Naczelna Izba Lekarska pisze do ministra zdrowia i oskarża o "niechęć do podejmowania dialogu"

TVN24 | Polska

Autor:
ads/tr
Źródło:
tvn24.pl
Profesor Andrzej Matyja o liście otwartym do ministra zdrowiaTVN24
wideo 2/35
TVN24Profesor Andrzej Matyja o liście otwartym do ministra zdrowia

Niemożliwe jest skuteczne uporanie się z obecnymi wyzwaniami bez rzeczywistego dialogu z tymi, którzy stanowią fundament ochrony zdrowia, czyli lekarzami - napisała Naczelna Izba Lekarska w liście otwartym do ministra zdrowia. Lekarze apelują o zorganizowanie spotkania z przedstawicielami resortu, by omówić kwestie dotyczące problemów służby zdrowia w czasie pandemii.

Naczelna Izba Lekarska wystosowała w poniedziałek list otwarty do szefa resortu zdrowia Łukasza Szumowskiego w związku z brakiem odpowiedzi na wcześniejszy list, wysłany do ministra pod koniec kwietnia.

"Jako reprezentanci samorządu lekarskiego zwracamy się do Pana w formie listu otwartego, wobec braku reakcji na dotychczasowe nasze próby nawiązania dialogu, ponieważ każdy upływający dzień będzie trudny do odrobienia" - czytamy w liście.

Dialog lekarzy z rządem - napisała NIL - jest "niezbędny dla bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli, a także zminimalizowania negatywnych skutków gospodarczych oraz ich wpływu na sektor ochrony zdrowia".

Czytaj więcej w raporcie tvn24.pl: Koronawirus - najważniejsze informacje.

Postawę ministerstwa "można interpretować jako niechęć do podejmowania dialogu ze środowiskiem lekarzy"

Naczelna Izba Lekarska "z rosnącymi obawami o sposób zarządzania sytuacją w czasie epidemii przyjmuje fakt, że niewiele opinii i propozycji zawartych w dokumentach władz samorządu lekarskiego spotkało się z jakąkolwiek reakcją, a jeszcze mniej znalazło odbicie w decyzjach" podjętych przez resort zdrowia, sanepid czy NFZ.

Taką postawę - zdaniem autorów listu - "można interpretować jako zamknięcie na dopływ informacji, niechęć do podejmowania dialogu ze środowiskiem lekarzy-praktyków i konfrontowania z innymi punktami widzenia".

A w ich opinii w walce z epidemią "należy korzystać z wielorakich źródeł informacji i wiedzy ekspertów różnych dziedzin, by minimalizować ryzyko błędnych decyzji".

Naczelna Izba Lekarska apeluje o spotkanie z przedstawicielami resortu zdrowia

W związku z tym Naczelna Izba Lekarska zaapelowała do Ministerstwa Zdrowia o zorganizowanie spotkania przedstawicieli tych dwóch instytucji.

Mieliby omówić i wypracować wnioski dotyczące:

- Bezpieczeństwa wykonywania zawodu lekarza w celu jak najlepszego wykorzystania kadr medycznych; - Poszanowania praw obywatelskich i pracowniczych lekarzy oraz zapewnienia bezpieczeństwa finansowego podmiotów wykonujących działalność leczniczą; - Dostępu do danych i usprawnienia przepływu informacji; - Procesu kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów oraz egzaminów w czasie epidemii.

Zespół miałby też "zająć się sprawami przyszłości systemu ochrony zdrowia po wygaszeniu epidemii, kiedy zderzymy się z problemami, które obecnie znalazły się w cieniu bieżących wydarzeń, ale nie przestały istnieć".

CZYTAJ CAŁY LIST OTWARTY NACZELNEJ IZBY LEKARSKIEJ

"Jesteśmy przekonani, że niemożliwe jest skuteczne uporanie się z obecnymi wielkimi wyzwaniami bez rzeczywistego dialogu z tymi, którzy stanowią fundament ochrony zdrowia, czyli lekarzami i lekarzami dentystami, pielęgniarkami oraz wszystkimi pracownikami medycznymi" - podkreślili autorzy listu.

Autor:ads/tr

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock