TVN24 | Polska

Stopniowe odmrażanie sądów. Powrót posiedzeń jawnych, więcej spraw o charakterze pilnym

TVN24 | Polska

Autor:
asty/ks
Źródło:
PAP
Sejm przyjął ustawę o tarczy antykryzysowej 3.0
TVN24Sejm przyjął ustawę o tarczy antykryzysowej 3.0

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało w poniedziałek o możliwości powrotu posiedzeń jawnych z udziałem stron i świadków, dopuszczeniu w szerszym zakresie rozpraw na odległość oraz wznowieniu terminów procesowych i sądowych.

Przywrócenie posiedzeń jawnych i prowadzenie rozpraw na odległość, a także wznowienie terminów procesowych i sądowych wynika z rozwiązań zawartych w tak zwanej tarczy antykryzysowej 3.0, opublikowanych w Dzienniku Ustaw. Jak przekazało Ministerstwo Sprawiedliwości w poniedziałkowym komunikacie zgodnie z tą ustawą od poniedziałku "w sądach ponownie mogą być przeprowadzane wszystkie postępowania jawne, a więc z udziałem stron i świadków", czyli na przykład sprawy rozwodowe i adopcyjne. Jednocześnie jednak "w wielu nowych rodzajach spraw będzie można uzyskać wyrok bez rozprawy, aby nie narażać zdrowia uczestników postępowań sądowych".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Jak dodano, sąd będzie mógł je rozstrzygnąć na posiedzeniu niejawnym, po odebraniu od stron pisemnych stanowisk albo odebraniu zeznań od świadków na piśmie. "Będzie tak, gdy względy bezpieczeństwa epidemicznego nie pozwalają na normalną rozprawę, a sąd nie dysponuje sprzętem umożliwiającym przeprowadzenie rozprawy na odległość" - przekazał resort sprawiedliwości.

Ministerstwo Sprawiedliwości przywraca posiedzenia jawne i prowadzenie rozpraw na odległośćShutterstock

Rozszerzony katalog spraw sądowych o charakterze pilnym

Generalnie natomiast - w celu minimalizacji ryzyka zachorowania dla obywateli - rozprawy będą mogły odbywać się na odległość. W miarę możliwości technicznych przesłuchania świadków lub biegłych będą odbywały się więc w trybie wideokonferencji z innego pomieszczenia w sądzie. Zdalnie można będzie też przesłuchiwać np. osadzonych w zakładach karnych, bez konieczności transportowania ich do sądów.

Jednocześnie rozszerzono katalog spraw sądowych, które mają pilny charakter i powinny być rozpoznawane bez zwłoki. Już wcześniej do takich spraw zaliczano m.in. sprawy dotyczące nieletnich, przemocy w rodzinie. "Będą to sprawy, w których stosowane jest tymczasowe aresztowanie, dotyczące podjęcia warunkowego umorzenia postępowania i wykonania kary warunkowo zawieszonej, a także np. o wyrażenie zgody na zabieg medyczny" - zaznaczyło w poniedziałek Ministerstwo Sprawiedliwości.

W terminie siedmiu dni od dnia wejścia ustawy w życie, ponownie zaczną biec terminy procesowe i sądowe – na przykład na zaskarżenie orzeczenia lub wniesienie pisma procesowego do sądu. W ocenie resortu pozwoli to "na zakończenie wielu czekających na rozstrzygnięcie spraw, również tych, które nie posiadają statusu pilnego". "Terminy, które uległy zawieszeniu, będą biegły w dalszym ciągu, a te, które nie rozpoczęły biegu, zaczną biec" - wyjaśniło Ministerstwo Sprawiedliwości. W związku z zagrożeniem koronawirusem na mocy uchwalonych w końcu marca przepisów wstrzymano nierozpoczęty i zawieszono rozpoczęty bieg wielu terminów sądowo-procesowych.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Egzaminy zawodowe planowane w czerwcu

Spośród innych zmian umożliwiono bezpieczniejsze załatwianie spraw u notariusza poprzez możliwość korzystania z dokumentów elektronicznych, które mogą mu być dostarczane, za pomocą ePUAP. "Chodzi np. o odpisy aktów stanu cywilnego, dokumenty wydawane przez organy ewidencji gruntów, planistyczne, dokumenty wydawane przez organy administracji skarbowej. Wydrukowany i poświadczony przez notariusza dokument będzie miał moc prawną dokumentu elektronicznego" - przekazano.

Ministerstwo zaznaczyło także, że "nie dla każdej osoby, która zamierzała przystąpić do prawniczego egzaminu zawodowego w marcu 2020 r. nowy termin w tym roku jest odpowiedni". "Dlatego przewidziano dla takich osób zwrot pełnej – uiszczonej już – opłaty za egzamin. Dla osób przygotowujących się do egzaminów zawodowych proponujemy uprawnienie do urlopu płatnego, szkoleniowego w części niewykorzystanej z powodu odwołania egzaminu" - poinformował resort.

Egzaminy zawodowe - adwokacki i radcowski - pierwotnie miały odbyć się od 24 do 27 marca. Zostały odwołane, a obecnie planuje się je w terminie od 23 do 26 czerwca. Na mocy nowych przepisów, rady osiedli w spółdzielniach mieszkaniowych będą mogły podejmować decyzje w sposób zdalny, tak jak rada nadzorcza i zarząd spółdzielni.

Autor:asty/ks

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości