TVN24 | Polska

NFZ planuje uruchomić izolatoria w każdym województwie dla chorych na COVID-19

TVN24 | Polska

Autor:
pp/kab
Źródło:
PAP
Niedzielski: przez ostatnie dwa dni mamy do czynienia ze swoistą eksplozją pandemii
Niedzielski: przez ostatnie dwa dni mamy do czynienia ze swoistą eksplozją pandemiiTVN24
wideo 2/21
TVN24Niedzielski: przez ostatnie dwa dni mamy do czynienia ze swoistą eksplozją pandemii

Narodowy Fundusz Zdrowia wznowił możliwość rozliczania świadczeń udzielanych w izolatoriach ze względu na pogarszającą się sytuację epidemiczną i stale zwiększającą się liczbę osób zakażonych koronawirusem. Planowane jest uruchomienie jednego izolatorium w danym województwie.

Opieką w izolatorium mogą być objęte osoby, u których stwierdzono zachorowanie COVID-19 lub podejrzenie zachorowania, które lekarz skierował do izolatorium.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Są to na przykład osoby o łagodnym przebiegu choroby, niewymagające leczenia w szpitalu, i osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, które ze względu na możliwość zakażenia bliskich z grupy podwyższonego ryzyka (np. osoby starsze, z obniżoną odpornością), nie powinny przebywać w miejscu zamieszkania.

Jedno izolatorium w każdym województwie

NFZ przekazał, że planowane jest uruchomienie jednego izolatorium w każdym województwie. "Pierwsze izolatoria już zostały wpisane do wykazu, w województwie podlaskim, mazowieckiem, opolskim, zachodniopomorskim i lubuskim. Kolejne, na przykład na Podkarpaciu, będą uruchamiane w najbliższych dniach" – poinformowała rzecznik Funduszu Sylwia Wądrzyk.

W województwie dolnośląskim izolatorium działa w Miliczu w Milickim Centrum Medycznym. Łącznie jest tam dziesięć miejsc. W województwie zachodniopomorskim izolatorium działa w szpitalu przy ul. Arkońskiej w Szczecinie, łącznie jest dziesięć miejsc. W woj. warmińsko-mazurskim izolatorium ruszy w Ostródzie w poniedziałek. Będzie przeznaczone dla 30 osób. Trwają uzgodnienia dotyczące utworzenia izolatorium w województwie lubelskim.

Świadczenia udzielane w izolatoriach są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Autor:pp/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości