TVN24 | Polska

Ministerstwo Zdrowia: ponad 5 tysięcy zakażeń, zmarło prawie 200 osób

TVN24 | Polska

Autor:
kb,
mjz/kab
Źródło:
TVN24
Ministerstwo Zdrowia: ponad 5 tysięcy zakażeń, zmarło prawie 200 osób
Ministerstwo Zdrowia: ponad 5 tysięcy zakażeń, zmarło prawie 200 osóbTVN24
wideo 2/25
TVN24Ministerstwo Zdrowia: ponad 5 tysięcy zakażeń, zmarło prawie 200 osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 5 178 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o śmierci 196 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Łącznie od początku epidemii w Polsce potwierdzono 1 596 673 infekcje koronawirusem. Zmarło 41 028 zakażonych osób.

Najwięcej z 5 178 przypadków, o których resort zdrowia poinformował we wtorek, dotyczy województwa mazowieckiego, gdzie wykryto 824 infekcje.

Pozostałe przypadki dotyczą województw: warmińsko-mazurskiego (616), pomorskiego (404), kujawsko-pomorskiego (384), wielkopolskiego (379), łódzkiego (355), śląskiego (342), podkarpackiego (279), dolnośląskiego (258), lubelskiego (254), zachodniopomorskiego (245), małopolskiego (224), podlaskiego (198), lubuskiego (158), świętokrzyskiego (73), opolskiego (49).

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

136 zakażeń to - jak podał resort - dane bez wskazania adresu, które mają być uzupełnione przez sanepid.

Ministerstwo poinformowało też o śmierci 196 zakażonych osób. Z powodu COVID-19 zmarły 44 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami - 152 pacjentów.

Łącznie od początku epidemii w Polsce potwierdzono 1 596 673 infekcje koronawirusem. Zmarło 41 028 zakażonych osób.

Ile osób wyzdrowiało? Ilu zakażonych leży w szpitalach?

Z opublikowanego we wtorek codziennego raportu z danymi epidemicznymi wynika, że:

26 595 łóżek jest przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 (- 601 w stosunku do dnia poprzedniego),  - z tego 12 318 łóżek jest zajmowanych przez pacjentów z COVID-19 (+356),  - 2646 respiratorów jest przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 (+4),  - z tego 1274 respiratory są wykorzystywane (-21),  - 139 469 osób jest objętych kwarantanną (+2240),  - 1 352 443 osoby wyzdrowiały (+10 412).

"Odwrócenie tendencji staje się faktem"

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał wcześniej, we wtorek rano, że odnotowano 5178 nowych zakażeń koronawirusem. Jak przyznał, "jest o ponad tysiąc większy niż tydzień temu". 9 lutego potwierdzono 4 029 przypadków. "Odwrócenie tendencji staje się faktem" - dodał.

Warunkowe zniesienie niektórych obostrzeń

W czwartek w Dzienniku Ustaw RP opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające przepisy w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Od 12 do 26 lutego hotele są dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego (50 proc. dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości). Restauracje hotelowe pozostają zamknięte.

Otwarte są baseny, ale już nie aquaparki - te nadal są nieczynne. Otwarte są stoki narciarskie i boiska zewnętrzne oraz korty. Oznacza to wznowienie amatorskiego sportu na świeżym powietrzu. Siłownie nadal są zamknięte. Restauracje – tak jak do tej pory – mogą wydawać posiłki na wynos i w dowozie.

Nowe przepisy umożliwiły uruchomienie kasyn, pod warunkiem że w kasynie będzie mogło znajdować się nie więcej niż 1 osoba na 15 m kw. powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości co najmniej 1,5 m, z wyłączeniem obsługi.

Otwarte są kina, teatry, opery i filharmonie, a podczas wydarzeń kulturalnych, które będą się w nich odbywają, zajętych może być maksymalnie 50 proc. miejsc siedzących, a wszystkie osoby obowiązuje nakaz noszenia maseczki i zakaz konsumpcji.

LISTA ZMIAN W OBOSTRZENIACH

Minister zdrowia: nie chciałbym, żeby Zakopane stało się naszym San Siro

W poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej pokazał nagranie z Zakopanego, gdzie w związku z poluzowaniem obostrzeń epidemicznych przyjechały tłumy turystów. W tym mieście w weekend nałożyły się walentynki i konkurs skoków narciarskich na Wielkiej Krokwi. Od piątku do poniedziałkowego poranka policjanci w powiecie tatrzańskim interweniowali blisko 300 razy.

- Tak wygląda nieodpowiedzialne podejście do przestrzegania reguł - skomentował Niedzielski, odnosząc się do nagrania przedstawiającego bawiący się na ulicy, śpiewający i tańczący tłum. - Te tańce i śpiewy, które państwo widzicie, to drastyczne zwiększenie ryzyka rozprzestrzeniania się pandemii - wskazał.

CZYTAJ WIĘCEJ: Tłumy turystów, śpiewy na ulicach i awantury w hotelach

Niedzielski: nie chciałbym żeby Zakopane stało się polskim San Siro
Niedzielski: nie chciałbym żeby Zakopane stało się polskim San SiroTVN24

- Przypomnę, że jednym z takich kluczowych zdarzeń w rozwijaniu się pandemii był mecz Ligi Mistrzów, który odbywał się na stadionie San Siro [we włoskim Medionalnie - przyp. red.]. Tam Atalanta Bergamo grała z Valencią i w związku z dużym nagromadzeniem się kibiców, śpiewami, zabawą niestety doszło się do ogromnej skali rozprzestrzeniania się wirusa - powiedział minister zdrowia.

- Nie chciałbym, żeby Zakopane stało się naszym San Siro, żeby to Krupówki były początkiem trzeciej fali pandemii w Polsce - przyznał Niedzielski. - Odpowiedzialność w tej sytuacji ma szczególne znaczenie - podkreślił. - Jeżeli dokonujemy pewne kroki, które polegają na luzowaniu obostrzeń, to nadal jesteśmy zobowiązani do zachowywania się w sposób odpowiedzialny, do zachowania dystansu, do noszenia maseczek - wymienił.

Dodał, że takie zachowania mogą doprowadzić do decyzji, które cofną luzowanie restrykcji.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ten mecz mógł przyczynić się do rozwoju pandemii. "To była bomba biologiczna"

Świętowanie na Krupówkach
Świętowanie na Krupówkach13.02 | Tłum ludzi, w większości bez maseczek na twarzach, śpiewający popularny hit disco polo – taki moment uchwycił jeden z internautów z piątek wieczorem na Krupówkach w Zakopanem (Małopolska). W ten sposób turyści i miejscowi świętowali zniesienie części obostrzeń. TVN24

Kiedy zostaną otwarte restauracje i siłownie? Premier wskazał "pięć dużych obszarów"

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki był pytany przez dziennikarzy, jakie warunki muszą być spełnione, by doszło do poluzowania obostrzeń dla m.in. branż gastronomicznej i fitness.

Szef rządu wyjaśnił, że branych pod uwagę jest "pięć dużych obszarów, plus system szczepień". - Liczba zakażeń, liczba zgonów, liczba łóżek covidowych - w ogóle, czy się zmniejsza, czy wręcz zajętość ich się zwiększa, akurat w ostatnim czasie się ona zmniejsza. To jest dobry sygnał na za 2-3 tygodnie - ale zobaczymy - stwierdził Morawiecki.

Mateusz Morawiecki o tym, kiedy pozostałe branże mogą zostać otwarte
Mateusz Morawiecki o tym, kiedy pozostałe branże mogą zostać otwarteTVN24

Autor:kb, mjz/kab

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości