Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń

TVN24 | Polska

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl
29 września: 1326 nowych zakażeń koronawirusem, 36 osób zmarło
wideo 2/36
przypadki

1326 - 20 więcej niż wczoraj - nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono we wtorek. 141 respiratorów - 11 więcej niż poprzedniej doby - jest aktualnie wykorzystywanych przy leczeniu osób zakażonych SARS-CoV-2. Wzrosła też liczba zajętych "łóżek COVID-19" - dziś jest ich 94 więcej niż wczoraj. Ponad 134 tysiące Polaków jest objętych kwarantanną. Oto najnowsze dane przekazane przez Ministerstwo Zdrowia.

Więcej niż 100 nowych zakażeń potwierdzono dziś w sześciu województwach: małopolskim - 167, mazowieckim - 151, pomorskim - 127, śląskim - 124, kujawsko-pomorskim -120 oraz podkarpackim - 115 infekcji. Dane dotyczące pozostałych regionów prezentujemy poniżej w tabelce oraz na wykresach.

Ministerstwo Zdrowia, podając liczbę zgonów osób zakażonych SARS-CoV-2, pierwszy raz podało informację "z powodu COVID-19 zmarło 6 osób" oraz "z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 30 osób". W pierwszej grupie pacjenci byli w wieku od 65 do 89, w drugiej - od 41 do 91 lat.

Według komunikatów przekazanych we wtorek przez Ministerstwo Zdrowia: - potwierdzono w sumie 89 962 przypadki zakażenia SARS-CoV-2, - zmarły 2483 osoby, - 2 399 "łóżek COVID-19" w szpitalach jest zajętych (+94 w stosunku do dnia poprzedniego), - 141 respiratorów jest wykorzystywanych (+11), - 134 588 osób jest objętych kwarantanną (-1540), - 14 660 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym (+1987), - 68 955 osób wyzdrowiało (+535).

W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 23,1 tys. testów.

W ciągu siedmiu dni, od poniedziałku 21 września do niedzieli 27 września, resort zdrowia poinformował łącznie o 8090 przypadkach zakażenia. W poniedziałek było 748 infekcji, we wtorek - 711, w środę - 974, w czwartek - 1136, w piątek - 1587, w sobotę - 1584, w niedzielę - 1350.

Koronawirus - mapa zakażeń

Oto informacje o zakażeniach w poszczególnych województwach (na podstawie witryny gov.pl):

Czerwone i żółte powiaty - nowa lista z 24 września

Resort zdrowia ogłosił w 24 września nową listę powiatów z najwyższym przyrostem zakażeń koronawirusem, które spełniają kryteria czerwonych i żółtych stref oraz strefy niebieskie, czyli powiaty zagrożone dodatkowymi obostrzeniami. W strefie czerwonej obostrzenia są bardziej restrykcyjne, w żółtej - nie tak ostre.

W strefie czerwonej znalazły się powiaty: - kartuski (woj. pomorskie), - głubczycki (woj. opolskie). W strefie żółtej znalazło się 19 powiatów i miast na prawach powiatu, a na liście ostrzegawczej - 10 kolejnych.

Czwarty etap luzowania obostrzeń

Zanim wprowadzono czerwone i żółte strefy, rząd stopniowo znosił ograniczenia wprowadzone wiosną w związku z epidemią.

30 maja rozpoczął się czwarty etap łagodzenia ograniczeń. Od tego dnia w przestrzeni otwartej obowiązkowe jest zachowanie dystansu, ale bez konieczności zakrywania ust i nosa. Od 25 lipca wymagany dystans społeczny został skrócony z dwóch metrów do półtora metra. W sklepach, w urzędach, w punktach gastronomicznych nie obowiązują limity osób w zależności od powierzchni lokalu, ale trzeba zakrywać usta i nos. Maseczki trzeba też zakładać w komunikacji miejskiej.

Od 31 maja w kościołach przestały obowiązywać limity wiernych. Dozwolone stały się też zgromadzenia na powietrzu do 150 uczestników. 17 lipca ten limit został zwiększony i w takich imprezach może wziąć udział więcej osób, pod warunkiem zachowania dystansu społecznego.

Od 6 czerwca otwarte mogą być kina, teatry, salony masażu, solaria, siłownie i kluby fitness. Dyskoteki i kluby pozostają zamknięte.

Jakie restrykcje nadal obowiązują? ZOBACZ LISTĘ >>>

Trzeci etap luzowania obostrzeń

18 maja wdrożony został trzeci etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią COVID-19.

Co się zmieniło? - otwarte zostały zakłady fryzjerskie i kosmetyczne w rygorze sanitarnym (Zobacz >> Jak wygląda wizyta w zakładzie fryzjerskim w czasie pandemii? O czym trzeba wiedzieć?) - możliwe było częściowe uruchomienie lokali gastronomicznych, - zwiększono limit osób w transporcie publicznym: dozwolone jest zapełnienie 30 procent wszystkich miejsc stojących i siedzących dla danego pojazdu, - dzieci mogą wychodzić z domu bez towarzyszącego im dorosłego opiekuna, - możliwe jest korzystanie z sal gimnastycznych, - wznowiona została działalność kin plenerowych (w tym samochodowych), - zwiększono limit wiernych przebywających w miejscach sprawowania kultu religijnego: podczas mszy świętej na jednego uczestnika musiało przypadać przynajmniej 10 metrów kwadratowych (ta zmiana weszła w życie 17 maja, a pod koniec tego miesiąca rygory zostały jeszcze bardziej poluzowane).

Początek luzowania obostrzeń

Od 4 maja weszliśmy w drugi etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią. Zostały otwarte - nadal w ścisłym reżimie sanitarnym - galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe oraz muzea. Otwarte są też orliki i inne boiska - może na nich przebywać jednak nie więcej niż sześć osób.

Od 6 maja otwarto część żłobków i przedszkoli.

Stan epidemii ogłoszono 20 marca

20 marca został wprowadzony stan epidemii. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że kary za łamanie kwarantanny zostały podwyższone z 5 tysięcy złotych do 30 tysięcy złotych.

Wprowadzono zakaz zgromadzeń. Ograniczenia dotyczyły także obrzędów religijnych, zakładów pracy oraz komunikacji miejskiej.

Autor:red.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: