Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń

TVN24 | Polska

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl
Dr Ozorowski: testujemy niewłaściwą populacjęTVN24
wideo 2/17
TVN24Dr Ozorowski: testujemy niewłaściwą populację

640 nowych zakażeń koronawirusem i 18 zgonów przez COVID-19 potwierdzono w środę. Ponad 100 tys. osób jest aktualnie objętych kwarantanną w związku z pandemią. Koronawirusem zakaziło się już prawie 49 tys. Polaków, zmarło 1756 osób. Wyzdrowiało zaś nieco ponad 35 tys. chorych. Zobacz najnowsze dane przekazane przez Ministerstwo Zdrowia.

Nowe zachorowania ponownie potwierdzono we wszystkich województwach w kraju. Najwięcej przypadków jest na Śląsku - dziś 152 zakażenia. W Wielkopolsce - 97 przypadków, w Małopolsce - 90, na Mazowszu - 86, w województwie łódzkim - 37, na Podkarpaciu - 32, w Lubelskiem - 25, na Dolnym Śląsku - 22 oraz w Opolskiem - 21. W pozostałych regionach jest po kilka i kilkanaście nowych zachorowań (szczegółowe dane w tabelce poniżej).

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o śmierci 18 pacjentów. To najwięcej od 30 czerwca, kiedy to było 19 zgonów wywołanych przez COVID-19.

Najwyższy dobowy bilans przypadków zakażenia od początku epidemii w Polsce odnotowano 4 sierpnia. Tego dnia potwierdzono informację o 680 nowych zakażeniach.

Oto informacje o zakażeniach w poszczególnych województwach (na podstawie witryny gov.pl):

Według komunikatów przekazanych w środę przez Ministerstwo Zdrowia: - potwierdzono w sumie 48 789 przypadków zakażenia SARS-CoV-2, - zmarło 1756 osób (Co wiemy o zmarłych?), - 1898 "łóżek COVID-19" w szpitalach jest zajętych, - 72 respiratory są wykorzystywane, - 100 151 osób jest objętych kwarantanną, - 9 044 osoby są objęte nadzorem epidemiologicznym, - 35 321 osób wyzdrowiało.

ZOBACZ >> Czy dzieci wrócą do szkół od września? Rządzący chcą, żeby decydowano w poszczególnych powiatach

Czwarty etap łagodzenia ograniczeń

30 maja rozpoczął się czwarty etap łagodzenia ograniczeń. Od tego dnia w przestrzeni otwartej obowiązkowe jest zachowanie dystansu, ale bez konieczności zakrywania ust i nosa. Od 25 lipca wymagany dystans społeczny został skrócony z dwóch metrów do półtora metra. W sklepach, w urzędach, w punktach gastronomicznych nie obowiązują limity osób w zależności od powierzchni lokalu, ale trzeba zakrywać usta i nos. Maseczki trzeba też zakładać w komunikacji miejskiej.

Od 31 maja w kościołach przestały obowiązywać limity wiernych. Dozwolone stały się też zgromadzenia na powietrzu do 150 uczestników. 17 lipca ten limit został zwiększony i w takich imprezach może wziąć udział więcej osób, pod warunkiem zachowania dystansu społecznego.

Od 6 czerwca otwarte mogą być kina, teatry, salony masażu, solaria, siłownie i kluby fitness. Dyskoteki i kluby pozostają zamknięte.

Jakie restrykcje nadal obowiązują? ZOBACZ LISTĘ

Trzeci etap luzowania obostrzeń

18 maja wdrożony został trzeci etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią COVID-19.

Co się zmieniło? - otwarte zostały zakłady fryzjerskie i kosmetyczne w rygorze sanitarnym (Zobacz >> Jak wygląda wizyta w zakładzie fryzjerskim w czasie pandemii? O czym trzeba wiedzieć?) - możliwe było częściowe uruchomienie lokali gastronomicznych, - zwiększono limit osób w transporcie publicznym: dozwolone jest zapełnienie 30 procent wszystkich miejsc stojących i siedzących dla danego pojazdu, - dzieci mogą wychodzić z domu bez towarzyszącego im dorosłego opiekuna, - możliwe jest korzystanie z sal gimnastycznych, - wznowiona została działalność kin plenerowych (w tym samochodowych), - zwiększono limit wiernych przebywających w miejscach sprawowania kultu religijnego: podczas mszy świętej na jednego uczestnika musiało przypadać przynajmniej 10 metrów kwadratowych (ta zmiana weszła w życie 17 maja, a pod koniec tego miesiąca rygory zostały jeszcze bardziej poluzowane).

Początek luzowania obostrzeń

Od 4 maja weszliśmy w drugi etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią. Zostały otwarte - nadal w ścisłym reżimie sanitarnym - galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe oraz muzea. Otwarte są też orliki i inne boiska - może na nich przebywać jednak nie więcej niż sześć osób.

Od 6 maja otwarto część żłobków i przedszkoli.

Stan epidemii ogłoszono 20 marca

20 marca został wprowadzony stan epidemii. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że kary za łamanie kwarantanny zostały podwyższone z 5 tysięcy złotych do 30 tysięcy złotych.

Wprowadzono zakaz zgromadzeń. Ograniczenia dotyczyły także obrzędów religijnych, zakładów pracy oraz komunikacji miejskiej.

Autor:red.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Grzegorz Michałowski

Tagi:
Raporty: