TVN24 | Polska

"Pozostając w naszych domach dajemy wyraz chrześcijańskiej miłości bliźniego i troski o innych"

TVN24 | Polska

Autor:
akr//bgr
Źródło:
tvn24.pl

"Biskupi zwracają uwagę na konieczność przestrzegania rygorów dla dobra wspólnego, także w czasie Triduum Paschalnego i Świąt Wielkanocnych" - przekazał w komunikacie rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Paweł Rytel-Andrianik. Zachęcił też do udziału w kolejnych dniach w nowych inicjatywach, polegających na publikowaniu w mediach społecznościowych fotografii z hasztagami #Krzyz, #Swieconka, #Wielkanoc.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

W czwartek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że dotychczasowe regulacje związane z walką z epidemią COVID-19 zostają utrzymane. Między innymi do 19 kwietnia przedłużone są obostrzenia dotyczące galerii handlowych, kin, teatrów a także limitu osób w sklepach i kościołach. Oznacza to, że w świątyniach może przebywać pięć osób, nie wliczając sprawujących posługę.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Rząd wprowadza nowe ograniczenia
Rząd wprowadza nowe ograniczeniaTVN24

"W internecie możemy znaleźć wiele propozycji na duchowe przeżycie tych dni"

W czwartkowym komunikacie rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik przekonywał, że "Kościół katolicki od początku epidemii stosuje się do wszystkich ograniczeń sanitarnych, wprowadzanych przez władze państwowe". "Biskupi zwracają uwagę na konieczność przestrzegania tych rygorów dla dobra wspólnego, także w czasie Triduum Paschalnego i Świąt Wielkanocnych" - podkreślił.

Przypomniał także, że "od dnia ogłoszenia państwowych ograniczeń sanitarnych, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, zalecił by w Mszach św., liturgiach i nabożeństwach uczestniczyło do pięciu osób, nie wliczając w to w celebransów". Dodał, że "dekrety w tej sprawie wydali biskupi diecezjalni".

W komunikacie wskazano także, że "udzielone zostały dyspensy od uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych mszach świętych".

"Pomimo obowiązujących rygorów księża biskupi proszą, by epidemia nie zabrała nam Triduum Paschalnego i Wielkanocy. Zachęcają do łączenia się ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje Mszy św. i nabożeństw w środkach społecznego przekazu. To czas, w którym szczególnie modlimy się w naszych domach, jeszcze bardziej odkrywając znaczenie liturgii domowej w naszych rodzinach" - przekonywał rzecznik. Ocenił, że "w internecie możemy znaleźć wiele propozycji na duchowe przeżycie tych dni".

"Wirtualny stół wielkanocny". Nowa inicjatywa w mediach społecznościowych

Rytel-Andrianik zaapelował również, by dostosować się do zaleceń i w czasie Wielkanocy zrezygnować z odwiedzin oraz spotkań z rodzinami i znajomymi. "Pozostając w naszych domach dajemy wyraz chrześcijańskiej miłości bliźniego i troski o innych" - wskazywał.  

Zachęcił też do udziału w nowych inicjatywach, które podczas Triduum Paschalnego i w czasie Wielkanocy będą prowadzone w mediach społecznościowych. 

"Nie będziemy odwiedzali się w czasie świąt, ale nie oznacza to, że nie możemy być ze sobą w kontakcie telefonicznym i za pomocą internetu" - uznał rzecznik KEP. Zaprosił do udziału w "nowej inicjatywie, jaką jest tworzenie wielkiego 'wirtualnego stołu wielkanocnego'".

"W Wielką Niedzielę i Wielkanocny Poniedziałek wysyłajmy naszym bliskim i znajomym zdjęcia i filmiki z naszego świętowania w domach i publikujmy je w mediach społecznościowych z hasztagiem #Wielkanoc. Materiały możemy wykonać np. smartfonem. Dzięki temu będziemy razem w tym trudnym czasie i pomimo izolacji stworzymy wspólnotę" – wyjaśnił.

Akcje także w Wielki Piątek i Wielką Sobotę

Rzecznik Episkopatu poinformował też o innych, podobnych inicjatywach, które będą prowadzone w mediach społecznościowych także w Wielki Piątek i Wielką Sobotę.

"W dniu, w którym wspominamy oraz rozważamy mękę i śmierć za nas Jezusa Chrystusa, zamieszczajmy zdjęcia krzyży, które mamy w domach z hasztagiem #Krzyz i cytatami z Pisma Świętego. Ustawmy krzyż w centralnym miejscu naszego domu, tak by w Wielki Piątek był szczególnie widoczny. Podczas modlitwy i adoracji przy krzyżu możemy zapalić świecę" - kontynuował.

Rzecznik KEP zachęcił także do publikowania w mediach społecznościowych w Wielką Sobotę zdjęć tradycyjnych koszyczków z hasztagiem #Swieconka. "W tym roku wyjątkowo, ze względu na rygory sanitarne, obrzęd poświęcenia pokarmów w kościołach zostanie zastąpiony ich błogosławieństwem w Wielką Niedzielę, którego na początku uroczystego śniadania wielkanocnego dokona ojciec rodziny lub inna osoba. Formułę błogosławieństwa pokarmów można znaleźć m.in. w internecie" - dodał ks. Rytel-Andrianik. 

Transmisje liturgii online

Rzecznik Episkopatu podkreślił, że w czasie Triduum Paschalnego i Wielkanocy można włączać się w ogólnopolskie transmisje mszy świętych. Zauważył, że liturgie będzie transmitowało online wiele parafii.

Transmisje świątecznych nabożeństw będzie można oglądać także w tvn24.pl i na tvnwarszawa.pl.

Rytel-Andrianik przekazał w komunikacie także, że w Wielką Sobotę o godzinie 20 telewizyjne orędzie wielkanocne wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki.

Autor:akr//bgr

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości