małopolskiego (30), śląskiego (17), podkarpackiego (15), podlaskiego (13), pomorskiego (13), wielkopolskiego (11), dolnośląskiego (10), łódzkiego (10), lubelskiego (9), kujawsko-pomorskiego (7), świętokrzyskiego (7), zachodniopomorskiego (7), lubuskiego (5), opolskiego (4), warmińsko-mazurskiego (3).

10 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które mają zostać uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Jak przekazał w niedzielę resort zdrowia, minionej doby z powodu COVID-19 lub chorób współistniejących z COVID-19 nie zmarł żaden pacjent.

Od początku epidemii w Polsce potwierdzono 2 888 231 zakażeń, z powodu COVID-19 zmarło 75 340 osób.

Dane ze szpitali. Ile jest zajętych respiratorów? Ile osób wyzdrowiało?

Z opublikowanego w niedzielę raportu z danymi epidemicznymi wynika, że:

- 6001 łóżek jest przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 (bez zmian w stosunku do poprzedniego dnia), - z tego 403 łóżka są zajęte przez pacjentów z COVID-19 (-3), - 578 respiratorów jest przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 (bez zmian), - z tego 57 respiratorów jest obecnie wykorzystywanych (+7), - 53 308 osób jest objętych kwarantanną (-2203), - 2 656 855 osób wyzdrowiało (+147).

Koronawirus w Polsce. Kiedy czwarta fala?

Musimy przygotować się, że w Polsce czwarta fala pandemii COVID-19 będzie za trzy, cztery, pięć tygodni - powiedział w sobotę w TVN24 profesor Andrzej Fal, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego. Podkreślił, że im więcej osób się dzisiaj zaszczepi, tym szybciej ta fala zostanie przecięta. - Natomiast przed czołem tej fali ze szczepieniami nie zdążymy - ocenił.

Jak mówił profesor "w innych krajach, mimo wysokiej zachorowalności, czwarta fala charakteryzuje się relatywnie łagodniejszym przebiegiem". – Mniej osób odsetkowo trafia do szpitala, powiedzmy 5-7 procent, a nie tak jak było 15 do 20 procent – zauważył. Dodał, że widoczna jest też mniejsza umieralność.

Szczepienia przeciwko COVID-19 - najważniejsze informacje

Zaznaczył jednak, że "w Europie jesteśmy jedną z najniższej zaszczepionych populacji". - W związku z tym nie możemy powiedzieć, że ten wirus obejdzie się równie łagodnie z naszą populacją jak z brytyjską, gdzie mimo że mamy zachorowalność na poziomie ponad trzydziestu tysięcy (przypadków - red.) dziennie, to ona przechodzi w bardzo niewielką liczbą hospitalizacji – mówił Fal.

- Wszyscy widzimy, że Polska, Czechy, Słowacja, Węgry w tej chwili stanowią coś w rodzaju zielonej, nieskażonej wirusem SARS-CoV-2 wyspy na mapie Europy, natomiast wszyscy również wiemy, że taki stan rzeczy nie będzie trwał w nieskończoność i te zachorowania pojawią się w większej ilości – powiedział Fal. Zauważył, że wielu specjalistów tworzących modele matematyczne a także minister zdrowia Adam Niedzielski wskazują, że "niestety musimy się za trzy, cztery, pięć tygodni przygotować, że u nas ta fala i wzrost zachorowań będzie".

Autor:momo

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości