MEN pozwala na organizowanie półkolonii w ferie. Ale nie dla wszystkich uczniów

TVN24 | Polska

Autor:
akr//rzw
Źródło:
PAP, TVN24
TVN24Premier: ferie będą skumulowane w jednym okresie - między 4 stycznia a 17 stycznia

Podczas ferii zimowych w szkołach i placówkach oświatowych będzie można organizować półkolonie dla uczniów z klas I-IV szkoły podstawowej - poinformowało w piątek Ministerstwo Edukacji Narodowej. Resort dodał, że w jednej grupie będzie mogło spotkać się maksymalnie 12 dzieci. Ze względu na epidemię COVID-19 w tym roku szkolnym ferie odbywają się w jednym terminie dla wszystkich uczniów - między 4 a 17 stycznia.

W Dzienniku Ustaw opublikowano 28 listopada rozporządzenie zakładające, że w tym roku szkolnym ferie zimowe odbędą się dla wszystkich uczniów w całym kraju w tym samym termie - od 4 do 17 stycznia, czyli zaraz po przerwie świątecznej. Premier Mateusz Morawiecki wyjaśniał wcześniej, że decyzja została podjęta ze względu na sytuację związaną z pandemią COVID-19 i miała na celu ograniczenie ruchu turystycznego. - By nie zamawiać wyjazdów, nie wyjeżdżać za granicę, bo może się okazać, że będzie potrzebna kwarantanna po powrocie, żeby siedzieć w domu, by przerwać łańcuch zakażeń, by ta mobilność była jak najmniejsza - tłumaczył. Przekonywał, że chodzi o to, by całe rodziny zostały wtedy w domach.

MEN w piątek poinformowało o specjalnych warunkach, na jakich będzie można w tym czasie organizować półkolonie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Premier: ferie będą skumulowane w jednym okresie - między 4 stycznia a 17 styczniaTVN24

Ferie zimowe a epidemia COVID-19. Możliwe będą półkolonie, ale tylko dla najmłodszych uczniów

W piątek Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało na swojej stronie internetowej, że "w czasie tegorocznych ferii zimowych, które dla wszystkich w tym roku wyjątkowo odbędą się w jednym terminie 4–17 stycznia 2021 r., w szkołach i placówkach oświatowych będzie można organizować wypoczynek w formie półkolonii dla uczniów klas I-IV szkoły podstawowej".

Jak dodał resort, "to odpowiedź na prośby rodziców i organizatorów półkolonii, którym dajemy możliwość, aby w ścisłym reżimie sanitarnym zorganizować opiekę dla najmłodszych dzieci".

Maksymalnie 12 osób w grupie

Jak poinformowało MEN, "zajęcia w trakcie zimowego wypoczynku będą mogły być prowadzone w świetlicach szkolnych oraz innych przystosowanych do tego celu pomieszczeniach, w grupach maksymalnie do 12 uczniów".

Zajęcia w formie półkolonii "będą mogły zorganizować zarówno szkoły i placówki oświatowe, organy prowadzące, jak i organizacje, które na co dzień współpracowały z placówkami w tym zakresie i mają odpowiednie doświadczenie, np. organizacje pozarządowe". Resort edukacji przypomniał, że taki wypoczynek musi być zgłoszony do bazy prowadzonej przez MEN.

Resort rekomenduje, aby "uczniowie pozostali blisko swoich rodzinnych miejscowości". "Chodzi o to, aby nie powodować zwiększonej mobilności i tym samym zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zdrowie i bezpieczeństwo uczniów oraz ich rodzin jest obecnie najważniejsze" - podkreślono.

"Już wkrótce przedstawimy dyrektorom szkół i organizatorom szczegółowe wytyczne sanitarne i rekomendacje dotyczące bezpieczeństwa, przygotowane przy współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektorem Sanitarnym" - napisano na stronie MEN.

Autor:akr//rzw

Źródło: PAP, TVN24

Tagi:
Raporty: