Ministerstwo Zdrowia: 359 nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia w czwartek. Dziewięć osób zmarło

TVN24 | Polska

Autor:
ads,js/pm
Źródło:
tvn24.pl, PAP
359 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w PolsceMinisterstwo Zdrowia/TVN24
wideo 2/35
Ministerstwo Zdrowia/TVN24359 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 359 nowych, potwierdzonych laboratoryjnie przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce i o śmierci dziewięciu osób. Do tej pory w Polsce potwierdzono zakażenie u 28 201 osób, spośród których 1215 zmarło.

Resort zdrowia w czwartek rano poinformował o 359 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (157 osób), łódzkiego (73), mazowieckiego (54), wielkopolskiego (27), dolnośląskiego (10), małopolskiego (dziewięć), podlaskiego (dziewięć), świętokrzyskiego (pięć), warmińsko-mazurskiego (cztery osoby), opolskiego (trzy), kujawsko-pomorskiego (dwie), lubelskiego (dwie), podkarpackiego (dwie) i zachodniopomorskiego (dwie).

Dobowy bilans nowych zakażeń jest większy niż w środę, kiedy potwierdzono w ciągu całego dnia 282 infekcje.

Ministerstwo przekazało też informację o śmierci dziewięciu zakażonych osób w wieku od 32 do 84 lat. Większość z nich miała choroby współistniejące. Dzień wcześniej w dwóch komunikatach resort poinformował łącznie o śmierci 23 osób.

Do tej pory w Polsce potwierdzono zakażenie u 28 201 osób, a 1215 z nich zmarło.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Od czwartku Ministerstwo Zdrowia podaje dobowe statystki dotyczące zakażeń i śmierci pacjentów w jednym komunikacie, publikowanym o godzinie 10.30.

Czytaj więcej w raporcie tvn24.pl: Koronawirus - najważniejsze informacje.

Resort zdrowia przekazał w czwartek codzienny "raport o koronawirusie", po raz pierwszy dane zostały zaprezentowane w nowym formacie. Ministerstwo zamiast "osób hospitalizowanych" podaje liczbę zajętych łóżek COVID-19 i pacjentów, którzy są podłączeni do respiratorów. Z raportu wynika, że:

- 1700 łóżek COVID-19 jest zajętych, - 75 pacjentów jest podłączonych do respiratorów, - 88 074 osoby są objęte kwarantanną, - 18 234 osoby są objęte nadzorem epidemiologicznym, - 13 696 osób wyzdrowiało.

Czwartek jest szóstym dniem w ciągu ostatnich siedmiu z dobową liczbą ponad 300 potwierdzonych przypadków zakażenia.

Wciąż najwięcej przypadków odnotowywanych jest na Śląsku, gdzie ogniskiem zakażenia są kopalnie. Łącznie do tej pory potwierdzono tam 10 335 zakażeń SARS-CoV-2.

Według zebranych w czwartek rano przez PAP danych Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Polskiej Grupy Górniczej i spółki Węglokoks Kraj – od początku epidemii potwierdzono zakażenie koronawirusem u 5335 górników z kilkunastu kopalń, wobec 5287 raportowanych dobę wcześniej. To ponad połowa spośród ponad 10,3 tys. osób zakażonych w województwie śląskim i niespełna 19 procent spośród ponad 28,2 tys. zakażonych w całej Polsce.

Kolejnym regionem o znacznej liczbie potwierdzonych zakażeń jest województwo łódzkie. Ogniskami zakażeń koronawirusem w tym regionie jest szpital wojewódzki w Sieradzu, a także fabryka mrożonek i lodów w Działoszynie.

Od 1 kwietnia pięciokrotnie notowano dobowy wzrost zachorowań na poziomie ponad 500 przypadków. 19 kwietnia potwierdzono zakażenie u 545 osób, 12 maja - 556, 6 czerwca - 576, a 7 czerwca - 575 osób. W poniedziałek 8 czerwca resort przekazał informację o najwyższej od początku epidemii dobowej liczbie potwierdzonych przypadków SARS-CoV-2 w Polsce; było ich tego dnia 599.

Czwarty etap znoszenia obostrzeń

30 maja rozpoczął się czwarty etapu łagodzenia ograniczeń. Od tego dnia w przestrzeni otwartej obowiązkowe jest zachowanie dwumetrowego dystansu, ale bez konieczności zakrywania ust i nosa. W sklepach, w urzędach, w punktach gastronomicznych nie obowiązują limity osób w zależności od powierzchni lokalu, ale trzeba zakrywać usta i nos.

Od 31 maja w kościołach przestały obowiązywać limity wiernych, dozwolone stały się też zgromadzenia na powietrzu do 150 osób. Od 6 czerwca otwarte mogą być kina, teatry, salony masażu, solaria, siłownie i kluby fitness. Dyskoteki i kluby pozostają zamknięte.

Autor:ads,js/pm

Źródło: tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty: