TVN24 | Polska

"Od tego jak się zachowamy w tym trudnym momencie, zależy los nas wszystkich"

TVN24 | Polska

Autor:
tmw/b
Źródło:
PAP, TVN24
Szumowski: to jest czas na kwarantannę dla całego społeczeństwa
Szumowski: to jest czas na kwarantannę dla całego społeczeństwaTVN24
wideo 2/21
TVN24Szumowski: to jest czas na kwarantannę dla całego społeczeństwa

- To jest ostatni moment na zdecydowane działania, nie mamy już czasu na półśrodki. Czasami lek jest gorzki, a operacja jest trudna, uciążliwa, czasami zdarza się, że bolesna, ale prowadzi do poprawy zdrowia - powiedział w piątek wieczorem minister zdrowia Łukasz Szumowski, który towarzyszył premierowi przy ogłaszaniu stanu zagrożenia epidemicznego.

CZYTAJ RAPORT TVN24.PL: Koronawirus się rozprzestrzenia.

Ministerstwo Zdrowia w piątek poinformowało o kolejnych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Łącznie zakażonych zostało 68 osób, dwie z nich zmarły. Cztery najnowsze przypadki koronawirusa odnotowano w Warszawie.

Podczas konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski podkreślał, że we Włoszech jest ponad 17 tysięcy zakażeń, w Hiszpanii - ponad 4 tysiące, a w Polsce jest 68 potwierdzonych przypadków zakażeń.

- To jest ostatni moment na zdecydowane działania, nie mamy już czasu na półśrodki - ocenił Szumowski.

- Czasami lek jest gorzki, a zabieg czy operacja jest trudna, uciążliwa, czasami zdarza się, że bolesna, ale prowadzi do poprawy zdrowia. Od tego, jak się teraz zachowamy, w tym trudnym momencie, w najbliższych dniach, tygodniach zależy los nas wszystkich, naszych najbliższych – zaznaczył.

Dodał, że nadal mamy szansę na spowolnienie rozprzestrzenienia się wirusa, a zdecydowane działania mają chronić życie i zdrowie.

Zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób

Przypomniał, że od soboty obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Jak wyjaśniał, zostanie zawieszony międzynarodowy transport lotniczy i kolejowy, a zgromadzenia nie będą mogły liczyć więcej niż 50 osób. - Dotyczy to także związków wyznaniowych, miejsc kultu religijnego, kościołów. Zostaną zamknięte imprezy rozrywkowe: kluby, puby, restauracje, kasyna, bo to nie jest czas na to, żebyśmy się bawili, pomimo że nasze dzieci nie chodzą do szkoły, studenci nie chodzą na uniwersytety - mówił Szumowski.

Jest to natomiast - jak mówił - czas na wspólne, odpowiedzialne, racjonalne działanie, "żeby przerwać ten pas transmisyjny, którym przenosi się wirus z człowieka na człowieka".

"KORONAWIRUS. RAPORT" - EKSPERCI ODPOWIADAJĄ W TVN24 NA WASZE PYTANIA

Infolinia

Polski Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Autor:tmw/b

Źródło: PAP, TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości