Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń

TVN24 | Polska

Aktualizacja:
Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl
Prof. Simon: mamy zaraźliwego wirusa, dość młodego, więc się łatwo szerzy
wideo 2/41
Prof. Simon: mamy zaraźliwego wirusa, dość młodego, więc się łatwo szerzy

W niedzielę po południu Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 104 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. W popołudniowym raporcie nie potwierdzono śmierci żadnej chorej osoby. Rano informowano o trzech zmarłych pacjentach. Od początku pandemii COVID-19 zakażonych zostało w Polsce 23 786 osób, z których zmarło 1064. Wyzdrowiało ponad 11 tysięcy pacjentów.

Ministerstwo Zdrowia przekazało po południu, że potwierdzono kolejne 104 przypadki zakażenia koronawirusem. Rano informowano o 115 przypadkach zakażenia.

105 przypadków odnotowano w niedzielę w województwie śląskim. Łącznie jest tam 8256 zachorowań, najwięcej w kraju.

W porannym komunikacie podano, że w sobotę zmarły trzy osoby, u których wykryto koronawirusa. Są to: 84-letnia kobieta, która zmarła w Poznaniu, 83-letni mężczyzna, który zmarł w Tychach, 65-letni mężczyzna, który zmarł w Bytomiu. Jak poinformował resort, wszystkie osoby miały choroby współistniejące.

Od początku pandemii COVID-19 w Polsce zmarły 1064 osoby zakażone koronawirusem.

Według komunikatów przekazanych w piątek przez Ministerstwo Zdrowia: - potwierdzono w sumie 23 786 przypadków zakażenia SARS-CoV-2, - zmarły 1064 osoby, - 78 823 osoby są objęte kwarantanną, - 18 947 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym, - 2 134 osoby są hospitalizowane, - 11 271 osób wyzdrowiało.

Oto informacje o zakażeniach w poszczególnych województwach (pochodzą z witryny gov.pl):

Czwarty etap łagodzenia ograniczeń

30 maja rozpoczął się czwarty etapu łagodzenia ograniczeń. Od tego dnia w przestrzeni otwartej obowiązkowe jest zachowanie dwumetrowego dystansu, ale bez konieczności zakrywania ust i nosa. W sklepach, w urzędach, w punktach gastronomicznych nie obowiązują limity osób w zależności od powierzchni lokalu, ale trzeba zakrywać usta i nos.

Także od 30 maja w kościołach przestały obowiązywać limity wiernych, dozwolone stały się też zgromadzenia na powietrzu do 150 osób. Od 6 czerwca otwarte będą kina, teatry, salony masażu, solaria, siłownie i kluby fitness. Dyskoteki i kluby pozostaną zamknięte.

Trzeci etap odmrażania gospodarki: pracują fryzjerzy, otwarte restauracje

18 maja wdrożony został trzeci etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią COVID-19.

Co się zmieniło? - otwarte są zakłady fryzjerskie i kosmetyczne w rygorze sanitarnym (Zobacz >> Jak wygląda wizyta w zakładzie fryzjerskim w czasie pandemii? O czym trzeba wiedzieć?) - możliwe jest częściowe uruchomienie lokali gastronomicznych, - zwiększono limit osób w transporcie publicznym: dozwolone jest zapełnienie 30 procent wszystkich miejsc stojących i siedzących dla danego pojazdu, - dzieci mogą wychodzić z domu bez towarzyszącego im dorosłego opiekuna, - możliwe jest korzystanie z sal gimnastycznych, - wznowiona została działalność kin plenerowych (w tym samochodowych), - zwiększono limit wiernych przebywających w miejscach sprawowania kultu religijnego: podczas mszy świętej na jednego uczestnika musi przypadać przynajmniej 10 metrów kwadratowych (ta zmiana weszła w życie 17 maja).

Zobacz >> Kiedy otwarte będą siłownie? Wicepremier podała możliwy termin

Od 25 maja możliwe są zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne w klasach 1-3 szkół podstawowych oraz konsultacje dla maturzystów w szkołach średnich.

Kontrole na granicy kraju zostały przedłużone do 12 czerwca.

Co zmieniło się wcześniej?

Od 4 maja weszliśmy w drugi etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią. Zostały otwarte - nadal w ścisłym reżimie sanitarnym - galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe oraz muzea. Otwarte są też orliki i inne boiska - może na nich przebywać jednak nie więcej niż sześć osób.

Od 6 maja otwarto część żłobków i przedszkoli.

ZOBACZ >> Nieliczne dzieci wróciły do żłobków i przedszkoli. "Nie jestem wyrodną matką, ale muszę pracować"

Drugi etap "odmrażania" gospodarkiKancelaria Premiera RP

Od 20 kwietnia lasy i parki otwarte

Od 20 kwietnia ponownie otwarto lasy i parki. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w lesie, na szlaku, noszenie maseczki nie jest obowiązkowe. W parkach - tak. Ważną zmianą jest zezwolenie na przemieszczanie się w celach rekreacyjnych. Nadal jednak obowiązkowo musimy zachowywać na spacerach dwumetrowy dystans.

Korzystanie z placów zabaw nadal jest zabronione.

Matury będą w czerwcu

Egzamin ósmoklasisty odbędzie się od 16 do 18 czerwca (planowo miał być przeprowadzany od 21 do 23 kwietnia), a matury od 8 czerwca, ale bez egzaminów ustnych (miały rozpocząć się 4 maja).

Egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie zostaną przeprowadzone od 22 czerwca do 9 lipca, a egzaminy zawodowe tzw. trzyliterowe od 17 do 28 sierpnia.

Nadal zamknięte są granice, wstrzymany jest ruch lotniczy w kraju. Do odwołania obowiązują ograniczenia dotyczące organizacji imprez masowych.

Stan epidemii

20 marca został wprowadzony stan epidemii. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że kary za łamanie kwarantanny zostały podwyższone z 5 tysięcy złotych do 30 tysięcy złotych.

Wprowadzono zakaz zgromadzeń. Ograniczenia dotyczą także obrzędów religijnych, zakładów pracy oraz komunikacji miejskiej, gdzie dozwolona liczba pasażerów odpowiada połowie miejsc siedzących w danym środku transportu.

Autor:red.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Tagi:
Raporty: