TVN24 | Polska

Premier: Mierzymy się z kryzysem stulecia. Szczepienie i przestrzeganie zasad doprowadzą do dobrego zwrotu

TVN24 | Polska

Autor:
akw/kab
Źródło:
TVN24
Premier w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu: dziennie szczepionych jest tutaj 2,5 tysiąca osób
Premier w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu: dziennie szczepionych jest tutaj 2,5 tysiąca osóbTVN24
wideo 2/22
TVN24Premier w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu: dziennie szczepionych jest tutaj 2,5 tysiąca osób

Jestem przekonany, że szczepienia i przestrzeganie zasad sanitarnych w ciągu najbliższych kilku tygodni doprowadzą do właściwego, dobrego zwrotu w kierunku coraz lepszej sytuacji w gospodarce, służbie zdrowia, po prostu coraz lepszej sytuacji epidemicznej - przekonywał premier Mateusz Morawiecki po wizycie w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.

W piątek rano premier Mateusz Morawiecki odwiedził wrocławski Uniwersytecki Szpital Kliniczny, gdzie trwają szczepienia przeciwko COVID-19. Po wizycie zorganizował krótki briefing przed placówką. - Mogłem zaobserwować tutaj dobrą, znakomitą organizację procesu szczepień i dowiedzieć się, jak ten proces wygląda - powiedział.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Premier przekazał, że w tym wrocławskim szpitalu dziennie szczepionych jest 2,5 tysiąca osób. - Możliwości szczepienia sięgają ponad 20 tysięcy osób. Trudno w to uwierzyć, ale tak jest. Przy bardzo dobrej organizacji jest to możliwe - komentował. Podziękował przy tym kierownikom szpitala i wojewodzie dolnośląskiemu za uruchomienie szpitala tymczasowego przy wrocławskiej ulicy Rakietowej.

- Może należałoby ten przymiotnik "tymczasowy" wykreślić z tej nazwy, ponieważ ten szpital odpowiada wszystkim, wysokim i należytym standardom prowadzenia działalności medycznej w ramach służby zdrowia - powiedział premier.

Mówiąc o szpitalach tymczasowych premier wspomniał, że były krytykowane za to, że "po co budujemy, skoro one stoją puste", a "dziś trzeba powiedzieć, że niestety, ale i na szczęście, one mogą służyć ludziom i nie stoją puste, bo są bardzo ważnym elementem leczenia z COVID-19".

Morawiecki nawiązał do czwartkowego szczytu Rady Europejskiej. - Wczoraj podczas Rady Europejskiej to był temat numer jeden - powiedział. - Rozmawialiśmy o COVID-19, o szczepieniach. O tym, żeby wreszcie osiągnąć odporność zbiorową i dlatego Polska przynagla Komisję Europejską, aby do nas tutaj przybyło, przyjechało jak najwięcej dawek - oświadczył.

- Mam nadzieję, że w najbliższych pięciu, ośmiu tygodniach osiągniemy bardzo wysoki poziom (szczepień - red.), bo w najbliższych tygodniach dojedzie do nas około siedem milionów, a może nawet trochę więcej, dawek szczepionek - poinformował.

"Przyszło nam mierzyć się z kryzysem stulecia"

Według danych z czwartku, w Polsce wykonano dotąd ponad 5,3 miliona szczepień przeciw COVID-19, z czego pierwszą dawką zaszczepiono 3 524 209 osób, a drugą - 1 857 517. Wczoraj resort zdrowia informował o największym w skali całej epidemii przyroście 34 151 nowych, dobowych przypadków zakażeń.

- Chcę wyrazić przekonanie, że wspólnie tę epidemię pokonamy, tylko raz jeszcze chcę zaapelować o przestrzeganie tych obostrzeń, przestrzeganie rygorów, tych zasad sanitarnych jakże podstawowych dla walki z każdą epidemią - zwrócił uwagę premier.

Według niego "dzisiaj przyszło nam mierzyć się z tym kryzysem stulecia, z tą epidemią, której nikt się nie spodziewał". - Z jednej strony szczepienia, z drugiej strony przestrzeganie zasad sanitarnych. Jestem przekonany, że w ciągu najbliższych kilku tygodni doprowadzą do właściwego, dobrego zwrotu w kierunku coraz lepszej sytuacji w gospodarce, służbie zdrowia, po prostu coraz lepszej sytuacji epidemicznej, zdrowotnej wśród Polaków - wymieniał.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Muszą być wprowadzone spore zmiany". Dworczyk o pomyśle na kolejny etap szczepień

Premier: w najbliższym czasie dojedzie do nas około 7 milionów szczepionek, a może nawet więcej
Premier: w najbliższym czasie dojedzie do nas około 7 milionów szczepionek, a może nawet więcejTVN24

Autor:akw/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Adam Guz/KPRM

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości