Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń

TVN24 | Polska

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl
20 września: 910 nowych przypadków zakażenia koronawirusem; łącznie: 79 240TVN24
wideo 2/35
TVN2420 września: 910 nowych przypadków zakażenia koronawirusem; łącznie: 79 240

910 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono w sobotę. To drugi najwyższy wynik od początku pandemii w Polsce. Zmarło 11 kolejnych osób chorych na COVID-19. Od początku tygodnia SARS-CoV-2 w naszym kraju zakaziło się 5088 osób. Dziś liczba zakażeń przekroczyła 79 tysięcy. Oto najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia.

Dziś nowe przypadki koronawirusa potwierdzono we wszystkich 16 województwach. Najwięcej nowych zakażeń jest: mazowieckim - 164, wielkopolskim - 123, małopolskim - 103, opolskim - 84, śląskim - 74. W pozostałych regionach kraju potwierdzono po mniej niż 70 przypadków - szczegółowe dane prezentujemy na mapie zakażeń, w tabelce oraz na wykresach.

Z komunikatu resortu zdrowia wynika, że zmarło 11 kolejnych osób chorych na COVID-19. Nie żyją cztery kobiety i siedmiu mężczyzn, pacjenci byli w wieku od 67 do 93 lat. Wszystkie te osoby miały choroby współistniejące. ZOBACZ >>> Co wiemy o osobach, które zmarły

Od początku tygodnia potwierdzono 5088 nowych zakażeń koronawirusem. W poniedziałek było ich 377, we wtorek 605, w środę - 600, w czwartek - 837, w piątek - 757, w sobotę - 1002 (najwyższa liczba zakażeń od początku epidemii w Polsce), a w niedzielę 910.

Dzisiejsze dane Ministerstwa Zdrowia to druga największa liczba nowych infekcji w Polsce od początku pandemii.

Trzeci najwyższy wynik potwierdzono 21 sierpnia, kiedy były 903 nowe zakażenia. Natomiast 22 sierpnia było ich 900, a 27 sierpnia - 887.

Oto informacje o zakażeniach w poszczególnych województwach (na podstawie witryny gov.pl):

Według komunikatów przekazanych w sobotę przez Ministerstwo Zdrowia: - potwierdzono w sumie 79 240 przypadków zakażenia SARS-CoV-2, - zmarły 2293 osoby, - 1985 "łóżek COVID-19" w szpitalach jest zajętych (+8 w stosunku do dnia poprzedniego), - 86 respiratorów jest wykorzystywanych (+3 w stosunku do dnia poprzedniego), - 118 212 osób jest objętych kwarantanną (-652 w stosunku do dnia poprzedniego), - 11 751 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym (+257 w stosunku do dnia poprzedniego), - 64 302 osoby wyzdrowiały (+441 w stosunku do dnia poprzedniego).

Czerwone i żółte powiaty - nowa lista z 17 września

Resort zdrowia ogłosił w 17 września nową listę powiatów z najwyższym przyrostem zakażeń koronawirusem, które spełniają kryteria czerwonych i żółtych stref oraz strefy niebieskie, czyli powiaty zagrożone dodatkowymi obostrzeniami. W strefie czerwonej obostrzenia są bardziej restrykcyjne, w żółtej - nie tak ostre. Jeszcze tydzień temu na liście znajdowały się jedynie powiaty żółte i niebieskie.

W strefie czerwonej znalazły się powiaty: - bytowski (Pomorskie), - kluczborski (Opolskie), - milicki (Dolnośląskie). Tydzień temu żaden z powiatów nie znalazł się w strefie czerwonej. W strefie żółtej znalazły się powiaty: - tatrzański (Małopolskie), - nowotarski (Małopolskie), - myślenicki (Małopolskie), - kielecki (Świętokrzyskie), - głubczycki (Opolskie), - aleksandrowski (Kujawsko-Pomorskie), - kartuski (Pomorskie), - gostyński (Wielkopolskie).

W porównaniu do ubiegłego tygodnia w strefie żółtej pojawiło się sześć nowych powiatów: nowotarski, myślenicki, aleksandrowski, głubczycki, kielecki, kartuski. Dodatkowo utrzymano w żółtej strefie dwa powiaty: tatrzański oraz gostyński, a jeden z niej zniknął: limanowski.

Czwarty etap luzowania obostrzeń

Zanim wprowadzono czerwone i żółte strefy, rząd stopniowo znosił ograniczenia wprowadzone wiosną w związku z epidemią.

30 maja rozpoczął się czwarty etap łagodzenia ograniczeń. Od tego dnia w przestrzeni otwartej obowiązkowe jest zachowanie dystansu, ale bez konieczności zakrywania ust i nosa. Od 25 lipca wymagany dystans społeczny został skrócony z dwóch metrów do półtora metra. W sklepach, w urzędach, w punktach gastronomicznych nie obowiązują limity osób w zależności od powierzchni lokalu, ale trzeba zakrywać usta i nos. Maseczki trzeba też zakładać w komunikacji miejskiej.

Od 31 maja w kościołach przestały obowiązywać limity wiernych. Dozwolone stały się też zgromadzenia na powietrzu do 150 uczestników. 17 lipca ten limit został zwiększony i w takich imprezach może wziąć udział więcej osób, pod warunkiem zachowania dystansu społecznego.

Od 6 czerwca otwarte mogą być kina, teatry, salony masażu, solaria, siłownie i kluby fitness. Dyskoteki i kluby pozostają zamknięte.

Jakie restrykcje nadal obowiązują? ZOBACZ LISTĘ >>>

Trzeci etap luzowania obostrzeń

18 maja wdrożony został trzeci etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią COVID-19.

Co się zmieniło? - otwarte zostały zakłady fryzjerskie i kosmetyczne w rygorze sanitarnym (Zobacz >> Jak wygląda wizyta w zakładzie fryzjerskim w czasie pandemii? O czym trzeba wiedzieć?) - możliwe było częściowe uruchomienie lokali gastronomicznych, - zwiększono limit osób w transporcie publicznym: dozwolone jest zapełnienie 30 procent wszystkich miejsc stojących i siedzących dla danego pojazdu, - dzieci mogą wychodzić z domu bez towarzyszącego im dorosłego opiekuna, - możliwe jest korzystanie z sal gimnastycznych, - wznowiona została działalność kin plenerowych (w tym samochodowych), - zwiększono limit wiernych przebywających w miejscach sprawowania kultu religijnego: podczas mszy świętej na jednego uczestnika musiało przypadać przynajmniej 10 metrów kwadratowych (ta zmiana weszła w życie 17 maja, a pod koniec tego miesiąca rygory zostały jeszcze bardziej poluzowane).

Początek luzowania obostrzeń

Od 4 maja weszliśmy w drugi etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią. Zostały otwarte - nadal w ścisłym reżimie sanitarnym - galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe oraz muzea. Otwarte są też orliki i inne boiska - może na nich przebywać jednak nie więcej niż sześć osób.

Od 6 maja otwarto część żłobków i przedszkoli.

Stan epidemii ogłoszono 20 marca

20 marca został wprowadzony stan epidemii. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że kary za łamanie kwarantanny zostały podwyższone z 5 tysięcy złotych do 30 tysięcy złotych.

Wprowadzono zakaz zgromadzeń. Ograniczenia dotyczyły także obrzędów religijnych, zakładów pracy oraz komunikacji miejskiej.

Autor:red.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Leszek Szymański/PAP

Tagi:
Raporty: