Ministerstwo Zdrowia: 305 nowych przypadków koronawirusa, sześć osób zmarło

TVN24 | Polska

Autor:
js/kab
Źródło:
tvn24.pl
305 nowych przypadków koronawirusaTVN24
wideo 2/4
TVN24305 nowych przypadków koronawirusa

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę o 305 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 oraz o śmierci sześciu osób. Łącznie w Polsce potwierdzono zakażenie u 37 521 osób, spośród których 1568 zmarło.

Resort zdrowia przekazał w piątek informację o 305 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Najwięcej z nich dotyczy województwa śląskiego, gdzie odnotowano 77 infekcji.

Pozostałe zakażenia dotyczą województw: małopolskiego (53), mazowieckiego (45), wielkopolskiego (43), łódzkiego (34), lubelskiego (14), podkarpackiego (9), opolskiego (8), lubuskiego (6), pomorskiego (4), zachodniopomorskiego (4), warmińsko-mazurskiego (2), kujawsko-pomorskiego (2), dolnośląskiego (2) i podlaskiego (2).

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Liczba nowych zachorowań jest większa niż w piątek, kiedy odnotowano 265 nowych przypadków i większa niż w czwartek, kiedy poinformowano o 262 zakażeniach. 

W sobotę Ministerstwo Zdrowia przekazało też informację o śmierci sześciu osób w wieku od 64 do 86 lat. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.

Łącznie w Polsce potwierdzono zakażenie u 37 521 osób, spośród których 1568 zmarło.

Czytaj więcej w raporcie tvn24.pl: Koronawirus - najważniejsze informacje

 

Ile osób wyzdrowiało, ile jest objętych kwarantanną?

Wcześniej w sobotę resort zdrowia przekazał najnowsze dane w codziennym "raporcie o koronawirusie". Wynika z niego, że:

- 86 915 osób jest objętych kwarantanną, - 10 045 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym, - 1617 "łóżek COVID-19" w szpitalach jest zajętych, - 67 respiratorów jest wykorzystywanych, - 26 635 osób wyzdrowiało.

"Dane z 9.07 dot. osób objętych nadzorem sanitarno-epidemiologicznym zostały zawyżone w związku z błędną liczbą w raporcie WSSE w Poznaniu. W dniu 9.07 liczba osób powinna wynosić 10 565" - poinformowało Ministerstwo Zdrowia na Twitterze.

Ognisko w wojewódzkie lubuskim

Przez koronawirusa zamknięto Dom Pomocy Społecznej w Jordanowie (Lubuskie). W placówce dla osób przewlekle psychicznie chorych mieszka 80 dorosłych, zakażenie potwierdzono u 9 z nich i u 20 osób z personelu. - Największym problemem jest brak odpowiedniej liczby pracowników potrzebnych do opieki, apelujemy o pomoc wolontariuszy - prosi starosta świebodziński Zbigniew Szumski.

To pierwsze tego typu ognisko koronawirusa w województwie lubuskim. - Zakażenia potwierdzono w Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie (powiat świebodziński), wirus został wykryty u 20 pracowników i dziewięciu pensjonariuszy – poinformowała w piątek rzeczniczka wojewody lubuskiego Aleksandra Chmielińska-Ciepły.

Apel do krwiodawców

W okresie wakacyjnym w naszym kraju maleją stany magazynowe krwi i jej składników. Ze względu na pandemię COVID-19 jest ona szczególnie potrzebna. Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apeluje do honorowych dawców krwi oraz wszystkich zdrowych osób, które w ostatnim czasie nie podróżowały do innych krajów i nie miały kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub objętą kwarantanną, o oddanie krwi w jednym z centrów krwiodawstwa w Polsce (niezależnie od miejsca zamieszkania).

Obecnie wszystkie grupy krwi są potrzebne.

Czwarty etap luzowania obostrzeń

W Polsce czwarty etap łagodzenia ograniczeń obowiązujących w związku z trwającym w naszym kraju stanem epidemii trwa od 30 maja. W przestrzeni otwartej obowiązkowe jest zachowanie dwumetrowego dystansu, ale bez konieczności zakrywania ust i nosa. W sklepach, w urzędach, w punktach gastronomicznych nie obowiązują limity osób w zależności od powierzchni lokalu, ale trzeba zakrywać usta i nos.

Od 31 maja w kościołach przestały obowiązywać limity wiernych, dozwolone stały się też zgromadzenia na powietrzu do 150 osób. Od 6 czerwca otwarte mogą być kina, teatry, salony masażu, solaria, siłownie i kluby fitness.

Autor:js/kab

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty: