Mapa zakażeń koronawirusem w Polsce pokazuje, że najwięcej infekcji od początku epidemii potwierdzono na Mazowszu i Śląsku, a najmniej - w województwach świętokrzyskim i opolskim. W czwartek na stronie gov.pl poinformowano o 359 nowych zakażeniach SARS-CoV-2. Do tej pory w pełni zaszczepionych zostało ponad 22,4 miliona Polaków. Zobacz najnowsze dane.
15 kwietnia Ministerstwo Zdrowia oznajmiło, że będzie informować o nowych zakażeniach koronawirusem raz w tygodniu - w środy. 18 maja resort podał, że w szpitalach z powodu COVID-19 przebywa 661 osób (stan na 17 maja).
Codzienne dane ukazują się jednak na rządowej stronie internetowej gov.pl/koronawirus. W czwartek poinformowano o 359 nowych infekcjach. W tej liczbie odnotowano 27 ponownych zakażeń. Zmarło 12 osób chorujących na COVID-19, a dziewięć z nich miało choroby współistniejące.
Szczegółowe informacje dotyczące zakażeń i zgonów w poszczególnych województwach publikujemy niżej - w tabeli.
Od początku epidemii w Polsce władze potwierdziły 6 004 786 infekcji. Z powodu COVID-19 zmarły 116 242 osoby.
Koronawirus w Polsce. Ile szczepień wykonano?
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że do czwartku podano 54 413 480 dawek różnych szczepionek. Pierwszą dawką wykonano 22 695 708 szczepień. W pełni zaszczepionych jest 22 476 531 osób - to zaszczepieni jednodawkowym preparatem koncernu Johnson & Johnson lub dwiema dawkami szczepionek firm AstraZeneca, Moderna lub Pfizer/BioNTech.
Zgodnie z informacjami przekazywanymi na rządowej stronie do czwartku podano łącznie 11 810 325 dawek przypominających szczepionki przeciw COVID-19. To suma iniekcji u osób, które zakończyły podstawowy cykl szczepień minimum 180 dni wcześniej, licząc od dnia podania ostatniej dawki. Jest to trzecia dawka dla osób, którym podano preparat od Pfizera/BioNTechu albo Moderny, lub druga dla osób, które przyjęły preparat od Johnson & Johnson.
19 maja resort zdrowia przekazał, że wykonano 224 770 szczepień trzecią dawką uzupełniającą. Chodzi tu o osoby od 12. roku życia, które mają zaburzenia odporności i były już w pełni zaszczepione preparatem od Pfizera/BioNTechu, Moderny lub AstraZeneki.
Resort zdrowia ogranicza raportowanie
Resort zdrowia 2 kwietnia podał, że zaprzestaje publikacji informacji o liczbie zleceń na testy na koronawirusa i dziennej liczbie wykonanych testów antygenowych.
Koronawirus w Polsce - ile zakażeń?
Koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce pierwszy raz potwierdzono 4 marca 2020 roku.
Liczba dwóch milionów potwierdzonych zakażeń została przekroczona 19 marca 2021 roku.
22 grudnia 2021 roku liczba potwierdzonych zakażeń przekroczyła cztery miliony.
7 maja liczba potwierdzonych infekcji przekroczyła sześć milionów.
Koronawirus w Polsce - ile ofiar śmiertelnych?
Koronawirus w Polsce. Obostrzenia
Od 28 marca zniesiony został obowiązek izolacji i kwarantanny, a także nakaz noszenia maseczek.
Od 16 maja obowiązujący w Polsce od 20 marca 2020 roku stan epidemii został zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego. - To nie jest żadne zniesienie epidemii, tylko - mówiąc symbolicznie - przełączenie czerwonego światła w sygnalizatorze, które się świeciło od dwóch lat, na światło pomarańczowe, które pokazuje, że jest ryzyko, jest zagrożenie, ale sytuacja zmierza w dobrym kierunku - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski 6 maja, gdy zapowiadał tę zmianę.
Na stronach rządowych można znaleźć wszystkie aktualne zasady wprowadzone w związku z epidemią COVID-19.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24