TVN24 | Polska

Episkopat zachęca do używania wielkanocnych hasztagów

TVN24 | Polska

Autor:
mjz//now
Źródło:
episkopat.pl, PAP

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Paweł Rytel-Andrianik zachęcił, aby pod hasztagami #Krzyz, #Swieconka, #Wielkanoc internauci publikowali w mediach społecznościowych materiały związane z Triduum Paschalnym. Jak przekonywał, to pozwoli "stworzyć wirtualny stół wielkanocny i rzeczywistą wspólnotę, choć za pośrednictwem mediów".

Na stronie Konferencji Episkopatu Polski pojawiło się nagranie, na którym jej rzecznik, Paweł Rytel-Andrianik przypomina, że media społecznościowe stwarzają możliwość komunikacji i tworzenia wspólnoty "w czasie, gdy pozostajemy w domach są odpowiednią przestrzenią, w której w prosty sposób możemy dzielić się tym, jak przeżywamy Triduum Paschalne i Wielkanoc, oraz dawać świadectwo wiary".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

- Zapraszam, by w Wielki Piątek publikować zdjęcia krzyży, które mamy w domach, z cytatami z Pisma Świętego i hasztagiem #krzyz. W tym dniu umieśćmy krzyż w centralnym miejscu naszego domu, zatrzymujmy się przy nim na modlitwę i adorację. Pomyślmy także o naszym życiowym krzyżu i prośmy Pana Jezusa, aby nam pomógł nieść nasz codzienny krzyż - dodał.

Ksiądz Rytel-Andrianik zachęcił też, by w Wielką Sobotę zamieszczać zdjęcia koszyków wielkanocnych z hasztagiem #swieconka. - W tym roku, z powodu rygorów sanitarnych, nie będzie tradycyjnego obrzędu poświęcenia pokarmów. W Niedzielę Wielkanocną, na początku uroczystego śniadania, pokarmy będzie błogosławił ojciec rodziny lub inna osoba. Nie rezygnujmy jednak z przygotowania tradycyjnych koszyczków wielkanocnych między innymi z pisankami, zaangażujmy do tego szczególnie najmłodszych - zaapelował rzecznik episkopatu. - Efektem możemy podzielić się z innymi dzięki zdjęciom i filmikom z hasztagiem #swieconka - przypomniał.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

"Kościół jest szpitalem polowym"
Arcybiskup Gądecki: kościół jest szpitalem polowym (wideo z 14.03)Dzięki uprzejmości TVP

"Pozwoli stworzyć wirtualny stół wielkanocny i rzeczywistą wspólnotę"

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski zaproponował również, by w Niedzielę Wielkanocną publikować w mediach społecznościowych zdjęcia i filmiki z hasztagiem #Wielkanoc. - Wiemy, że władze państwowe zalecają, by tegoroczne święta z powodu epidemii spędzić tylko w gronie domowników. Nie oznacza to jednak, że nie mamy być w kontakcie z rodzinami i znajomymi - powiedział.

- Oprócz rozmów telefonicznych i przez komunikatory internetowe możemy przesyłać bliskim wraz z życzeniami zdjęcia i nagrania naszych świątecznych stołów oraz tych, którzy przy nich zasiadają. Wystarczy użyć smartfona. W ten sposób będziemy wspólnie przeżywać radość, którą przynosi zmartwychwstanie Jezusa. Publikacja naszych domowych materiałów z hasztagiem #Wielkanoc pozwoli stworzyć wirtualny stół wielkanocny i rzeczywistą wspólnotę, choć za pośrednictwem mediów. Oczywiście nie zastąpi to bezpośredniego kontaktu, ale w tej trudnej sytuacji pozwala nam na wspólne świętowanie, tak by nikt nie był sam w tym czasie - podkreślił ksiądz Rytel-Andrianik.

"Nie zamykamy kościołów"
"Nie zamykamy kościołów" TVN24

Zachęcił także, aby w czasie Triduum Paschalnego i Wielkanocy uczestniczyć w liturgiach poprzez transmisje telewizyjne, radiowe i internetowe. Poinformował także, że w Wielką Sobotę o godzinie 20 telewizyjne orędzie wielkanocne wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

"Pamiętajmy również o osobach starszych, samotnych i chorych"

- W czasie Triduum Paschalnego czytajmy Pismo Święte, szczególnie ewangeliczne opisy Ostatniej Wieczerzy, Męki Pańskiej i zmartwychwstania, rozważajmy ich głębię. To czas, w którym dzięki wspólnej modlitwie w naszych najbliższych rodzinach możemy odkrywać znaczenie domowego Kościoła i liturgii domowej - dodał.

- Pamiętajmy również o osobach starszych, samotnych i chorych - apelował rzecznik episkopatu.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Autor:mjz//now

Źródło: episkopat.pl, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości