TVN24 | Polska

Niepełnosprawność po COVID-19. Niektórzy muszą nauczyć się "nowego życia"

TVN24 | Polska

Autor:
FC/
tam
Źródło:
TVN 24 Poznań, PAP
Wolica: Rehabilitacja pocovidowa. Większość pacjentów się nie szczepiła
Wolica: Rehabilitacja pocovidowa. Większość pacjentów się nie szczepiłaTVN 24
wideo 2/7
TVN 24Wolica: Rehabilitacja pocovidowa. Większość pacjentów się nie szczepiła

Szpital w Wolicy (Wielkopolska) otwiera nowoczesny oddział rehabilitacji, głównie z myślą o pacjentach z powikłaniami po przebyciu COVID-19. Jak mówią lekarze, wielu z takich pacjentów do końca życia będzie się zmagało z "kalectwem oddechowym". To osoby, którym koronawirus zniszczył nawet 60 procent płuc. I - jak jak podkreślają medycy - zdecydowana większość z nich nie szczepiła się.

To pierwszy w Wielkopolsce oddział rehabilitacji pulmonologicznej i pocovidowej. Rehabilitacja dla tych, którzy przechorowali COVID-19 będzie polegała na indywidualnym dostosowaniu programu rehabilitacji do pacjenta. - Począwszy od tych najlżejszych objawów, jak męczenie się, uczucie strachu, kaszel, dyskomfort oddychania, aż do osób, które potrzebują tlenoterapii i mają przykurcze po pobytach pod respiratorem - tłumaczy Sławomir Wysocki, dyrektor Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy

Nie szczepili się, teraz mają problemy

Oficjalne otwarcie oddziału odbędzie się w piątek, ale w praktyce już od kilku dni są już tam pacjenci. Na 26 dostępnych łóżek, zajętych jest 13. Dwanaście z nich zajmują osoby po przebyciu koronawirusa. Jak podkreśla dyrektor placówki, pacjentami oddziału są przede wszystkim osoby niezaszczepione. Łukasz Wójcik, reporter TVN24, rozmawiał z niektórymi z nich.

- Nie szczepiłam się, bo mamę miałam i opiekowałam się nią 24 godziny na dobę. Mąż się zaszczepił, a my z babcią nie. Myślę, że to trochę wina mojej przychodni i lekarki, że nie zadbała o nas - mówi Cecylia Zawrzykraj.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Pani Cecylia jest jedną ze starszych pacjentek na oddziale. Na drugim biegunie znajduje się Bartosz Zapolny. - Nie myślałem, że mnie to dotknie. Tak żyłem. Widziałem, co się dookoła dzieje, ale jakoś tak sam nie potrafiłem podjąć decyzji, żeby pójść i się zaszczepić - mówi młody mężczyzna.

Panią Cecylię czeka dłuższa rehabilitacja. Na razie przechodzi terapię indywidualną z fizjoterapeutą. Pan Bartosz uczestniczy z kolei w zajęciach grupowych.

- Czasami uszkodzenia płuc są tak duże, że niestety pacjenci pozostają z pewną dysfunkcją. To nie jest tak, że dokonujemy cudów. Niektórych możemy przywrócić ich do pełnej sprawności, a niektórym możemy tą sprawność jedynie poprawić i nauczyć ich żyć z niepełnosprawnością - mówi lek. med. Krzysztof Szubert, ordynator oddziału rehabilitacji pulmonologicznej szpitala w Wolicy.

>>> CZYTAJ TAKŻE MAGAZYN TVN24: "Zarabiały smakując, straciły węch. Czy będą musiały zaczynać wszystko od nowa?" <<<

Szukają lekarza

Na oddziale rehabilitacyjnym dla pacjentów dostępny jest najnowocześniejszy sprzęt i innowacyjne metody rehabilitacji. W planach szpitala jest też budowa komory hiperbarycznej.

Jest oddział, są pacjenci, ale gorzej z personelem. Dyrektor szpitala pilnie poszukuje lekarza ze specjalizacją rehabilitacyjną albo takiego, który u nich chciałby ją zrobić. Jak podkreśla, tylko tak zapewnione zostanie płynne działanie oddziału.

Autor:FC/ tam

Źródło: TVN 24 Poznań, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości