Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń

TVN24 | Polska

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl
27 października: ponad 16 tys. nowych przypadków koronawirusa w Polsce
wideo 2/36
27 października: ponad 16 tys. nowych przypadków koronawirusa w Polsce

16 300 nowych przypadków koronawirusa potwierdzono we wtorek. To najwyższy dobowy bilans od początku pandemii. O ponad 1000 - w porównaniu do poprzedniej doby - wzrosła liczba zajętych "łóżek COVID-19", o 79 liczba respiratorów wykorzystywanych do leczenia osób zakażonych SARS-CoV-2. Ponad 440 tysięcy Polaków jest objętych kwarantanną. Zobacz najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia.

W sześciu województwach potwierdzono dziś po ponad 1000 nowych przypadków - na Mazowszu - 3529 infekcji, w Małopolsce- 1884, w Wielkopolsce - 1577, na Kujawach i Pomorzu - 1499, w Łódzkiem - 1421 oraz na Śląsku - 1298. O przypadkach w pozostałych regionach informujemy w tabelce i na wykresach niżej.

Ministerstwo Zdrowia podało też, że zmarły 132 kolejne osoby chore na COVID-19. 15 pacjentów nie miało chorób współistniejących.

Liczba zajętych "łóżek COVID-19" w szpitalach oraz wykorzystywanych respiratorów stale rośnie. 1 października zajętych było 2560 łóżek oraz 159 respiratorów. Dzisiejsze dane to 13 291 zajętych łóżek oraz 1078 respiratorów.

Mapa zakażeń koronawirusem w Polsce

Oto informacje o zakażeniach w poszczególnych województwach (na podstawie witryny gov.pl):

Koronawirus w Polsce. Liczba zajętych łóżek i respiratorów

Według komunikatów przekazanych we wtorek przez Ministerstwo Zdrowia: - potwierdzono w sumie 280 229 przypadków zakażenia SARS-CoV-2, - zmarło 4615 osób, - 13 291 "łóżek COVID-19" w szpitalach jest zajętych (z 20 704 dostępnych) (+1009), - 1078 respiratorów jest wykorzystywanych (z 1594 dostępnych) (+79), - 442 109 osób jest objętych kwarantanną (-163), - 54 440 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym (+ 172), - 119 237 osób wyzdrowiało (+3935).

Nowe obostrzenia od 24 października

23 października premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od soboty 24 października cała Polska znajdzie się w czerwonej strefie.

Oznacza to wprowadzenie do powiatów, które dotychczas były żółtą strefą, takich zasad jak:

- wydarzenia sportowe bez udziału publiczności - wydarzenia kulturalne do 25 procent udziału publiczności - zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni - 5 osób na 1 kasę w placówkach handlowych do 100 metrów kwadratowych - 1 osoba na 15 metrów kwadratowych w placówkach handlowych powyżej 100 metrów kwadratowych - w transporcie publicznym zajętych 50 procent miejsc siedzących lub 30 procent wszystkich.

Oraz wprowadzenie nowych restrykcji:

EDUKACJA: - nauka w klasach 4-8 w trybie zdalnym - w godzinach 8-16 przemieszczanie się osób do 16. roku życia pod opieką dorosłego (z pewnymi wyjątkami)

GOSPODARKA: - zawieszenie działania sanatoriów (z możliwością dokończenia trwających turnusów) - zakaz normalnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji, dozwolona sprzedaż na wynos i dowóz

ŻYCIE SPOŁECZNE: - ograniczenie imprez, spotykań i zebrań oraz zgromadzeń publicznych do 5 osób spoza gospodarstwa domowego, - ograniczenie przemieszczenia się osób 70+ (z wyłączeniem wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb życia codziennego oraz sprawowania lub uczestniczenia w kulcie religijnym).

Premier Morawiecki powiedział, że efekty nowych ograniczeń mogą dać rezultat po 10-14 dniach. - Musimy w cierpliwy sposób zastosować się do tych rygorów. Jestem przekonany, że wspólnie wtedy zwyciężymy - oświadczył.

Luzowanie obostrzeń po pierwszej fali koronawirusa

Zanim wprowadzono czerwone i żółte strefy, a później ograniczono się tylko do czerwonej, rząd stopniowo znosił ograniczenia wprowadzone wiosną w związku z epidemią.

Od 6 czerwca otwarto kina, teatry, salony masażu, solaria, siłownie i kluby fitness. Dyskoteki i kluby pozostają zamknięte.

Od 31 maja w kościołach przestały obowiązywać limity wiernych. Dozwolone stały się też zgromadzenia na powietrzu do 150 uczestników. 17 lipca ten limit został zwiększony i w takich imprezach może wziąć udział więcej osób, pod warunkiem zachowania dystansu społecznego.

30 maja rozpoczął się czwarty etap łagodzenia ograniczeń. Od tego dnia w przestrzeni otwartej obowiązkowe jest zachowanie dystansu, ale bez konieczności zakrywania ust i nosa. Od 25 lipca wymagany dystans społeczny został skrócony z dwóch metrów do półtora metra. W sklepach, w urzędach, w punktach gastronomicznych nie obowiązują limity osób w zależności od powierzchni lokalu, ale trzeba zakrywać usta i nos. Maseczki trzeba też zakładać w komunikacji miejskiej.

18 maja wdrożony został trzeci etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią COVID-19. Co się zmieniło? - otwarte zostały zakłady fryzjerskie i kosmetyczne w rygorze sanitarnym (Zobacz >> Jak wygląda wizyta w zakładzie fryzjerskim w czasie pandemii? O czym trzeba wiedzieć?), - możliwe było częściowe uruchomienie lokali gastronomicznych, - zwiększono limit osób w transporcie publicznym: dozwolone jest zapełnienie 30 procent wszystkich miejsc stojących i siedzących dla danego pojazdu.

Od 4 maja weszliśmy w drugi etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią. Zostały otwarte - nadal w ścisłym reżimie sanitarnym - galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe oraz muzea. Otwarte są też orliki i inne boiska - może na nich przebywać jednak nie więcej niż sześć osób.

Od 6 maja otwarto część żłobków i przedszkoli.

Stan epidemii ogłoszono 20 marca

20 marca został wprowadzony stan epidemii. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że kary za łamanie kwarantanny zostały podwyższone z 5 tysięcy złotych do 30 tysięcy złotych.

Wprowadzono zakaz zgromadzeń. Ograniczenia dotyczyły także obrzędów religijnych, zakładów pracy oraz komunikacji miejskiej.

Autor:red.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Leszek Szymański/PAP

Tagi:
Raporty: