TVN24 | Polska

W maseczce czy bez na górski szlak? Jest komunikat Tatrzańskiego Parku Narodowego

TVN24 | Polska

Autor:
akw/dap
Źródło:
tvn24.pl, TVN24
Lista powiatów z dodatkowymi obostrzeniami TVN24
wideo 2/21
TVN24Lista powiatów z dodatkowymi obostrzeniami

Od soboty powiat tatrzański znajdzie się w tak zwanej czerwonej strefie z obostrzeniami zarządzonymi w związku z trwającym stanem epidemii. Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego - mimo wcześniejszych zapowiedzi - nie będzie obowiązku noszenia maseczek.

- Sytuacja staje się poważna - mówił w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, który tego dnia przekazał informacje, że na liście obszarów administracyjnych z obostrzeniami znalazły się 44 powiaty i siedem miast na prawach powiatów. 17 powiatów jest w strefie "czerwonej", a 34 w strefie "żółtej". Dodatkowe obostrzenia mają tam obowiązywać od soboty 3 października.

ZOBACZ LISTĘ: 51 stref czerwonych i żółtych w całej Polsce

W strefie "czerwonej" zgodnie z projektem ma znaleźć się między innymi powiat tatrzański w województwie małopolskim.

W piątek przed południem władze Tatrzańskiego Parku Narodowego przekazały, że w związku z czerwoną strefą w powiecie tatrzańskim turyści wyruszający na górskie szlaki będą musieli nosić maseczki zakrywające usta i nos. Tego samego dnia po południu wydano kolejny komunikat, w którym poinformowano, że na terenie tatrzańskich szlaków nie będzie jednak obowiązku noszenia maseczek.

Dyrekcja parku mimo to zarekomendowała zakrywanie ust i nosa w miejscach, gdzie gromadzi się więcej ludzi, jeśli nie ma możliwości zachowania bezpiecznego dystansu społecznego. "Nie ma obecnie regulacji rządowych, z których wynikałoby, że parki narodowe w strefach czerwonych powinny być zamknięte. W związku z tym i my nie planujemy w tej chwili zamknięcia TPN" - oświadczono w komunikacie parku.

Kierownictwo TPN wcześniej informowało, że nie planują zamknięcia tatrzańskich szlaków. Zamknięcia nie planują także hotele i pensjonaty. Władze mimo to apelują mieszkańców i turystów o zachowanie szczególnej ostrożności i zachowania dystansu społecznego.

W piątek potwierdzono najwyższy od początku epidemii dobowy przyrost potwierdzonych zakażeń koronawirusem (2292), z czego najwięcej z nich było w województwie małopolskim (282), gdzie znajduje się powiat tatrzański.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Autor:akw/dap

Źródło: tvn24.pl, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości