TVN24 | Polska

Kary, kontrole w "żółtych" i "czerwonych" powiatach. Rzecznik ministerstwa o "nacisku na egzekucję prawa"

TVN24 | Polska

Autor:
mart/adso
Źródło:
TVN24, PAP
"Najważniejsze co nas czeka to egzekucja". Rzecznik o kontrolach w "żółtych" i "czerwonych" powiatach
"Najważniejsze co nas czeka to egzekucja". Rzecznik o kontrolach w "żółtych" i "czerwonych" powiatachTVN24
wideo 2/21
TVN24"Najważniejsze co nas czeka to egzekucja". Rzecznik o kontrolach w "żółtych" i "czerwonych" powiatach

Musimy się liczyć ze wzmożonymi kontrolami - mówił w czwartek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Komentował w ten sposób zapowiedź wprowadzenia zwiększonych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19 w powiatach w różnych częściach kraju.

W 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń koronawirusem w ostatnich tygodniach od soboty 8 sierpnia wrócą większe obostrzenia. Powiaty zostały podzielone przez Ministerstwo Zdrowia na "czerwone" i "żółte". Tam, gdzie zostanie wprowadzony największy rygor, pojawi się między innymi obowiązek noszenia maseczek wszędzie - również w przestrzeni publicznej.

"W Małopolsce od jutra będą dość duże przesiewy"
"W Małopolsce od jutra będą dość duże przesiewy"TVN24

"Kładziemy dość poważny nacisk na egzekucję prawa"

Resort zdrowia jako "czerwone" oznaczył te powiaty, w których zostaną wprowadzone największe obostrzenia, a jako "żółte" te, w których będą one nieco łagodniejsze. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował w czwartek, że komunikaty dotyczące "czerwonych" i "żółtych" powiatów będą się pojawiały między innymi na stronach rządowych.

Lista powiatów nie jest zamknięta. Będzie mógł na nią trafić każdy powiat, w którym liczba zakażeń w założeniach przyjętych przez resort zdrowia zacznie wyjątkowo niepokoić.

- Najważniejsze, co nas czeka już w tę sobotę, to egzekucja. Kładziemy dość poważny nacisk na egzekucję prawa, szczególnie tam, gdzie widzimy bardzo duże zagrożenie. Musimy się więc liczyć ze wzmożonymi kontrolami w tych miejscowościach, w tych powiatach, w których rzeczywiście wzmagamy, wzmacniamy obowiązek maseczkowy, gdzie ograniczamy liczebność wesel, imprez. Tam trzeba się liczyć z kontrolami - powiedział Andrusiewicz.

Dodał, że w tej chwili "nie ma zaleceń, by seniorzy nie pojawiali się na tych weselach". - Trudno wyłączać jakąkolwiek grupę przepisami prawa. Można apelować bardziej o to, by seniorzy nie uczestniczyli w dużych imprezach o charakterze wesel, ale raczej zakazywać konkretnej grupie wiekowej uczestnictwa byłoby to niestosowne i niewskazane - wyjaśnił rzecznik.

- Co do wesela w maseczkach - lepiej stosujmy te przepisy, które już obowiązują. Lepiej stosujmy te przepisy, które mówią, że kelnerzy powinni opiekować się wskazanymi stolikami. Nie może dochodzić do sytuacji, z którymi mamy do czynienia często w Polsce, że w jednym domu weselnym, w jednej restauracji są cztery imprezy i ten kelnerski staff (załoga - red.) krąży pomiędzy poszczególnymi salami. To jest łamanie zaleceń sanitarno-epidemiologicznych. Na pewno będziemy bacznie zwracać na to uwagę - dodał Andrusiewicz.

Wiceminister zdrowia o zastosowanej metodyce

Wcześniej wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński wyjaśnił, że resort - decydując się na stworzenie "czerwonych" i "żółtych" powiatów - zastosował metodykę opartą na wytycznych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) - unijnej agendy zajmującej się zdrowiem publicznym, której trzon stanowią eksperci z całego kontynentu.

- Oparliśmy się na wskaźniku nowych przypadków na 10 tysięcy mieszkańców w danym powiecie. Powiaty, w których ten wskaźnik przekroczy 12 w ciągu 14 dni poprzedzających dzień publikacji, będziemy oznaczali kolorem czerwonym, a powiaty w przedziale od 6 do 12 przypadków zakażeń na 10 tysięcy mieszkańców będą oznaczone kolorem żółtym - wyjaśnił Cieszyński.

Oznacza to, że inne miejsca w kraju również mogą zostać objęte dodatkowymi restrykcjami, a obecnie znajdujące się na liście powiaty za jakiś czas mogą z niej niknąć.

Autor:mart/adso

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości