Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń

TVN24 | Polska

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl
Wracają czerwone powiaty, wzrosła liczba żółtych
wideo 2/35
Wracają czerwone powiaty, wzrosła liczba żółtych. Lista

757 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono w piątek. Zmarło 17 kolejnych osób chorych na COVID-19. Od początku tygodnia SARS-CoV-2 zakaziło się 3 176 osób w Polsce. Dziś liczba zakażeń od początku pandemii przekroczyła 77 tysiący. Oto najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia.

Dziś nowe przypadki koronawirusa potwierdzono we wszystkich 16 województwach. Najwięcej nowych zakażeń jest w Małopolsce - 92 infekcje, na Mazowszu - 88 , w Łódzkiem - 77, w Wielkopolsce - 75, na Pomorzu -73 oraz na Śląsku - 63. W pozostałych regionach kraju potwierdzono po mniej niż 50 przypadków - szczegółowe dane prezentujemy na mapie zakażeń, w tabelce oraz na wykresach.

Z komunikatu resortu zdrowia wynika, że zmarło 17 kolejnych osób chorych na COVID-19. Nie żyje siedem kobiet i dziesięciu mężczyzn, pacjenci byli w wieku od 65 do 98 lat. Większość miała choroby współistniejące. ZOBACZ >> Co wiemy o osobach, które zmarły

Od początku tygodnia potwierdzono 3176 nowych zakażeń koronawirusem. W poniedziałek było ich 377, we wtorek 605, w środę - 600, w czwartek - 837, dziś - 757. Największą liczbę nowych infekcji w Polsce potwierdzono 21 sierpnia, kiedy było ich 903. 22 sierpnia nowych infekcji było 900, 27 sierpnia - 887.

Oto informacje o zakażeniach w poszczególnych województwach (na podstawie witryny gov.pl):

Według komunikatów przekazanych w piątek przez Ministerstwo Zdrowia: - potwierdzono w sumie 77 328 przypadków zakażenia SARS-CoV-2, - zmarły 2270 osoby, - 1925 "łóżek COVID-19" w szpitalach jest zajętych (więcej o 8 w stosunku do dnia poprzedniego), - 83 respiratory są wykorzystywane (o 1 mniej niż wczoraj), - 111 530 osób jest objętych kwarantanną (więcej o 8105 niż w czwartek), - 10 102 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym (więcej o 771), - 63 312 osób wyzdrowiało (więcej o 587).

Czerwone i żółte powiaty - nowa lista z 17 września

Resort zdrowia ogłosił w 17 września nową listę powiatów z najwyższym przyrostem zakażeń koronawirusem, które spełniają kryteria czerwonych i żółtych stref oraz strefy niebieskie, czyli powiaty zagrożone dodatkowymi obostrzeniami. W strefie czerwonej obostrzenia są bardziej restrykcyjne, w żółtej - nie tak ostre. Jeszcze tydzień temu na liście znajdowały się jedynie powiaty żółte i niebieskie.

W strefie czerwonej znalazły się powiaty: - bytowski (Pomorskie), - kluczborski (Opolskie), - milicki (Dolnośląskie). Tydzień temu żaden z powiatów nie znalazł się w strefie czerwonej. W strefie żółtej znalazły się powiaty: - tatrzański (Małopolskie), - nowotarski (Małopolskie), - myślenicki (Małopolskie), - kielecki (Świętokrzyskie), - głubczycki (Opolskie), - aleksandrowski (Kujawsko-Pomorskie), - kartuski (Pomorskie) - gostyński (Wielkopolskie).

W porównaniu do ubiegłego tygodnia strefie żółtej pojawiło się sześć nowych powiatów: nowotarski, myślenicki, aleksandrowski, głubczycki, kielecki, kartuski. Dodatkowo utrzymano w żółtej strefie dwa powiaty: tatrzański oraz gostyński, a jeden z niej zniknął: limanowski.

Czwarty etap łagodzenia ograniczeń

Zanim wprowadzono czerwone i żółte strefy, rząd stopniowo znosił ograniczenia wprowadzone wiosną w związku z epidemią.

30 maja rozpoczął się czwarty etap łagodzenia ograniczeń. Od tego dnia w przestrzeni otwartej obowiązkowe jest zachowanie dystansu, ale bez konieczności zakrywania ust i nosa. Od 25 lipca wymagany dystans społeczny został skrócony z dwóch metrów do półtora metra. W sklepach, w urzędach, w punktach gastronomicznych nie obowiązują limity osób w zależności od powierzchni lokalu, ale trzeba zakrywać usta i nos. Maseczki trzeba też zakładać w komunikacji miejskiej.

Od 31 maja w kościołach przestały obowiązywać limity wiernych. Dozwolone stały się też zgromadzenia na powietrzu do 150 uczestników. 17 lipca ten limit został zwiększony i w takich imprezach może wziąć udział więcej osób, pod warunkiem zachowania dystansu społecznego.

Od 6 czerwca otwarte mogą być kina, teatry, salony masażu, solaria, siłownie i kluby fitness. Dyskoteki i kluby pozostają zamknięte.

Jakie restrykcje nadal obowiązują? ZOBACZ LISTĘ >>>

Trzeci etap luzowania obostrzeń

18 maja wdrożony został trzeci etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią COVID-19.

Co się zmieniło? - otwarte zostały zakłady fryzjerskie i kosmetyczne w rygorze sanitarnym (Zobacz >> Jak wygląda wizyta w zakładzie fryzjerskim w czasie pandemii? O czym trzeba wiedzieć?) - możliwe było częściowe uruchomienie lokali gastronomicznych, - zwiększono limit osób w transporcie publicznym: dozwolone jest zapełnienie 30 procent wszystkich miejsc stojących i siedzących dla danego pojazdu, - dzieci mogą wychodzić z domu bez towarzyszącego im dorosłego opiekuna, - możliwe jest korzystanie z sal gimnastycznych, - wznowiona została działalność kin plenerowych (w tym samochodowych), - zwiększono limit wiernych przebywających w miejscach sprawowania kultu religijnego: podczas mszy świętej na jednego uczestnika musiało przypadać przynajmniej 10 metrów kwadratowych (ta zmiana weszła w życie 17 maja, a pod koniec tego miesiąca rygory zostały jeszcze bardziej poluzowane).

Początek luzowania obostrzeń

Od 4 maja weszliśmy w drugi etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią. Zostały otwarte - nadal w ścisłym reżimie sanitarnym - galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe oraz muzea. Otwarte są też orliki i inne boiska - może na nich przebywać jednak nie więcej niż sześć osób.

Od 6 maja otwarto część żłobków i przedszkoli.

Stan epidemii ogłoszono 20 marca

20 marca został wprowadzony stan epidemii. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że kary za łamanie kwarantanny zostały podwyższone z 5 tysięcy złotych do 30 tysięcy złotych.

Wprowadzono zakaz zgromadzeń. Ograniczenia dotyczyły także obrzędów religijnych, zakładów pracy oraz komunikacji miejskiej.

Autor:red.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: