TVN24 | Polska

Wiceminister zdrowia: chcemy pacjentów segregować w namiotach przed szpitalami

TVN24 | Polska

Autor:
momo/tr
Źródło:
TVN24
Ministerstwo zdrowia poprosiło o wydzielenie w szpitalach trzech stref: czerwonej, pomarańczowej oraz zielonej
Ministerstwo zdrowia poprosiło o wydzielenie w szpitalach trzech stref: czerwonej, pomarańczowej oraz zielonej TVN24
wideo 2/2
TVN24Ministerstwo zdrowia poprosiło o wydzielenie w szpitalach trzech stref: czerwonej, pomarańczowej oraz zielonej

W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa Ministerstwo Zdrowia poleciło wydzielenie na szpitalnych oddziałach trzech stref: czerwonej, pomarańczowej oraz zielonej – poinformował w czwartek na konferencji prasowej wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że resort chce, aby wstępna klasyfikacja pacjentów odbywała się w namiotach przed placówkami medycznymi.

- Chcemy, aby tego pacjenta segregować już przed szpitalem – powiedział Kraska. Dodał, że ma się to odbywać "w namiotach, które stoją praktycznie przed wszystkimi szpitalami w Polsce". Tam pacjenci będą poddawani dokładnej diagnostyce i badaniu, by odseparować pacjentów podejrzanych o zakażenie koronawirusem – wyjaśnił wiceminister.

Dodatkowe środki ochrony osobistej

Jak przekazał wiceminister, resort zdrowia poinformował dyrektorów wszystkich szpitali, że są do odbioru dodatkowe środki ochrony osobistej "w bardzo dużych ilościach".

- Wysłaliśmy też bardzo dokładną instrukcję do pracowników tych szpitali, w jaki sposób używać tych środków ochrony osobistej – dodał Kraska.

"Chcemy, aby pacjentów segregować przed szpitalem"
"Chcemy, aby pacjentów segregować przed szpitalem" TVN24

Trzy strefy w szpitalach

Wiceminister poinformował, że Ministerstwo Zdrowia poleciło wydzielenie we wszystkich izbach przyjęć, w szpitalnych oddziałach ratunkowych oraz innych oddziałach, trzech stref: czerwonej - przeznaczonej dla pacjentów, u których stwierdzono obecność koronawirusa lub podejrzanych o zakażenie, pomarańczowej - w której pracownicy służby zdrowia będą zakładać i zdejmować środki ochrony osobistej oraz zielonej – dla osób niezainfekowanych.

- Chcemy, aby takie miejsca do hospitalizacji osób z COVID-19 powstały we wszystkich szpitalach – podkreślił wiceminister.

Kraska poinformował, że na ten moment w szpitalach jednoimiennych (zakaźnych) przebywa ponad 2 tysiące osób z potwierdzonym koronawirusem. Jak dodał, do respiratorów podłączonych jest obecnie 116 pacjentów. W środę było ich 160.

- Mam nadzieję, że nadchodzące święta i chęć spotkania się z bliskimi nie spowodują, że po świętach będziemy mieli duży wysyp osób zakażonych. Zostańmy w te święta w domu – zaapelował.

Nowy bilans koronawirusa w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek po godzinie 10 o 136 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Jednocześnie przekazano, że zmarło kolejnych sześciu zakażonych pacjentów.

ZOBACZ NOWY BILANS >>>

Autor:momo/tr

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości