"Popełnialiśmy błędy i zapewne będą się one zdarzać w przyszłości"

TVN24 | Polska

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP
"Popełnialiśmy błędy i zapewne będą się one zdarzać w przyszłości"FACEBOOK/@MORAWIECKIPL
wideo 2/35
FACEBOOK/@MORAWIECKIPL"Popełnialiśmy błędy i zapewne będą się one zdarzać w przyszłości"

Szef polskiego rządu, odpowiadając na wybrane pytania internautów podczas środowej sesji Q&A na Facebooku, przyznał, że rząd popełnia błędy w walce z pandemią, ale stara się na tych błędach uczyć. Mateusz Morawiecki zapewnił, że restrykcje dotyczące świąt i ferii zimowych "są nieodwołalne". Dodał, że szczepionki będą w Polsce absolutnie dobrowolne i darmowe.

Premier Mateusz Morawiecki podczas środowej sesji Q&A na Facebooku został zapytany o błędy, jakie popełnił rząd w walce z pandemią koronawirusa. - Generalnie oczywiście, że popełnialiśmy błędy i muszę z pokorą powiedzieć, że zapewne będą się one zdarzać w przyszłości, ale staramy się na tych błędach uczyć - odpowiedział.

Jako przykład błędu popełnionego przez rząd w walce z pandemią, Morawiecki wymienił decyzję związaną z zamknięciem cmentarzy tuż przed 1 listopada. - Można było spróbować przewidzieć gwałtowny przyrost zakażeń na tydzień przed zamknięciem cmentarzy, bo zamknąć cmentarze na dwa lub trzy dni wcześniej, to efekt byłby bardzo podobny. Bardzo wielu ludzi pojechałoby na cmentarze w dniach poprzedzających dzień zamknięcia – ocenił.

- Ale można było, może tutaj zabrakło nam wyobraźni, zamknąć lub poinformować o tym dwa tygodnie wcześniej. Tylko dwa tygodnie wcześniej cały czas jeszcze żyliśmy nadzieją, i takie informacje otrzymywaliśmy od naszych doradców, ekspertów, analityków, epidemiologów, że może te cmentarze będą mogły być otwarte. Więc tutaj to pewnie mogliśmy zmienić - dodał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Premier Mateusz Morawiecki odpowiadał na wybrane pytania na FacebookuFACEBOOK/@MORAWIECKIPL

"Obostrzenia dały rezultat"

Premier był pytany, czy restrykcje dotyczące świąt i ferii zimowych "są nieodwołalne". - Tak, one są nieodwołalne, ponieważ spodziewamy się tego, że w czasie świąt nastąpi, mimo naszych apeli, większy ruch, większa mobilność, więcej kontaktów społecznych - powiedział Mateusz Morawiecki. Wyraził obawę, że w związku z tym może nastąpić przyrost zachorowań.

Odnosząc się do ferii zimowych, podkreślił, że pierwsze tygodnie stycznia, to z punktu widzenia gospodarczego "najbardziej martwy okres" w roku. - Chcemy więc, by dzieci spędziły ten czas nie podróżując, w sposób jak najbardziej stacjonarny, w swojej miejscowości, raczej nie udając się gdzieś indziej na ferie - powiedział.

Premier przekonywał, że obecnie utrzymanie wszystkich wprowadzonych dotychczas obostrzeń jest konieczne. - Na razie musimy cały czas utrzymywać dyscyplinę, bo to ona w ostatnich tygodniach zadziałała, nasze obostrzenia wprowadzone przed połową listopada dały rezultat – przekonywał. Jak ocenił, "jest coraz lepiej", co - według niego - jest zasługą większej odpowiedzialności i solidarności społeczeństwa.

"Szczepionka jest najlepszym narzędziem do powrotu do normalności"

Mateusz Morawiecki zapewnił, że szczepionki będą absolutnie dobrowolne i darmowe. Odpowiadając na wątpliwości co do tempa powstania szczepionki, wyjaśniał, że pracowały nad nią dziesiątki tysięcy światowej klasy naukowców z najlepszych firm. - 80-90 procent w niektórych krajach europejskich chce się zaszczepić. COVID-19 zmasakrował nasza gospodarkę, zmasakrował dużo bardziej europejską gospodarkę - podkreślił.

Premier apelował, aby nie lekceważyć COVID-19. - Skoro pojawiła się szczepionka, skorzystajmy z tej szczepionki. Ja jestem przekonany, że ona jest przebadana w najlepszych laboratoriach świata. Będzie dostępna dla miliardów ludzi - powiedział. - Szczepionka jest najlepszym narzędziem do powrotu do normalności - oświadczył.

Wskazał, że szczepionka, gdy przerwany zostanie łańcuch zakażeń, to także ochrona miejsc pracy. - Nie wahajmy się przed użyciem szczepionki. Bardzo gorąco do tego zachęcam. Wierzę w naukę, wierzę w medycynę opartą o naukę - mówił.

Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: FACEBOOK/@MORAWIECKIPL

Tagi:
Raporty: