Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń

TVN24 | Polska

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl
MZ: 148 nowych przypadków zakażenia, w ciągu ostatniej doby nie odnotowano zgonu z powodu COVID-19TVN24
wideo 2/39
TVN24MZ: 148 nowych przypadków zakażenia, w ciągu ostatniej doby nie odnotowano zgonu z powodu COVID-19

148 nowych przypadków koronawirusa potwierdzono w poniedziałek rano. Odjęto ze statystyk 34 "zdublowane przypadki" z województwa wielkopolskiego. Łączna liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wynosi dziś 21 440. Najwięcej przypadków jest na Śląsku, zaś najwięcej osób zmarło na Mazowszu. Wyzdrowiało ponad dziewięć tysięcy osób.

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia ostatniej doby nie ma zgłoszonego przypadku zgonu z powodu COVID-19. Od początku pandemii w naszym kraju zmarło 996 zakażonych osób.

Na Śląsku pojawiło się 89 nowych zachorować, w regionie jest łącznie 7 071 przypadków SARS-CoV-2. Wiele zakażeń - często bezobjawowych - jest wśród górników i ich rodzin. Nadal najmniej zakażeń w kraju - 104 przypadki - jest w województwie lubuskim.

W poniedziałkowym komunikacie ministerstwa jest też informacja, że "ze względu na 34 zdublowane przypadki zakażeń przez WSSE Poznań - odejmujemy je z wykazu woj. wielkopolskiego".

Według komunikatów przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia: - potwierdzono w sumie 21 440 przypadków zakażenia SARS-CoV-2, - zmarło 996 osób (Co wiemy o osobach, które zmarły), - 78 259 osób jest objętych kwarantanną, - 19 587 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym, - 2 268 osób jest hospitalizowanych, - 9 276 osób wyzdrowiało.

Oto informacje o zakażeniach w poszczególnych województwach (pochodzą z witryny gov.pl):

Trzeci etap odmrażania gospodarki: pracują fryzjerzy, otwarte restauracje

18 maja wdrożony został trzeci etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią COVID-19.

Co się zmieniło? - otwarte są zakłady fryzjerskie i kosmetyczne w rygorze sanitarnym (Zobacz >> Jak wygląda wizyta w zakładzie fryzjerskim w czasie pandemii? O czym trzeba wiedzieć?) - możliwe jest częściowe uruchomienie lokali gastronomicznych, - zwiększono limit osób w transporcie publicznym: dozwolone jest zapełnienie 30 procent wszystkich miejsc stojących i siedzących dla danego pojazdu, - dzieci mogą wychodzić z domu bez towarzyszącego im dorosłego opiekuna, - możliwe jest korzystanie z sal gimnastycznych, - wznowiona została działalność kin plenerowych (w tym samochodowych), - zwiększono limit wiernych przebywających w miejscach sprawowania kultu religijnego: podczas mszy świętej na jednego uczestnika musi przypadać przynajmniej 10 metrów kwadratowych (ta zmiana weszła w życie 17 maja).

Zobacz >> Kiedy otwarte będą siłownie? Wicepremier podała możliwy termin

Od 25 maja możliwe będą zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne w klasach 1-3 szkół podstawowych oraz konsultacje dla maturzystów w szkołach średnich.

Kontrole na granicy kraju zostały przedłużone do 12 czerwca.

Co zmieniło się wcześniej?

Od 4 maja weszliśmy w drugi etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią. Zostały otwarte - nadal w ścisłym reżimie sanitarnym - galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe oraz muzea. Otwarte są też orliki i inne boiska - może na nich przebywać jednak nie więcej niż sześć osób.

Od 6 maja otwarto część żłobków i przedszkoli.

ZOBACZ >> Nieliczne dzieci wróciły do żłobków i przedszkoli. "Nie jestem wyrodną matką, ale muszę pracować"

Drugi etap "odmrażania" gospodarkiKancelaria Premiera RP

Obowiązek zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych

Od 16 kwietnia obowiązkowe jest zasłanianie nosa i ust w przestrzeni publicznej. W rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia nie sprecyzowano, że musimy nosić maseczki. Można zakrywać usta i nos również na przykład chustką czy szalikiem. Zwolnione z tego obowiązku są między innymi dzieci do lat czterech; osoby, które nie mogą zakrywać nosa i ust z powodu stanu zdrowia; kierujący pojazdem (w którym przebywa sam lub z dzieckiem).

Sprawdź >>> kto nie musi nosić maseczki?

Od 20 kwietnia lasy i parki otwarte

Od 20 kwietnia ponownie otwarto lasy i parki. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w lesie, na szlaku, noszenie maseczki nie jest obowiązkowe. W parkach - tak. Ważną zmianą jest zezwolenie na przemieszczanie się w celach rekreacyjnych. Nadal jednak obowiązkowo musimy zachowywać na spacerach dwumetrowy dystans.

Korzystanie z placów zabaw nadal jest zabronione.

Szkoły zamknięte, matury będą w czerwcu

Do co najmniej 24 maja zostało przedłużone zamknięcie szkół. Najnowszy plan rządu zakłada, że egzamin ósmoklasisty odbędzie się od 16 do 18 czerwca (planowo miał być przeprowadzany od 21 do 23 kwietnia), a matury od 8 czerwca, ale bez egzaminów ustnych (miały rozpocząć się 4 maja).

Egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie zostaną przeprowadzone od 22 czerwca do 9 lipca, a egzaminy zawodowe tzw. trzyliterowe od 17 do 28 sierpnia.

Nadal zamknięte są granice, wstrzymany jest ruch lotniczy w kraju. Do odwołania obowiązują ograniczenia dotyczące organizacji imprez masowych.

Stan epidemii

20 marca został wprowadzony stan epidemii. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że kary za łamanie kwarantanny zostały podwyższone z 5 tysięcy złotych do 30 tysięcy złotych.

Przywrócono też pełne kontrole na granicach kraju oraz zamknięto wjazd do kraju dla cudzoziemców (z pewnymi wyjątkami - Powroty do Polski. O czym pamiętać?). Dla obywateli wprowadzono obowiązek dwutygodniowej kwarantanny po powrocie do Polski.

Wprowadzono zakaz zgromadzeń. Ograniczenia dotyczą także obrzędów religijnych, zakładów pracy oraz komunikacji miejskiej, gdzie dozwolona liczba pasażerów odpowiada połowie miejsc siedzących w danym środku transportu.

Autor:red.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Marek/PAP

Tagi:
Raporty: