TVN24 | Polska

Ministerstwo Zdrowia: 21 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 177. Zmarł czwarty zainfekowany

TVN24 | Polska

Autor:
mjz,
akr//now
Źródło:
TVN24, tvn24.pl
Ile potrwa epidemia?
Ile potrwa epidemia? TVN24
wideo 2/25
TVN24Ile potrwa epidemia?

Mamy 21 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - poinformowało Ministerstwo Zdrowia w poniedziałek wieczorem. Pacjenci są w stanie stabilnym - dodano. Przekazano także, że w szpitalu w Łańcucie zmarła czwarta osoba, u której stwierdzono infekcję. "To 67-letni mężczyzna, który od początku był w stanie ciężkim i miał choroby współistniejące" - napisano w komunikacie.

ZOBACZ >> NAJNOWSZE INFORMACJE 17 marca 2020

"Mamy 21 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą 10 osób z woj. łódzkiego, 5 osób z woj. mazowieckiego, 3 osób z woj. dolnośląskiego, 1 osoby z woj. lubelskiego, 1 osoby z woj. wielkopolskiego, 1 osoby z woj. podkarpackiego. Pacjenci są w stanie stabilnym" - poinformowało w poniedziałek wieczorem Ministerstwo Zdrowia.

"Jednocześnie z przykrością informujemy, że w szpitalu w Łańcucie (woj. podkarpackie) zmarła czwarta osoba zakażona koronawirusem. To 67-letni mężczyzna, który od początku był w stanie ciężkim i miał choroby współistniejące. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 177/4 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)" - dodano.

Łącznie w poniedziałek potwierdzono zatem 52 nowe przypadki zakażenia.

Szumowski: musimy się przygotować, że w tym tygodniu będziemy mieli czterocyfrowy wynik zakażonych

W poniedziałek rano minister zdrowia Łukasz Szumowski był pytany w Polskim Radiu, jak ocenia dynamikę wzrostu osób zainfekowanych koronawirusem w Polsce. - Mamy 125 przypadków (o takiej liczbie poinformowano w niedzielę - przyp. red.), prognozowaliśmy około 100 na piątek, ale to może falować szybciej i wolniej. Musimy się przygotować na to, że w tym tygodniu będziemy mieli czterocyfrowy wynik liczby osób zakażonych i ten wzrost będzie dynamiczny - powiedział.

Szumowski przyznał, że ma nadzieję, że działania, które podjął rząd, przynajmniej częściowo zatrzymają dynamikę wzrostu zachorowań i "nie będziemy mieli modelu włoskiego".

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia: w pierwszej kolejności sprzęt dla personelu medycznego kierowany jest do szpitali zakaźnych

O sytuacji związanej z koronawirusem mówił też w rozmowie z TVN24 rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Przypominał, że od poniedziałku na terenie całego kraju 19 szpitali zostało przekształconych w szpitale zakaźne. - Mamy 79 oddziałów zakaźnych w całej Polsce i tam do dyspozycji około 3 tysięcy łóżek. Przekształcając te dodatkowe 19 szpitali stricte w szpitale zakaźne zyskujemy około 10 tysięcy łóżek. W tych szpitalach pracuje około 200 lekarzy zakaźników - mówił.

Rzecznik ministerstwa zdrowia o szpitalach zakaźnych przeznaczonych do walki z koronawirusem
Rzecznik ministerstwa zdrowia o szpitalach zakaźnych przeznaczonych do walki z koronawirusemTVN24

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia mówił także o sytuacji dotyczącej odpowiedniego sprzętu dla personelu medycznego w szpitalach. - Każdy szpital otrzymał informację z Ministerstwa Zdrowia, z Narodowego Funduszu Zdrowia, w jaki sposób występować do Agencji Rezerw Materiałowych - za pośrednictwem Ministerstwa Zdrowia - o niezbędny sprzęt. Każdy szpital ma taką wiedzę, a przynajmniej powinien ją mieć - wskazywał. - Cały czas są kierowane informacje do tych placówek, że sprzęt bezpośredniej ochrony osobistej jest dostępny w Agencji Rezerw Materiałowych - dodał.

- My ten sprzęt na wniosek szpitali udostępniamy i będziemy udostępniać cały czas, ale kierujemy się tak naprawdę kryterium zakaźności szpitala. Jeżeli jest to szpital z oddziałem zakaźnym, to on w pierwszej kolejności dostaje sprzęt - tłumaczył.

Jak zapewnił Andrusiewicz, w pierwszej kolejności sprzęt otrzyma te 19 placówek, które zostały specjalnie przekształcone na szpitale zakaźne do leczenia pacjentów zakażonych koronawirusem.

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Autor:mjz, akr//now

Źródło: TVN24, tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości