Ilu pracowników ochrony zdrowia zmarło z powodu koronawirusa? Resort podał dane

TVN24 | Polska

Autor:
pp/kab
Źródło:
PAP
Pielęgniarka ze Szpitala Grochowskiego zmarła po zakażeniu koronawirusemTVN24
wideo 2/35
TVN24Pielęgniarka ze Szpitala Grochowskiego zmarła po zakażeniu koronawirusem

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że koronawirus przyczynił się do śmierci 43 lekarzy, 32 pielęgniarek, sześciu dentystów, trzech farmaceutów, dwóch ratowników medycznych i dwóch położnych w Polsce.

Udostępnione Polskiej Agencji Prasowej zestawienia pokazują, że od początku epidemii w Polsce zakażenie koronawirusem wykryto u 15 720 lekarzy, 1253 diagnostów laboratoryjnych, 40 669 pielęgniarek, 3754 położnych, 2487 ratowników, 1407 dentystów, 1636 farmaceutów i u 20 felczerów.

Z powodu COVID-19 zmarło 88 pracowników opieki medycznej. Koronawirus przyczynił się do śmierci 43 lekarzy, 32 pielęgniarek, sześciu dentystów, trzech farmaceutów, dwóch ratowników medycznych i dwóch położnych.

Dane obejmują stan zakażeń do 1 grudnia, a zgonów do 30 listopada. Źródłem danych o zakażeniach jest rejestr EWP testy. Dane o zgonach obejmują te stwierdzone w trakcie hospitalizacji. Są one wykazane w Krajowym Rejestrze Pacjentów z COVID-19.

24 listopada Konkret24 informował o śmierci 72 pracowników medycznych.

Śmierć 37-letniej pielęgniarki ze Szpitala Grochowskiego

Jednym z ostatnich przypadków jest śmierć 37-letniej pielęgniarki ze Szpitala Grochowskiego w Warszawie.

Jak przekazała reporterka TVN24 Agata Zamęcka, to najmłodsza spośród pielęgniarek, które zmarły w czasie pandemii. – Pracowała na pierwszej linii frontu, czyli na izbie przyjęć Szpitala Grochowskiego – mówiła Zamęcka.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

O trudnych warunkach pracy pielęgniarek reporterka rozmawiała z przewodniczącą Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyną Ptok. - W tej chwili ryzyko jest bardzo wysokie, dlatego że pracujemy w zmniejszonych obsadach pielęgniarskich. Ciężkie warunki pracy okupujemy swoim zdrowiem i życiem – mówiła Ptok.

Pielęgniarka ze Szpitala Grochowskiego zmarła po zakażeniu koronawirusemTVN24

Jak tłumaczyła, pielęgniarki są wyczerpane fizycznie i psychicznie, co zwiększa ryzyko zakażenia. Zwiększa również obawy przed przyjściem do pracy. - Często wykonujemy obowiązki za dwie osoby. Gdyby była w pracy kolejna, to można te zadania rozłożyć. Obawa jest, że zakazimy siebie albo przeniesiemy zakażenie do domu - dodała Ptok.

Łącznie w Polsce od początku epidemii zakażenie potwierdzono u 1 028 610 osób, spośród których 18 828 zmarło. Przebadano dotąd ponad 6 133 000 osób. Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa obecnie około 20 tysięcy chorych. 

Autor:pp/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: konkret24

Tagi:
Raporty: