Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń

TVN24 | Polska

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl
Eksperci: większość ludzi wciąż jest podatna na zakażenie, to jest dopiero początekTVN24
wideo 2/7
TVN24Eksperci: większość ludzi wciąż jest podatna na zakażenie, to jest dopiero początek

267 nowych przypadków koronawirusa potwierdziło we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Zmarło kolejnych 12 osób chorych na COVID-19. W Polsce od początku pandemii potwierdzono już ponad 38 tys zakażeń SARS-CoV-2. Wyleczonych zostało ponad 27 tys. osób.

Ministerstwo Zdrowia informuje, że najwięcej nowych przypadków ponownie jest na Śląsku - 72. Poza tym koronawirusa potwierdzono w województwach wielkopolskim (52), małopolskim (44), mazowieckim (28), łódzkim (19), lubelskim (12), podkarpackim (12), dolnośląskim (8), kujawsko-pomorskim (6), lubuskim (6), opolskim (2), pomorskim (2), świętokrzyskim (2), podlaskim (1) i zachodniopomorskim (1). Tylko na Warmii i Mazurach nie ma dziś nowego zakażenia. Zmarło kolejnych 12 osób.

Według komunikatów przekazanych we wtorek przez Ministerstwo Zdrowia: - potwierdzono w sumie 38 457 przypadków zakażenia SARS-CoV-2, - zmarło 1588 osób (Co wiemy o zmarłych?), - 86 747 osób jest objętych kwarantanną, - 9 473 osób są objęte nadzorem epidemiologicznym, - 1581 "łóżek COVID-19" w szpitalach jest zajętych, - 74 respiratory są jest wykorzystywane, - 27 756 osób wyzdrowiało.

Oto informacje o zakażeniach w poszczególnych województwach (na podstawie witryny gov.pl):

Czwarty etap łagodzenia ograniczeń

30 maja rozpoczął się czwarty etap łagodzenia ograniczeń. Od tego dnia w przestrzeni otwartej obowiązkowe jest zachowanie dwumetrowego dystansu, ale bez konieczności zakrywania ust i nosa. W sklepach, w urzędach, w punktach gastronomicznych nie obowiązują limity osób w zależności od powierzchni lokalu, ale trzeba zakrywać usta i nos.

Od 31 maja w kościołach przestały obowiązywać limity wiernych, dozwolone stały się też zgromadzenia na powietrzu do 150 osób. Od 6 czerwca otwarte mogą być kina, teatry, salony masażu, solaria, siłownie i kluby fitness. Dyskoteki i kluby pozostają zamknięte.

Trzeci etap luzowania obostrzeń

18 maja wdrożony został trzeci etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią COVID-19.

Co się zmieniło? - otwarte zostały zakłady fryzjerskie i kosmetyczne w rygorze sanitarnym (Zobacz >> Jak wygląda wizyta w zakładzie fryzjerskim w czasie pandemii? O czym trzeba wiedzieć?) - możliwe było częściowe uruchomienie lokali gastronomicznych, - zwiększono limit osób w transporcie publicznym: dozwolone jest zapełnienie 30 procent wszystkich miejsc stojących i siedzących dla danego pojazdu, - dzieci mogą wychodzić z domu bez towarzyszącego im dorosłego opiekuna, - możliwe jest korzystanie z sal gimnastycznych, - wznowiona została działalność kin plenerowych (w tym samochodowych), - zwiększono limit wiernych przebywających w miejscach sprawowania kultu religijnego: podczas mszy świętej na jednego uczestnika musiało przypadać przynajmniej 10 metrów kwadratowych (ta zmiana weszła w życie 17 maja, a pod koniec tego miesiąca rygory zostały jeszcze bardziej poluzowane).

Początek luzowania obostrzeń

Od 4 maja weszliśmy w drugi etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią. Zostały otwarte - nadal w ścisłym reżimie sanitarnym - galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe oraz muzea. Otwarte są też orliki i inne boiska - może na nich przebywać jednak nie więcej niż sześć osób.

Od 6 maja otwarto część żłobków i przedszkoli.

Stan epidemii ogłoszono 20 marca

20 marca został wprowadzony stan epidemii. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że kary za łamanie kwarantanny zostały podwyższone z 5 tysięcy złotych do 30 tysięcy złotych.

Wprowadzono zakaz zgromadzeń. Ograniczenia dotyczyły także obrzędów religijnych, zakładów pracy oraz komunikacji miejskiej.

Autor:red.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Leszek Szymański/PAP

Tagi:
Raporty: