Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń

TVN24 | Polska

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl
Ministerstwo Zdrowia: 221 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w PolsceMinisterstwo Zdrowia/TVN24
wideo 2/40
Ministerstwo Zdrowia/TVN24Ministerstwo Zdrowia: 221 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce

O 221 nowych przypadkach koronawirusa SARS-CoV-2 poinformowało w sobotę rano Ministerstwo Zdrowia. Od początku pandemii COVID-19 zakażonych zostało w Polsce 23 376 osób. Ostatniej doby nie ma przypadku zgonu - przekazał resort. Wyzdrowiało ponad 11 tysięcy pacjentów.

W sobotę rano potwierdzono 221 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W porannym komunikacie dodano, że nie ma żadnego przypadku zgonu.

178 z 221 przypadków, o których poinformowano w sobotę rano, potwierdzono na Śląsku. W tym województwie jest 8 097 zachorowań, najwięcej w kraju.

Od początku pandemii COVID-19 w Polsce zmarło 1051 osób zakażonych koronawirusem.

Według komunikatów przekazanych w piątek przez Ministerstwo Zdrowia: - potwierdzono w sumie 23 376 przypadków zakażenia SARS-CoV-2, - zmarło 1051 osób, - 80 182 osoby jest objętych kwarantanną, - 19 161 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym, - 2 207 osób jest hospitalizowanych, - 11 016 osób wyzdrowiało.

Oto informacje o zakażeniach w poszczególnych województwach (pochodzą z witryny gov.pl):

Czwarty etap łagodzenia ograniczeń

30 maja rozpoczął się czwarty etapu łagodzenia ograniczeń. Od tego dnia w przestrzeni otwartej obowiązkowe jest zachowanie dwumetrowego dystansu, ale bez konieczności zakrywania ust i nosa. W sklepach, w urzędach, w punktach gastronomicznych nie obowiązują limity osób w zależności od powierzchni lokalu, ale trzeba zakrywać usta i nos.

Od 31 maja w kościołach nie będą obowiązywać limity wiernych, dozwolone będą także zgromadzenia na powietrzu do 150 osób. Od 6 czerwca otwarte będą kina, teatry, salony masażu, solaria, siłownie i kluby fitness. Dyskoteki i kluby pozostaną zamknięte.

Trzeci etap odmrażania gospodarki: pracują fryzjerzy, otwarte restauracje

18 maja wdrożony został trzeci etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią COVID-19.

Co się zmieniło? - otwarte są zakłady fryzjerskie i kosmetyczne w rygorze sanitarnym (Zobacz >> Jak wygląda wizyta w zakładzie fryzjerskim w czasie pandemii? O czym trzeba wiedzieć?) - możliwe jest częściowe uruchomienie lokali gastronomicznych, - zwiększono limit osób w transporcie publicznym: dozwolone jest zapełnienie 30 procent wszystkich miejsc stojących i siedzących dla danego pojazdu, - dzieci mogą wychodzić z domu bez towarzyszącego im dorosłego opiekuna, - możliwe jest korzystanie z sal gimnastycznych, - wznowiona została działalność kin plenerowych (w tym samochodowych), - zwiększono limit wiernych przebywających w miejscach sprawowania kultu religijnego: podczas mszy świętej na jednego uczestnika musi przypadać przynajmniej 10 metrów kwadratowych (ta zmiana weszła w życie 17 maja).

Zobacz >> Kiedy otwarte będą siłownie? Wicepremier podała możliwy termin

Od 25 maja możliwe są zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne w klasach 1-3 szkół podstawowych oraz konsultacje dla maturzystów w szkołach średnich.

Kontrole na granicy kraju zostały przedłużone do 12 czerwca.

Co zmieniło się wcześniej?

Od 4 maja weszliśmy w drugi etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią. Zostały otwarte - nadal w ścisłym reżimie sanitarnym - galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe oraz muzea. Otwarte są też orliki i inne boiska - może na nich przebywać jednak nie więcej niż sześć osób.

Od 6 maja otwarto część żłobków i przedszkoli.

ZOBACZ >> Nieliczne dzieci wróciły do żłobków i przedszkoli. "Nie jestem wyrodną matką, ale muszę pracować"

Drugi etap "odmrażania" gospodarkiKancelaria Premiera RP

Obowiązek zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych

Od 16 kwietnia obowiązkowe jest zasłanianie nosa i ust w przestrzeni publicznej. W rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia nie sprecyzowano, że musimy nosić maseczki. Można zakrywać usta i nos również na przykład chustką czy szalikiem. Zwolnione z tego obowiązku są między innymi dzieci do lat czterech; osoby, które nie mogą zakrywać nosa i ust z powodu stanu zdrowia; kierujący pojazdem (w którym przebywa sam lub z dzieckiem).

Sprawdź >>> kto nie musi nosić maseczki?

Od 20 kwietnia lasy i parki otwarte

Od 20 kwietnia ponownie otwarto lasy i parki. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w lesie, na szlaku, noszenie maseczki nie jest obowiązkowe. W parkach - tak. Ważną zmianą jest zezwolenie na przemieszczanie się w celach rekreacyjnych. Nadal jednak obowiązkowo musimy zachowywać na spacerach dwumetrowy dystans.

Korzystanie z placów zabaw nadal jest zabronione.

Matury będą w czerwcu

Egzamin ósmoklasisty odbędzie się od 16 do 18 czerwca (planowo miał być przeprowadzany od 21 do 23 kwietnia), a matury od 8 czerwca, ale bez egzaminów ustnych (miały rozpocząć się 4 maja).

Egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie zostaną przeprowadzone od 22 czerwca do 9 lipca, a egzaminy zawodowe tzw. trzyliterowe od 17 do 28 sierpnia.

Nadal zamknięte są granice, wstrzymany jest ruch lotniczy w kraju. Do odwołania obowiązują ograniczenia dotyczące organizacji imprez masowych.

Stan epidemii

20 marca został wprowadzony stan epidemii. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że kary za łamanie kwarantanny zostały podwyższone z 5 tysięcy złotych do 30 tysięcy złotych.

Wprowadzono zakaz zgromadzeń. Ograniczenia dotyczą także obrzędów religijnych, zakładów pracy oraz komunikacji miejskiej, gdzie dozwolona liczba pasażerów odpowiada połowie miejsc siedzących w danym środku transportu.

Autor:red.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Darek Delmanowicz/PAP

Tagi:
Raporty: