Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń

TVN24 | Polska

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl
Szczepionka na koronawirusa. Kiedy się pojawi i czy wszyscy powinni się szczepić?TVN24
wideo 2/5
TVN24Szczepionka na koronawirusa. Kiedy się pojawi i czy wszyscy powinni się szczepić?

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 314 nowych zakażeniach koronawirusem. Zmarły kolejne cztery osoby. Najwięcej przypadków od początku pandemii potwierdzono na Śląsku, najmniej w województwie lubuskim. Zobacz dane dotyczące zachorowań w poszczególnych regionach kraju. Artykuł jest aktualizowany na bieżąco.

Od początku pandemii w Polsce potwierdzono zachorowanie na COVID-19 u 35 719 osób. Dziś poinformowano o nowych zakażeniach w województwach: śląskim (93 osoby), wielkopolskim (57), podkarpackim (40), małopolskim (29), mazowieckim (28), łódzkim (21), podlaskim (13), lubelskim (10), zachodniopomorskim (siedem), pomorskim (cztery), warmińsko-mazurskim (cztery), opolskim (trzy), dolnośląskim (trzy) i świętokrzyskim (dwie).

Ministerstwo Zdrowia w sobotę poinformowało też o śmierci kolejnych czterech osób w wieku od 56 do 88 lat.

Według komunikatów przekazanych w sobotę przez Ministerstwo Zdrowia: - potwierdzono w sumie 35 719 przypadków zakażenia SARS-CoV-2, - zmarło 1512 osób (Co wiemy o zmarłych?), - 84 560 osób jest objętych kwarantanną, - 13 280 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym, - 1731 "łóżka COVID-19" w szpitalach są zajęte, - 74 respiratory są wykorzystywane, - 23 127 osób wyzdrowiało.

Oto informacje o zakażeniach w poszczególnych województwach (na podstawie witryny gov.pl):

Czwarty etap łagodzenia ograniczeń

30 maja rozpoczął się czwarty etap łagodzenia ograniczeń. Od tego dnia w przestrzeni otwartej obowiązkowe jest zachowanie dwumetrowego dystansu, ale bez konieczności zakrywania ust i nosa. W sklepach, w urzędach, w punktach gastronomicznych nie obowiązują limity osób w zależności od powierzchni lokalu, ale trzeba zakrywać usta i nos.

Od 31 maja w kościołach przestały obowiązywać limity wiernych, dozwolone stały się też zgromadzenia na powietrzu do 150 osób. Od 6 czerwca otwarte mogą być kina, teatry, salony masażu, solaria, siłownie i kluby fitness. Dyskoteki i kluby pozostają zamknięte.

Wcześniej zostały otwarte salony fryzjerskie i restauracje

18 maja wdrożony został trzeci etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią COVID-19.

Co się zmieniło? - otwarte zostały zakłady fryzjerskie i kosmetyczne w rygorze sanitarnym (Zobacz >> Jak wygląda wizyta w zakładzie fryzjerskim w czasie pandemii? O czym trzeba wiedzieć?) - możliwe było częściowe uruchomienie lokali gastronomicznych, - zwiększono limit osób w transporcie publicznym: dozwolone jest zapełnienie 30 procent wszystkich miejsc stojących i siedzących dla danego pojazdu, - dzieci mogą wychodzić z domu bez towarzyszącego im dorosłego opiekuna, - możliwe jest korzystanie z sal gimnastycznych, - wznowiona została działalność kin plenerowych (w tym samochodowych), - zwiększono limit wiernych przebywających w miejscach sprawowania kultu religijnego: podczas mszy świętej na jednego uczestnika musiało przypadać przynajmniej 10 metrów kwadratowych (ta zmiana weszła w życie 17 maja, a pod koniec tego miesiąca rygory zostały jeszcze bardziej poluzowane).

Od 25 maja możliwe są zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne w klasach 1-3 szkół podstawowych oraz konsultacje dla maturzystów w szkołach średnich.

Wróciły galerie handlowe, żłobki i przedszkola

Od 4 maja weszliśmy w drugi etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią. Zostały otwarte - nadal w ścisłym reżimie sanitarnym - galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe oraz muzea. Otwarte są też orliki i inne boiska - może na nich przebywać jednak nie więcej niż sześć osób.

Od 6 maja otwarto część żłobków i przedszkoli.

ZOBACZ >> Nieliczne dzieci wróciły do żłobków i przedszkoli. "Nie jestem wyrodną matką, ale muszę pracować"

Drugi etap "odmrażania" gospodarkiKancelaria Premiera RP

Stan epidemii

20 marca został wprowadzony stan epidemii. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że kary za łamanie kwarantanny zostały podwyższone z 5 tysięcy złotych do 30 tysięcy złotych.

Wprowadzono zakaz zgromadzeń. Ograniczenia dotyczyły także obrzędów religijnych, zakładów pracy oraz komunikacji miejskiej.

Autor:red.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: