TVN24 | Polska

239 nowych przypadków zakażenia potwierdzonych we wtorek. Zmarło 19 osób

TVN24 | Polska

Autor:
akr/dap
Źródło:
tvn24.pl
Jak zadbać o bezpieczne wakacje? Dr Grzesiowski o czterech zasadach
Jak zadbać o bezpieczne wakacje? Dr Grzesiowski o czterech zasadachTVN24
wideo 2/21
TVN24Jak zadbać o bezpieczne wakacje? Dr Grzesiowski o czterech zasadach

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 239 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 oraz o śmierci 19 pacjentów. Łącznie w Polsce potwierdzono zakażenie u 34 393 osób. Zmarło 1463 chorych na COVID-19.

Resort zdrowia we wtorek rano podał informację o 239 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem, które dotyczą województw: śląskiego (84), małopolskiego (44), wielkopolskiego (26), mazowieckiego (21), podlaskiego (20), łódzkiego (17), świętokrzyskiego (8), dolnośląskiego (6), kujawsko-pomorskiego (3), lubuskiego (2), podkarpackiego (2), warmińsko-mazurskiego (2), zachodniopomorskiego (2), opolskiego (1) i pomorskiego (1).

Liczba nowych zakażeń jest mniejsza niż w poniedziałek, kiedy MZ informowało o 247 przypadkach. Jest jednak większa niż w niedzielę, kiedy MZ informowało o 193 nowych infekcjach.

Ministerstwo poinformowało także we wtorek o śmierci 19 pacjentów w wieku od 50 do 88 lat. Jak dodano, wszystkie osoby miały choroby współistniejące. Dzień wcześniej informowano o śmierci sześciu zainfekowanych, natomiast w niedzielę - czterech, a w sobotę - sześciu.

Do tej pory w Polsce potwierdzono zakażenie łącznie u 34 393 osób, z czego 1463 zmarło.

Najwyższy dobowy wynik zakażeń odnotowano 8 czerwca, kiedy potwierdzono 599 nowych przypadków. O najwyższej liczbie ofiar śmiertelnych ministerstwo informowało zaś 24 kwietnia - przekazano wtedy, że zmarło 40 osób.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE. RAPORT TVN.PL >>>

"Raport o koronawirusie"

Resort zdrowia przekazał w poniedziałek także codzienny "raport o koronawirusie". Jak poinformowało ministerstwo:

- 1811 "łóżek COVID-19" jest zajętych, - 85 pacjentów jest podłączonych do respiratorów, - 83 499 osób jest objętych kwarantanną, - 13 987 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym, - 21 281 osób wyzdrowiało.

Restrykcje dla Śląska złagodzone

Od wtorku Czechy łagodzą restrykcje dotyczące ruchu granicznego, także z województwem śląskim, które w Polsce zostało mocno dotknięte przez epidemię. Przyjeżdżających nie dotyczy już konieczności przedstawienia zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na koronawirusa i ewentualnej kwarantanny.

Najwięcej zakażeń w Polsce wciąż odnotowuje się na Śląsku. Władze jednak przekonują jednak, że jest on w tej chwili "jednym z bezpieczniejszych województw" w kraju, z uwagi na liczbę przeprowadzonych testów - ponad 200 tysięcy, w tym ponad 100 tysięcy u samych górników w kopalniach, które stanowiły ogniska koronawirusa. Jak przekonuje Ministerstwo Zdrowia, taka skala prowadzonych badań wyklucza możliwość szerszego zakażania na Śląsku.

Szef WHO: choć wiele krajów poczyniło postępy, tak naprawdę pandemia przyspiesza

W poniedziałek szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział, że pandemia COVID-19 nawet nie zbliża się jeszcze do końca. - Choć wiele krajów poczyniło postępy, tak naprawdę pandemia przyspiesza - dodał. - Większość ludzi jest nadal podatna na wirusa, pandemia ma jeszcze przestrzeń, w której może się rozwijać - podkreślił.

Czwarty etap luzowania obostrzeń

30 maja rozpoczął się czwarty etap łagodzenia ograniczeń obowiązujących w związku z trwającym w naszym kraju stanem epidemii. Od tego dnia w przestrzeni otwartej obowiązkowe jest zachowanie dwumetrowego dystansu, ale bez konieczności zakrywania ust i nosa. W sklepach, w urzędach, w punktach gastronomicznych nie obowiązują limity osób w zależności od powierzchni lokalu, ale trzeba zakrywać usta i nos.

Od 31 maja w kościołach przestały obowiązywać limity wiernych, dozwolone stały się też zgromadzenia na powietrzu do 150 osób. Od 6 czerwca otwarte mogą być kina, teatry, salony masażu, solaria, siłownie i kluby fitness. Dyskoteki i kluby pozostają zamknięte.

Autor:akr/dap

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości