TVN24 | Polska

14 nowych przypadków zakażenia koronawirusem

TVN24 | Polska

Aktualizacja:
Autor:
js,kk/pm
Źródło:
tvn24.pl, TVN24
Premier: wprowadzamy stan epidemii
Premier: wprowadzamy stan epidemiiTVN24
wideo 2/23
TVN24KGP: skontrolowano 83 tysięcy osób zobowiązanych do pozostania w kwarantannie

O 14 nowych przypadkach koronawirusa poinformowało w piątek wieczorem Ministerstwo Zdrowia. Łącznie w Polsce potwierdzono 425 zakażeń.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE. RAPORT TVN24.PL >>>

Jak przekazało w piątek po godzinie 20 ministerstwo, zakażenie koronawirusem stwierdzono u dziewięciu osób z województwa łódzkiego, trzech osób z woj. śląskiego i po jednej osobie z woj. warmińsko-mazurskiego i małopolskiego.

70 przypadków zakażenia w piątek

Wcześniej, około godziny 16, resort poinformował o 33 nowych przypadkach zakażenia: 25 osób z województwa mazowieckiego, trzech osób z woj. kujawsko-pomorskiego, dwóch osób z woj. dolnośląskiego i po jednej osobie z woj. pomorskiego, podlaskiego i podkarpackiego.

Przed południem Ministerstwo Zdrowia przekazało, że potwierdzono 11 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, które dotyczą: trzech osób z woj. lubelskiego, trzech z dolnośląskiego, dwóch z woj. wielkopolskiego oraz po jednej osobie z woj. podkarpackiego, podlaskiego i małopolskiego.

Jak dodano w komunikacie resortu, zmarła szósta osoba, u której zdiagnozowano zakażenie koronawirusem. To 27-letnia kobieta, która przebywała w szpitalu w Łańcucie. Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że przyczyną śmierci pacjentki nie był koronawirus. "Dlatego też nie jest uwzględniona w statystyce osób zmarłych z powodu zakażenia koronawirusem" - zastrzeżono.

Rano potwierdzono 12 przypadków, które dotyczą: pięciu osób z województwa małopolskiego, czterech z woj. warmińsko-mazurskiego i po jednej osobie z woj. wielkopolskiego, śląskiego i świętokrzyskiego. 

Łącznie w piątek poinformowano o kolejnych 70 przypadkach. W sumie w Polsce potwierdzono 425 przypadków zakażenia koronawirusem. Pięć osób zmarło.

Pierwszy zdrowy pacjent

Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce odnotowano 4 marca u mężczyzny w wieku 66 lat. Mieszkaniec Cybinki w województwie lubuskim, przyjechał autokarem z Niemiec. Trafił do szpitala w Zielonej Górze. Według lekarzy mężczyzna jest już zdrowy. Zgodnie z zapowiedziami jeszcze w środę, po ponad dwóch tygodniach, miał wyjść do domu. Tak się jednak nie stało. Został wypisany ze szpitala dopiero w piątek.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Kontrole na granicach, zamknięte restauracje, galerie handlowe

Premier Mateusz Morawiecki poinformował 13 marca o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego. Przywrócono pełne kontrole na granicach kraju oraz zamknięto wjazd do kraju dla cudzoziemców (z pewnymi wyjątkami - Powroty do Polski. O czym pamiętać?). Dla obywateli wprowadzono obowiązek dwutygodniowej kwarantanny po powrocie do kraju. Ruch wewnątrz kraju odbywa się normalnie.

Którędy dostać się do Polski? Cztery dodatkowe przejścia graniczne >>>

Na dwa tygodnie zamknięte zostały między innymi restauracje, kluby, puby, kina, kasyna, baseny, siłownie i większość sklepów w galeriach handlowych. Zakazano zgromadzeń powyżej 50 osób, w tym tych państwowych i religijnych. Wcześniej, 11 marca, podjęto decyzję o zamknięciu szkół. Odwołano wszelkie wydarzenia masowe. Sklepy spożywcze, banki i punkty usługowe pozostają otwarte.

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem.

Autor:js,kk/pm

Źródło: tvn24.pl, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Lech Muszyński

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości