TVN24 | Polska

Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń

TVN24 | Polska

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl
Rzecznik MZ: porównując tydzień do tygodnia dynamika zakażeń zdecydowanie spada
Rzecznik MZ: porównując tydzień do tygodnia dynamika zakażeń zdecydowanie spadaTVN24
wideo 2/20
TVN24Rzecznik MZ: porównując tydzień do tygodnia dynamika zakażeń zdecydowanie spada

Mapa zakażeń koronawirusem w Polsce pokazuje, że najwięcej infekcji od początku epidemii potwierdzono na Mazowszu i Śląsku, a najmniej na Opolszczyźnie i w Świętokrzyskiem. W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 250 nowych zakażeniach SARS-CoV-2. Do tej pory w pełni zaszczepionych zostało ponad 20,5 miliona osób. Zobacz najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia.

O 13 250 nowych infekcjach poinformował w sobotę resort zdrowia. Resort przekazał też, że zmarło 25 osób zakażonych koronawirusem. 17 z nich miało choroby współistniejące.

Przed tygodniem Ministerstwo Zdrowia informowało o 13 115 potwierdzonych infekcjach. Dzisiejsza liczba zakażeń jest wyższa o 135. To wzrost o jeden procent.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Szczegółowe informacje dotyczące zakażeń i zgonów w poszczególnych województwach publikujemy niżej - w tabeli i na wykresach.

Od początku pandemii w Polsce potwierdzono 3 684 671 infekcji koronawirusem, zmarło 85 700 zakażonych.

Koronawirus w Polsce. Ile szczepień wykonano?

Do poniedziałku podano 42 714 925 dawek różnych szczepionek przeciw COVID-19. Pierwszą dawką wykonano 20 976 105 szczepień. W pełni zaszczepionych jest 20 526 976 osób - to zaszczepieni jednodawkowym preparatem koncernu Johnson & Johnson lub dwiema dawkami szczepionek firm AstraZeneca, Moderna lub Pfizer/BioNTech.

Zgodnie z informacjami przekazywanymi na rządowej stronie do poniedziałku dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło łącznie 3 441 040 osób. To suma iniekcji osób, które zakończyły podstawowy cykl szczepień minimum 180 dni wcześniej, licząc od dnia podania ostatniej dawki. Jest to trzecia dawka dla osób, którym podano preparat od Pfizera/BioNTechu albo Moderny, lub druga dla osób, które przyjęły preparat od Johnson & Johnson.

5 grudnia resort zdrowia przekazał, że wykonano 230 585 szczepień trzecią dawką uzupełniającą. Chodzi tu o osoby od 12. roku życia, które mają zaburzenia odporności i były już w pełni zaszczepione preparatem od Pfizera/BioNTechu, Moderny lub AstraZeneki.

Szczepienia przeciwko COVID-19 - najważniejsze informacje

Ile osób wyzdrowiało? Ile jest wolnych łóżek dla pacjentów z COVID-19?

Z poniedziałkowego raportu z danymi epidemicznymi wynika, że:

- 29 843 łóżka są przeznaczone dla pacjentów z COVID-19 (+155 w stosunku do poprzedniego dnia), - z tego 22 778 łóżek jest zajętych przez pacjentów z COVID-19 (+514)  - 2706 respiratorów jest przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 (+25), - z tego 1989 respiratorów jest obecnie wykorzystywanych (+20) - 616 905 osób jest objętych kwarantanną (-67 616), - 3 167 754 osób wyzdrowiało (+25 489).

Koronawirus w Polsce - ile zakażeń?

Koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce pierwszy raz potwierdzono 4 marca 2020 roku.

Pułap miliona potwierdzonych infekcji został przekroczony 2 grudnia 2020 roku.

Liczba dwóch milionów potwierdzonych zakażeń została przekroczona 19 marca 2021 roku.

29 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ponad trzech milionach wykrytych infekcji.

Koronawirus w Polsce. Obostrzenia

28 kwietnia premier Mateusz Morawiecki przedstawił plan odmrażania gospodarki. W maju do funkcjonowania wróciły między innymi hotele, restauracje i galerie. Od 15 maja zniesiono obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Od 21 maja otwarto kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodki kultury. Od 28 maja restauratorzy mogli przyjmować gości wewnątrz swoich lokali, otwarte zostały także restauracje hotelowe. Zgodnie z rządowym rozporządzeniem tego dnia działalność wznowiły także kasyna, baseny i siłownie. Wszystko przy zachowaniu reżimu sanitarnego.

Od 1 grudnia zaczęły obowiązywać częściowo zmienione restrykcje, czyli:

- zakaz lotów do siedmiu krajów (Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA, Zimbabwe), - wydłużenie kwarantanny do 14 dni dla osób, które podróżują do Polski z krajów spoza strefy Schengen. Możliwość zwolnienia ich z kwarantanny - od ósmego dnia po teście PCR, - wszystkie obiekty, w których do tej pory był limit zapełnienia 75 procent, zostały zmniejszone do 50 procent - chodzi tu o gastronomię, hotele, kina, teatry, domy kultury, koncerty, baseny, aquaparki. Osoby zaszczepione nie będą uwzględniane w limitach, - zmieniony limit na zgromadzeniach i uroczystościach - do tej pory to było 150 osób, od 1 grudnia został zmniejszony do 100. Chodzi między innymi o wesela, komunie i dyskoteki, - zmiana limitu osób na wydarzeniach sportowych organizowanych poza obiektami sportowymi. Do tej pory to było 500 osób, teraz to 250 osób, - zmieniony limit osób między innymi w centrach handlowych i sklepach wielkopowierzchniowych, na siłowniach, w centrach fitness, muzeach - tam gdzie do tej pory obowiązywał limit 1 osoba na 10 metrów kwadratowych, obecnie obowiązuje limit 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.

Powyższe restrykcje mają obowiązywać do 17 grudnia. Pozostałe ograniczenia pozostają bez zmian.

Obowiązujące obecnie restrykcje:

Hotele i obiekty wypoczynkowe: limit 50 procent zajętych pokoi, Obiekty kultu religijnego: limit 50 procent wszystkich miejsc, Wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi: limit 250 osób Kina i teatry: limit 50 procent zajętych miejsc, Siłownie, kluby fitness, kasyna, obiekty handlowe, placówki pocztowe, biblioteki, targi, konferencje, wystawy i sale zabaw: 1 osoba na 15 metrów kwadratowych, Wesela, dyskoteki: limit 100 osób, Wesołe miasteczka: limit 50 procent obłożenia, Restauracje: limit 50 procent zajętych miejsc.

Do limitów nie są wliczane osoby zaszczepione.

Na stronach rządowych można znaleźć wszystkie aktualne zasady i ograniczenia wprowadzone w związku z pandemią COVID-19.

Autor:red.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Leszek Szymański/PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości