Kiedy zniesienie obowiązku noszenia maseczek na ulicach? "Trwają dyskusje"

TVN24 | Polska

Autor:
akr/kab
Źródło:
TVN24, PAP
Mueller o ewentualnym zniesieniu obowiązku noszenia maseczek w przestrzeni publicznej TVN24
wideo 2/36
TVN24Mueller o ewentualnym zniesieniu obowiązku noszenia maseczek w przestrzeni publicznej

Jutro rządowy zespół zarządzania kryzysowego omówi kwestie związane z przejściem do kolejnego etapu znoszenia obostrzeń, więc część z nich może niedługo stać się nieaktualna - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" rzecznik rządu Piotr Mueller. Przekazał, że "w tej chwili trwają dyskusje" na temat zwolnienia z obowiązku noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Minister zdrowia Łukasz Szumowski oznajmił w TOK FM, że w poniedziałek lub we wtorek z premierem Mateuszem Morawieckim poinformują o decyzjach w tym zakresie.

Od 16 kwietnia wprowadzony został obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki. Zasłaniać ust i nosa nie muszą dzieci do czwartego roku życia.

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski przekazał 14 maja, że "w ciągu tygodnia, może dwóch zaproponujemy model związany z noszeniem maseczek być może wyłączający pewne regiony, powiaty, województwa z tego obowiązku w przestrzeni raczej otwartej". - Raczej nie mówimy o tym, żeby zrezygnować z tego obowiązku w przestrzeniach zamkniętych - dodał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"Ten wariant jest faktycznie brany pod uwagę"

Rzecznik rządu Piotr Mueller w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 był pytany o to, czy niebawem zostaniemy zwolnieni z obowiązku noszenia maseczek na ulicach. - W tej chwili trwają dyskusje na ten temat – oznajmił. Zastrzegł jednak, że w przypadku podróżowania komunikacją miejską "raczej takich decyzji się spodziewać nie można".

- Różne osoby wskazują na to, że ten czas, w którym nosiliśmy maseczki, pozwolił na to, aby wypłaszczyć, cały czas zachować tę płaską liczbę zachorowań w Polsce i zabezpieczyć przez ten okres odmrażania kolejnych etapów – mówił dalej Mueller.  - W związku z tym ten wariant jest faktycznie brany pod uwagę - dodał, mówiąc o zniesieniu obowiązku.

Mueller zaznaczył także, że "jutro konkretnie rządowy zespół zarządzania kryzysowego omawia kolejne kwestie związane z przejściem do kolejnego etapu znoszenia obostrzeń, więc część z nich może niedługo stać się nieaktualna". - Miejmy nadzieję, że na to będziemy mogli sobie już pozwolić - dodał.

NAJNOWSZE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE. RAPORT TVN24.PL >>>

Szumowski: w poniedziałek lub we wtorek wspólnie z premierem poinformujemy o decyzjach

Minister zdrowia Łukasz Szumowski przekazał w radiu TOK FM, że w poniedziałek lub we wtorek wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim poinformują o decyzjach dotyczących znoszenia obowiązku noszenia maseczek. - Może być przesunięcie w czasie co do niektórych województw. Mamy trzy, gdzie ten wskaźnik R (współczynnik reprodukcji wirusa - przyp. red.) jest bliski jedności, lub - jak na Śląsku - powyżej jedności - wskazywał. Dodał, że we wszystkich pozostałych województwach wskaźnik zachorowań jest poniżej 1.

Jego zdaniem "widać wyraźnie, że w wielu województwach ten wskaźnik wzajemnego zarażania się zaczyna spadać i to dosyć gwałtownie". - Wskaźniki epidemiczne, których predykcje mieliśmy gorsze, pokazują, że mamy sytuację bezpieczniejszą, niż sądziliśmy - przekonywał Szumowski. Dlatego - jak mówił - decyzje dotyczące restrykcji "ulegają zmianom w zależności od sytuacji". - To nie jest tak, że raz podjęta decyzja na początku, z nieznaną epidemią, ma być decyzją do końca świata - ocenił szef MZ.

Autor:akr/kab

Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Magazyny:
Raporty: