TVN24 | Polska

Krótsza izolacja po COVID-19? Członek Rady Medycznej: nie przypominam sobie konsultacji

TVN24 | Polska

Autor:
mjz/kg
Źródło:
TVN24, Radio Zet
Dworczyk: od 9 maja już wszyscy będę mieli wystawione e-skierowania
wideo 2/25
Dworczyk: od 9 maja już wszyscy będę mieli wystawione e-skierowania

Nie przypominamy sobie konsultacji w sprawie izolacji domowej – mówi jeden z członków Rady Medycznej przy premierze, profesor Robert Flisiak, odnosząc się do projektu Ministerstwa Zdrowia w sprawie krótszej izolacji po COVID-19. Resort powoływał się w uzasadnieniu, że konieczność zmiany rozporządzenia w tej sprawie wynika właśnie z rekomendacji tego gremium.

OGLĄDAJ W INTERNECIE W TVN24 GO

Ministerstwo Zdrowia skierowało w poniedziałek do konsultacji projekt rozporządzenia zmieniającego regulacje dotyczące izolacji po COVID-19. Projekt przewiduje, że zakończenie izolacji po COVID-19 będzie mogło nastąpić między innymi "po 24 godzinach bez gorączki, bez używania leków przeciwgorączkowych i z poprawą kliniczną, ale nie wcześniej niż po 10 dniach od wystąpienia objawów – w przypadku pacjenta z objawami klinicznymi".

W uzasadnieniu projektu podano, że "konieczność zmiany rozporządzenia, w zakresie okresów zakończenia izolacji, wynika ze zgłoszonych rekomendacji przez Radę Medyczną przy Prezesie Rady Ministrów, w związku z dynamiczną sytuacją epidemiczną".

Profesor Flisiak: nie przypominamy sobie konsultacji w sprawie izolacji domowej

Jednak jeden z członków Rady Medycznej, profesor Robert Flisiak, który jest jednocześnie prezesem Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych w rozmowie z Radiem ZET zaprzeczył, aby projekt był konsultowany z tym gremium.

- Jestem właśnie z dwoma innymi członkami Rady Medycznej. Nie przypominamy sobie konsultacji w sprawie izolacji domowej, nikt nas nie pytał o takie rzeczy. To jest projekt ministerstwa, nie przypominam sobie, żeby był konsultowany. Żebym mógł się ustosunkować, musiałbym dokładnie się z nim zapoznać – mówi profesor Flisiak, cytowany przez rozgłośnię.

Zmiana obecnych przepisów?

Gdyby proponowane zmiany weszły w życie, oznaczałoby to zmianę przepisu, który w obecnym rozporządzeniu z dnia 25 lutego 2021 roku brzmi "po 3 dniach bez gorączki oraz bez objawów infekcji ze strony układu oddechowego, ale nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów – w przypadku pacjenta z objawami klinicznymi".

ZOBACZ CAŁY PROJEKT ROZPORZĄDZENIA MINISTRA ZDROWIA

ZOBACZ ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA Z 25 LUTEGO 2021 ROKU

Konsultacje w sprawie projektu

Resort podał listę ponad 20 podmiotów mających uczestniczyć w konsultacji z 3-dniowym terminem zgłaszania uwag.

"Skrócenie terminu konsultacji wynika z konieczności jak najszybszego wejścia w życie projektowanych przepisów, mających na celu zabezpieczenie życia i zdrowia obywateli, w tym zagwarantowania przyspieszenia oraz usprawnienia procesu związanego z zakończeniem okresu izolacji" – przekazało ministerstwo. 

Projekt rozporządzenia przewiduje, że wejdzie ono w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia ze względu na konieczność pilnego wdrożenia rozwiązań zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2.

Autor:mjz/kg

Źródło: TVN24, Radio Zet

Tagi:
Raporty: