Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń

TVN24 | Polska

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl
"O wiele większe szanse na to, że nie będzie lockdownu całkowitego będą wtedy, kiedy służba zdrowia będzie wydolna"TVN24
wideo 2/35
TVN24"O wiele większe szanse na to, że nie będzie lockdownu całkowitego będą wtedy, kiedy służba zdrowia będzie wydolna"

16 300 nowych przypadków koronawirusa potwierdzono we wtorek. To najwyższy dobowy bilans od początku pandemii. O ponad 1000 - w porównaniu do poprzedniej doby - wzrosła liczba zajętych "łóżek COVID-19", o 79 liczba respiratorów wykorzystywanych do leczenia osób zakażonych SARS-CoV-2. Ponad 440 tysięcy Polaków jest objętych kwarantanną. Zobacz najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia.

W sześciu województwach potwierdzono dziś po ponad 1000 nowych przypadków - na Mazowszu - 3529 infekcji, w Małopolsce- 1884, w Wielkopolsce - 1577, na Kujawach i Pomorzu - 1499, w Łódzkiem - 1421 oraz na Śląsku - 1298. O przypadkach w pozostałych regionach informujemy w tabelce i na wykresach niżej.

Ministerstwo Zdrowia podało też, że zmarły 132 kolejne osoby chore na COVID-19. 15 pacjentów nie miało chorób współistniejących.

Liczba zajętych "łóżek COVID-19" w szpitalach oraz wykorzystywanych respiratorów stale rośnie. 1 października zajętych było 2560 łóżek oraz 159 respiratorów. Dzisiejsze dane to 13 291 zajętych łóżek oraz 1078 respiratorów.

Mapa zakażeń koronawirusem w Polsce

Oto informacje o zakażeniach w poszczególnych województwach (na podstawie witryny gov.pl):

Koronawirus w Polsce. Liczba zajętych łóżek i respiratorów

Według komunikatów przekazanych we wtorek przez Ministerstwo Zdrowia: - potwierdzono w sumie 280 229 przypadków zakażenia SARS-CoV-2, - zmarły 4615 osoby, - 13 291 "łóżek COVID-19" w szpitalach jest zajętych (z 20 704 dostępnych) (+1009), - 1078 respiratorów jest wykorzystywanych (z 1594 dostępnych) (+79), - 442 109 osób jest objętych kwarantanną (-163), - 54 440 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym (+ 172), - 119 237 osoby wyzdrowiały (+3935).

Nowe obostrzenia od 24 października

23 października premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od soboty 24 października cała Polska znajdzie się w czerwonej strefie.

Oznacza to wprowadzenie do powiatów, które dotychczas były żółtą strefą takich zasad jak:

- wydarzenia sportowe bez udziału publiczności - wydarzenia kulturalne do 25 procent udziału publiczności - zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni - 5 osób na 1 kasę w placówkach handlowych do 100 metrów kwadratowych - 1 osoba na 15 metrów kwadratowych w placówkach handlowych powyżej 100 metrów kwadratowych - w transporcie publicznym zajętych 50 procent miejsc siedzących lub 30 procent wszystkich.

Oraz wprowadzenie nowych restrykcji:

EDUKACJA: - nauka w klasach 4-8 w trybie zdalnym - w godzinach 8-16 przemieszczanie się osób do 16. roku życia pod opieką dorosłego (z pewnymi wyjątkami)

GOSPODARKA: - zawieszenie działania sanatoriów (z możliwością dokończenia trwających turnusów) - zakaz normalnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji, dozwolona sprzedaż na wynos i dowóz

ŻYCIE SPOŁECZNE: - ograniczenie imprez, spotykań i zebrań oraz zgromadzeń publicznych do 5 osób spoza gospodarstwa domowego, - ograniczenie przemieszczenia się osób 70+ (z wyłączeniem wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb życia codziennego oraz sprawowania lub uczestniczenia w kulcie religijnym).

Premier Morawiecki powiedział, że efekty nowych ograniczeń mogą dać rezultat po 10-14 dniach. - Musimy w cierpliwy sposób zastosować się do tych rygorów. Jestem przekonany, że wspólnie wtedy zwyciężymy - oświadczył.

Luzowanie obostrzeń po pierwszej fali koronawirusa

Zanim wprowadzono czerwone i żółte strefy, a później ograniczono się tylko do czerwonej, rząd stopniowo znosił ograniczenia wprowadzone wiosną w związku z epidemią.

Od 6 czerwca otwarto kina, teatry, salony masażu, solaria, siłownie i kluby fitness. Dyskoteki i kluby pozostają zamknięte.

Od 31 maja w kościołach przestały obowiązywać limity wiernych. Dozwolone stały się też zgromadzenia na powietrzu do 150 uczestników. 17 lipca ten limit został zwiększony i w takich imprezach może wziąć udział więcej osób, pod warunkiem zachowania dystansu społecznego.

30 maja rozpoczął się czwarty etap łagodzenia ograniczeń. Od tego dnia w przestrzeni otwartej obowiązkowe jest zachowanie dystansu, ale bez konieczności zakrywania ust i nosa. Od 25 lipca wymagany dystans społeczny został skrócony z dwóch metrów do półtora metra. W sklepach, w urzędach, w punktach gastronomicznych nie obowiązują limity osób w zależności od powierzchni lokalu, ale trzeba zakrywać usta i nos. Maseczki trzeba też zakładać w komunikacji miejskiej.

18 maja wdrożony został trzeci etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią COVID-19. Co się zmieniło? - otwarte zostały zakłady fryzjerskie i kosmetyczne w rygorze sanitarnym (Zobacz >> Jak wygląda wizyta w zakładzie fryzjerskim w czasie pandemii? O czym trzeba wiedzieć?), - możliwe było częściowe uruchomienie lokali gastronomicznych, - zwiększono limit osób w transporcie publicznym: dozwolone jest zapełnienie 30 procent wszystkich miejsc stojących i siedzących dla danego pojazdu.

Od 4 maja weszliśmy w drugi etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią. Zostały otwarte - nadal w ścisłym reżimie sanitarnym - galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe oraz muzea. Otwarte są też orliki i inne boiska - może na nich przebywać jednak nie więcej niż sześć osób.

Od 6 maja otwarto część żłobków i przedszkoli.

Stan epidemii ogłoszono 20 marca

20 marca został wprowadzony stan epidemii. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że kary za łamanie kwarantanny zostały podwyższone z 5 tysięcy złotych do 30 tysięcy złotych.

Wprowadzono zakaz zgromadzeń. Ograniczenia dotyczyły także obrzędów religijnych, zakładów pracy oraz komunikacji miejskiej.

Autor:red.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Leszek Szymański/PAP

Tagi:
Raporty: