Drugi najwyższy przyrost zakażeń w ciągu doby w Polsce

TVN24 | Polska

Autor:
kb/kab
Źródło:
tvn24.pl
20 września: 910 nowych przypadków zakażenia koronawirusem; łącznie: 79 240TVN24
wideo 2/36
TVN2420 września: 910 nowych przypadków zakażenia koronawirusem; łącznie: 79 240

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę o 910 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia SARS-CoV-2 oraz o śmierci 11 kolejnych osób. To drugi najwyższy przyrost zakażeń w ciągu doby. Wzrosła liczba zajętych respiratorów i łóżek w szpitalach. Od wczoraj wyzdrowiało 441 osób. Łącznie w Polsce zakażenie koronawirusem potwierdzono u 79 240 osób, spośród których 2 293 zmarły. Dzień wcześniej informowano o 1002 przypadkach i była to najwyższa dzienna liczba przypadków zakażenia od początku pandemii.

Najwięcej z 910 przypadków, o których poinformowało w niedzielę ministerstwo, odnotowano w województwie mazowieckim. Było ich tam 164.

Pozostałe przypadki dotyczą województw: wielkopolskiego (123), małopolskiego (103), opolskiego (84), śląskiego (74), podkarpackiego (62), pomorskiego (55), łódzkiego (54), dolnośląskiego (45), lubelskiego (35), kujawsko-pomorskiego (26), warmińsko-mazurskiego (23), podlaskiego (21), świętokrzyskiego (18), zachodniopomorskiego (13) i lubuskiego (10).

To mniejsza liczba niż w sobotę, kiedy poinformowano o 1002 przypadkach. Była to największa liczba przypadków zakażenia od początku pandemii. Tego dnia wykonano ponad 20 tys. testów. W piątek było 757 potwierdzonych przypadków zakażeń SARS-CoV-2 (wykonano ponad 21 tys. testów), a w czwartek - 837 przypadków (wykonano ponad 22,1 tys. testów).

Niedziela to drugi największy przyrost zakażeń w ciągu doby. Trzecią największą dobową liczbę nowych zakażeń potwierdzono 21 sierpnia, kiedy było ich 903 (wykonano 29,6 tys. testów). Czwarty najwyższy wynik od początku pandemii odnotowano dzień później - 22 sierpnia - 900 przypadków (25,7 tys. testów). Dane z 27 sierpnia - 887 nowych infekcji - to piąty najwyższy dzienny bilans zakażeń w naszym kraju (wykonano ponad 28,2 tys. testów).

Ministerstwo przekazało także w niedzielę informację o śmierci 11 zakażonych osób. Według resortu większość z tych osób miała choroby współistniejące.

Łącznie w Polsce zakażenie koronawirusem potwierdzono u 79 240 osób, spośród których 2 293 zmarły.

W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 18,9 tysiąca testów.

Rzecznik ministerstwa: liczba zakażeń to efekt powrotu do normalnego życia

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, komentując w sobotę największy bilans przypadków, powiedział, że w kraju nie ma obecnie dużych ognisk zakażeń, a sobotnie dane są efektem powrotu ludzi do normalnego trybu życia.

Ponad pięć tysięcy przypadków w ciągu tygodnia

W ciągu siedmiu dni, od poniedziałku 14 września do niedzieli 20 września, resort zdrowia poinformował łącznie o 5088 przypadkach zakażenia. Było ich:

- w niedzielę, dziś - 910 - w sobotę - 1002, - w piątek - 757, - w czwartek - 837, - w środę - 600, - we wtorek - 605, - w poniedziałek - 377.

Ile osób wyzdrowiało? Ile jest na kwarantannie?

Wcześniej w niedzielę resort zdrowia opublikował także codzienny "raport o koronawirusie". Wynika z niego, że:

- 1 985 "łóżek COVID-19" w szpitalach jest zajętych [+8 w stosunku do dnia poprzedniego], - 86 respiratorów jest wykorzystywanych [+3 w stosunku do dnia poprzedniego], - 118 212 osoby są objęte kwarantanną [652 mniej niż dobę wcześniej], - 11 751 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym [257 więcej niż dobę wcześniej], - 64 302 osoby wyzdrowiały [441 więcej niż dobę wcześniej].

Ograniczenia w szczepionkach na grypę

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu szczepionek przeciw grypie na jednego pacjenta. Obwieszczenie w tej sprawie opublikowano w czwartek.

O możliwości wydania obwieszczenia reglamentacyjnego mówił w ostatnich dniach wiceszef resortu Maciej Miłkowski. Wyjaśniał, że ma ono eliminować możliwość wypisania kilku czy kilkunastu dawek szczepionki na jedną osobę.

Minister zdrowia o "najważniejszym wskaźniku przebiegu pandemii"

Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił w piątek w "Jeden na jeden" w TVN24 o obecnej sytuacji epidemicznej w Polsce. Wskazywał, że "liczba nowo wykazanych pacjentów nie jest najważniejszym wskaźnikiem przebiegu pandemii". Jak tłumaczył, "najważniejszym wskaźnikiem przebiegu pandemii jest to, ile mamy ciężkich przypadków, czyli osób, które są przy wsparciu respiratorowym, tlenowym, i ile mamy zgonów".

Również w piątek Niedzielski powołał zespół do spraw opiniowania zmian w ochronie zdrowia. Zadaniem zespołu będzie między innymi przygotowanie strategii rozwoju systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Szef MZ zapowiedział ponadto przygotowanie "planu odbudowy zdrowia Polaków".

Pakiet badań, dostęp do usług medycznych. Minister przedstawia "recovery plan" po pandemiiTVN24

Powiaty w strefie żółtej i czerwonej

Resort zdrowia ogłosił w czwartek nową listę powiatów z najwyższym przyrostem zakażeń koronawirusem, które spełniają kryteria czerwonych i żółtych stref oraz strefy niebieskie, czyli powiaty zagrożone dodatkowymi obostrzeniami.

W strefie czerwonej i żółtej jest 11 powiatów. Z kolei w strefie niebieskiej zagrożonej dodatkowymi obostrzeniami jest sześć powiatów.

W strefie czerwonej znalazły się powiaty:

- bytowski (pomorskie), - kluczborski (opolskie), - milicki (dolnośląskie).

W strefie żółtej znalazły się powiaty:

- tatrzański (małopolskie), - nowotarski (małopolskie), - myślenicki (małopolskie), - kielecki (świętokrzyskie), - głubczycki (opolskie), - aleksandrowski (kujawsko-pomorskie), - kartuski (pomorskie), - gostyński (wielkopolskie).

Autor:kb/kab

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Tagi:
Raporty: