Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń

TVN24 | Polska

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl
Ministerstwo Zdrowia: 575 nowych przypadków koronawirusa
wideo 2/15
Ministerstwo Zdrowia: 575 nowych przypadków koronawirusa

575, o 27 więcej niż wczoraj, nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 potwierdzono w poniedziałek. Poinformowano o śmierci kolejnej osoby chorej na COVID-19. Nadal najwięcej zachorowań jest na Śląsku. Zobacz mapę i wykresy, pokazujące przebieg pandemii.

Nowe przypadki potwierdzono dziś we wszystkich województwach w kraju. 146 potwierdzonych w poniedziałek zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 zanotowano na Śląsku, 98 - w Wielkopolsce, 82 - na Mazowszu, 78 - w Małopolsce, 42 - na Podkarpaciu oraz po 20 - w Pomorskiem i Łódzkiem. W pozostałych regionach jest po kilkanaście i kilka przypadków (szczegóły w tabelce poniżej).

Ministerstwo Zdrowia informuje, że zmarła kolejna osoby chora na COVID-19. To 76-letnia kobieta hospitalizowana w Grajewie.

W ostatnią sobotę potwierdzono 658 nowych zakażeń i był to najwyższy dzienny bilans w Polsce od początku pandemii. Dzień wcześniej, w piątek, liczba infekcji była o jedną niższa (657 przypadków).

Oto informacje o zakażeniach w poszczególnych województwach (na podstawie witryny gov.pl):

Według komunikatów przekazanych w poniedziałek przez Ministerstwo Zdrowia: - potwierdzono w sumie 47 469 przypadków zakażenia SARS-CoV-2, - zmarły 1732 osoby (Co wiemy o zmarłych?), - 1841 "łóżek COVID-19" w szpitalach jest zajętych, - 74 respiratory są wykorzystywane, - 95 794 osoby są objęte kwarantanną, - 8 272 osoby są objęte nadzorem epidemiologicznym, - 34 881 osób wyzdrowiało.

ZOBACZ >> Czy dzieci wrócą do szkół od września? Rządzący chcą, żeby decydowano w poszczególnych powiatach

Czwarty etap łagodzenia ograniczeń

30 maja rozpoczął się czwarty etap łagodzenia ograniczeń. Od tego dnia w przestrzeni otwartej obowiązkowe jest zachowanie dystansu, ale bez konieczności zakrywania ust i nosa. Od 25 lipca wymagany dystans społeczny został skrócony z dwóch metrów do półtora metra. W sklepach, w urzędach, w punktach gastronomicznych nie obowiązują limity osób w zależności od powierzchni lokalu, ale trzeba zakrywać usta i nos. Maseczki trzeba też zakładać w komunikacji miejskiej.

Od 31 maja w kościołach przestały obowiązywać limity wiernych. Dozwolone stały się też zgromadzenia na powietrzu do 150 uczestników. 17 lipca ten limit został zwiększony i w takich imprezach może wziąć udział więcej osób, pod warunkiem zachowania dystansu społecznego.

Od 6 czerwca otwarte mogą być kina, teatry, salony masażu, solaria, siłownie i kluby fitness. Dyskoteki i kluby pozostają zamknięte.

Jakie restrykcje nadal obowiązują? ZOBACZ LISTĘ

Trzeci etap luzowania obostrzeń

18 maja wdrożony został trzeci etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią COVID-19.

Co się zmieniło? - otwarte zostały zakłady fryzjerskie i kosmetyczne w rygorze sanitarnym (Zobacz >> Jak wygląda wizyta w zakładzie fryzjerskim w czasie pandemii? O czym trzeba wiedzieć?) - możliwe było częściowe uruchomienie lokali gastronomicznych, - zwiększono limit osób w transporcie publicznym: dozwolone jest zapełnienie 30 procent wszystkich miejsc stojących i siedzących dla danego pojazdu, - dzieci mogą wychodzić z domu bez towarzyszącego im dorosłego opiekuna, - możliwe jest korzystanie z sal gimnastycznych, - wznowiona została działalność kin plenerowych (w tym samochodowych), - zwiększono limit wiernych przebywających w miejscach sprawowania kultu religijnego: podczas mszy świętej na jednego uczestnika musiało przypadać przynajmniej 10 metrów kwadratowych (ta zmiana weszła w życie 17 maja, a pod koniec tego miesiąca rygory zostały jeszcze bardziej poluzowane).

Początek luzowania obostrzeń

Od 4 maja weszliśmy w drugi etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią. Zostały otwarte - nadal w ścisłym reżimie sanitarnym - galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe oraz muzea. Otwarte są też orliki i inne boiska - może na nich przebywać jednak nie więcej niż sześć osób.

Od 6 maja otwarto część żłobków i przedszkoli.

Stan epidemii ogłoszono 20 marca

20 marca został wprowadzony stan epidemii. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że kary za łamanie kwarantanny zostały podwyższone z 5 tysięcy złotych do 30 tysięcy złotych.

Wprowadzono zakaz zgromadzeń. Ograniczenia dotyczyły także obrzędów religijnych, zakładów pracy oraz komunikacji miejskiej.

Autor:red.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Leszek Szymański/PAP

Tagi:
Raporty: