Duży wzrost liczby osób na kwarantannie. Blisko 230 tysięcy policyjnych kontroli w ciągu doby

TVN24 | Polska

Autor:
akr//now
Źródło:
PAP, TVN24
Zakażonych jest 26 osób pracowników szpitala, 100 przebywa na kwarantannieTVN24
wideo 2/36
TVN24Zakażonych jest 26 osób pracowników szpitala, 100 przebywa na kwarantannie

O ponad 45 tysięcy w ciągu doby zwiększyła się liczba osób pozostających na kwarantannie z powodów związanych z koronawirusem. Rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka przekazał, że na ponad 227 tysięcy kontroli wykonanych ostatniej doby u osób na kwarantannie w około 790 przypadkach funkcjonariusze stwierdzili "uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych". Do czwartku przeprowadzono w sumie ponad 19 milionów takich kontroli.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 8099 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. To największy bilans od początku epidemii w Polsce. Resort przekazał też informację o śmierci 91 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Łącznie w Polsce koronawirusa potwierdzono u 149 903 osób, spośród których 3308 zmarło.

15 października: 8099 zakażeń, zmarło 91 osóbTVN24

Duży wzrost liczby osób na kwarantannie

Jak wynika z przekazanych w czwartek danych resortu zdrowia, ciągu doby wykonano 64,5 tysiąca testów. Dzień wcześniej informowano o wykonaniu 43,8 tys. testów.

Według informacji podawanych przez Ministerstwo Zdrowia, 296 020 osób jest objętych kwarantanną. Liczba ta jest o 46 671 większa niż w środę, kiedy informowano o 249 349 osobach przebywających na kwarantannie.

Środowy raport był zaś o 36 903 wyższy niż we wtorek, kiedy MZ podało informację o 212 446 osobach przebywających na kwarantannie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Blisko 230 tysięcy kontroli osób na kwarantannie. Policja podaje dane z ostatniej doby

Rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka poinformował w czwartek, że ostatniej doby funkcjonariusze sprawdzili ponad 227 tysięcy osób skierowanych na kwarantannę. - W około 790 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych - powiedział. Przypomniał przy tym, że Powiatowy Państwowy Inspektor Sanitarny na osoby uchylające się od kwarantanny może nałożyć karę do 30 tysięcy złotych.

Ciarka dodał, że od początku epidemii policjanci ponad 19 milionów razy sprawdzali osoby skierowane na kwarantannę.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

- Ostatniej doby pouczyliśmy ponad 2100 osób, nałożyliśmy mandat w stosunku do ponad 3550 osób, a w prawie 500 przypadkach skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu - mówił rzecznik KGP. Dodał, że policjanci, sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa, pouczyli do tej pory ponad 193 tysiące osób, ponad 43 tysiące osób ukarano mandatem karnym, a w ponad 12 tysiącach przypadków skierowano wnioski o ukaranie do sądu.

Wyjaśniał również, że funkcjonariusze nie od razu wyciągają surowe konsekwencje. - W pierwszej kolejności zawsze apelujemy o stosowanie się do obowiązujących ograniczeń, informujemy i przekazujemy komunikaty, również, jeżeli to możliwe przy pomocy urządzeń nagłaśniających, zwłaszcza w strefach czerwonych oraz miejscach gromadzenia się osób. Jeżeli, pomimo zwrócenia uwagi, osoby nie stosują się do poleceń, każdy naruszający prawo musi liczyć się z surowymi konsekwencjami - zaznaczył inspektor Ciarka.

 

Kontrole także w placówkach handlowych

Rzecznik Komendy Głównej Policji przekazał także, że ostatniej doby policjanci skontrolowali ponad 4100 środków publicznego transportu zbiorowego. Od początku wprowadzenia obostrzeń przeprowadzili już ponad 145 tysięcy takich kontroli.

Mówił też, że "od początku działań sprawdzono również około 257 tysięcy placówek handlowych". - Skontrolowano również około 9370 miejsc organizacji wesel - dodał.

Przypomniał również, że zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi inspektor sanitarny może wymierzyć karę pieniężną w wysokości od 5 do 30 tys. złotych. - Apelujemy o rozsądek i odpowiedzialność - dodał inspektor Ciarka.

Rzecznik mówił również, że od początku epidemii COVID-19 w Polsce 723 policjantów oraz 85 pracowników policji zakażonych koronwirusem wyzdrowiało. - Od początku działań zakażonych zostało około 1680 policjantów oraz 200 pracowników policji. Te liczby pokazują, że wirus nie omija mundurowych - powiedział.

Ponad 10 tysięcy policjantów było na kwarantannie - przekazał rzecznik KGP. Dodał, że obecnie na kwarantannie jest około 1800 funkcjonariuszy. - Od momentu wprowadzenia stanu epidemii tylko w związku ze zwalczaniem koronawirusa wykonaliśmy prawie 3,9 miliona służb patrolowych, niezależnych od sprawdzenia osób będących na kwarantannie. Tylko ostatniej doby prawie 20 tysięcy policjantów wykonywało czynności związane ze stanem epidemii - poinformował rzecznik Komendy Głównej Policji.

Autor:akr//now

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: