Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń

TVN24 | Polska

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl
Nowe przypadki SARS-CoV-2 - 1 czerwca 2020
wideo 2/42
Nowe przypadki SARS-CoV-2 - 1 czerwca 2020

202 nowe przypadki koronawirusa SARS-CoV-2 potwierdzono 1 czerwca rano. Od początku pandemii COVID-19 zakażonych zostało w Polsce 23 987 osób, z których zmarło 1065. Najwięcej zakażeń jest na Śląsku - ponad 8 tys. Najwięcej osób zmarło zaś w województwie mazowieckim. Wyzdrowiało ponad 11 tysięcy pacjentów.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że 170 z 202 dzisiejszych przypadków koronawirusa to zakażenia na Śląsku. W tym regionie jest ich najwięcej w Polsce - 8422. Większość to zachorowania, często bezobjawowe, wśród górników i ich rodzin.

W poniedziałek rano poinformowano też o śmierci kolejnej osoby chorej na COVID-19. Zmarła 54-letnia kobieta, która była hospitalizowana w Grudziądzu (Kujawsko-Pomorskie). W tym samym komunikacie ministerstwo przekazało także, że "w związku z raportem PSSE Bydgoszcz dotyczącym jednego błędnie zaraportowanego przypadku zakażenia, odejmujemy go ze statystyk".

Według komunikatów przekazanych w poniedziałek przez Ministerstwo Zdrowia: - potwierdzono w sumie 23 987 przypadków zakażenia SARS-CoV-2, - zmarło 1065 osób, - 77 406 osób jest objętych kwarantanną, - 18 859 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym, - 2 181 osób jest hospitalizowanych, - 11 449 osób wyzdrowiało.

Oto informacje o zakażeniach w poszczególnych województwach (pochodzą z witryny gov.pl):

Czwarty etap łagodzenia ograniczeń

30 maja rozpoczął się czwarty etapu łagodzenia ograniczeń. Od tego dnia w przestrzeni otwartej obowiązkowe jest zachowanie dwumetrowego dystansu, ale bez konieczności zakrywania ust i nosa. W sklepach, w urzędach, w punktach gastronomicznych nie obowiązują limity osób w zależności od powierzchni lokalu, ale trzeba zakrywać usta i nos.

Od 31 maja w kościołach przestały obowiązywać limity wiernych, dozwolone stały się też zgromadzenia na powietrzu do 150 osób. Od 6 czerwca otwarte będą kina, teatry, salony masażu, solaria, siłownie i kluby fitness. Dyskoteki i kluby pozostaną zamknięte.

Wcześniej zostały otwarte salony fryzjerskie i restauracje

18 maja wdrożony został trzeci etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią COVID-19.

Co się zmieniło? - otwarte zostały zakłady fryzjerskie i kosmetyczne w rygorze sanitarnym (Zobacz >> Jak wygląda wizyta w zakładzie fryzjerskim w czasie pandemii? O czym trzeba wiedzieć?) - możliwe było częściowe uruchomienie lokali gastronomicznych, - zwiększono limit osób w transporcie publicznym: dozwolone jest zapełnienie 30 procent wszystkich miejsc stojących i siedzących dla danego pojazdu, - dzieci mogą wychodzić z domu bez towarzyszącego im dorosłego opiekuna, - możliwe jest korzystanie z sal gimnastycznych, - wznowiona została działalność kin plenerowych (w tym samochodowych), - zwiększono limit wiernych przebywających w miejscach sprawowania kultu religijnego: podczas mszy świętej na jednego uczestnika musiało przypadać przynajmniej 10 metrów kwadratowych (ta zmiana weszła w życie 17 maja, a pod koniec tego miesiąca rygory zostały jeszcze bardziej poluzowane).

Zobacz >> Kiedy otwarte będą siłownie? Wicepremier podała możliwy termin

Od 25 maja możliwe są zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne w klasach 1-3 szkół podstawowych oraz konsultacje dla maturzystów w szkołach średnich.

Kontrole na granicy kraju zostały przedłużone do 12 czerwca.

Co zmieniło się wcześniej?

Od 4 maja weszliśmy w drugi etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią. Zostały otwarte - nadal w ścisłym reżimie sanitarnym - galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe oraz muzea. Otwarte są też orliki i inne boiska - może na nich przebywać jednak nie więcej niż sześć osób.

Od 6 maja otwarto część żłobków i przedszkoli.

ZOBACZ >> Nieliczne dzieci wróciły do żłobków i przedszkoli. "Nie jestem wyrodną matką, ale muszę pracować"

Drugi etap "odmrażania" gospodarkiKancelaria Premiera RP

Od 20 kwietnia lasy i parki otwarte

Od 20 kwietnia ponownie otwarto lasy i parki. Ważną zmianą było zezwolenie na przemieszczanie się w celach rekreacyjnych. Nadal jednak obowiązkowo musimy zachowywać na spacerach dwumetrowy dystans.

Korzystanie z placów zabaw nadal jest zabronione.

Matury będą w czerwcu

Egzamin ósmoklasisty odbędzie się od 16 do 18 czerwca (planowo miał być przeprowadzany od 21 do 23 kwietnia), a matury od 8 czerwca, ale bez egzaminów ustnych (miały rozpocząć się 4 maja).

Egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie zostaną przeprowadzone od 22 czerwca do 9 lipca, a egzaminy zawodowe tzw. trzyliterowe od 17 do 28 sierpnia.

Stan epidemii

20 marca został wprowadzony stan epidemii. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że kary za łamanie kwarantanny zostały podwyższone z 5 tysięcy złotych do 30 tysięcy złotych.

Wprowadzono zakaz zgromadzeń. Ograniczenia dotyczą także obrzędów religijnych, zakładów pracy oraz komunikacji miejskiej, gdzie dozwolona liczba pasażerów odpowiada połowie miejsc siedzących w danym środku transportu.

Autor:red.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Jakub Orzechowski/AG

Tagi:
Raporty: