TVN24 | Polska

Dyrektor szpitala: Czwarta fala nadejdzie. Mam nadzieję, że będzie dużo mniejsza

TVN24 | Polska

Autor:
mart/dap
Źródło:
TVN24
Dyrektor szpitala: zgłaszają się zakażeni w wieku od 40 do 60 lat, którzy nie przeszli jeszcze cyklu szczepień
Dyrektor szpitala: zgłaszają się zakażeni w wieku od 40 do 60 lat, którzy nie przeszli jeszcze cyklu szczepieńTVN24
wideo 2/21
TVN24Dyrektor szpitala: zgłaszają się zakażeni w wieku od 40 do 60 lat, którzy nie przeszli jeszcze cyklu szczepień

Czasy, w których mieliśmy tutaj w szpitalu tymczasowym ponad 200 pacjentów, mamy już za sobą - mówił w niedzielę w TVN24 doktor Rafał Cudnik, dyrektor szpitala tymczasowego w Gdańsku. Dodał, że w tej chwili do szpitala zgłaszają się osoby, które nie były jeszcze zaszczepione bądź były zaszczepione jedną dawką i najprawdopodobniej zakaziły się jeszcze przed jej podaniem. Dyrektor był też pytany o ewentualną czwartą falę epidemii.

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w sobotę 4765 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Resort przekazał też informację o śmierci 421 osób chorych na COVID-19. W szpitalach zajętych jest ponad 54 procent respiratorów oraz prawie 46 procent łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem.

"Morale zespołu jest zdecydowanie lepsze"

Doktor Rafał Cudnik, dyrektor szpitala tymczasowego w Gdańsku, mówił w niedzielę w TVN24 o obecnej sytuacji w placówce. - Widzimy zdecydowanie mniejszą zgłaszalność pacjentów do szpitali, w tym również do szpitala tymczasowego. Także czasy, w których mieliśmy tutaj w szpitalu tymczasowym ponad 200 pacjentów, mamy już za sobą - stwierdził.

Poinformował, że do szpitala tymczasowego w Gdańsku obecnie zgłaszają się głównie pacjenci w wieku od 40 do 60 lat, którzy nie byli szczepieni bądź zostali zaszczepieni jedną dawką. Dodał, że po sprawdzeniu objawów u takich osób wydaje się, że zakażenie nastąpiło jeszcze przed jej podaniem.

Mówił również o pracownikach szpitala. - Teraz morale zespołu jest zdecydowanie lepsze. Jest mniej pacjentów hospitalizowanych w szpitalu tymczasowym, w związku z czym ilość personelu do obsługi tych pacjentów jest mniejsza, więc rozdziela się na poszczególne osoby. Wydolność fizyczna jest lepsza, ale wszyscy chyba jesteśmy już zmęczeni trwającą już ponad rok pandemią i mamy nadzieję, że szczepienia, które teraz idą pełną parą, wpłyną pozytywnie na przebieg tej epidemii i będziemy mogli wracać stopniowo do normalności - powiedział.

"Myślę, że na jesieni ta czwarta fala nadejdzie"

Powiedział również, że coraz więcej pacjentów zgłasza się na zabiegi planowe oraz na oddział ratunkowy. - Był czas, kiedy pacjenci obawiając się zakażenia, siedzieli w domu, często z poważnymi chorobami, nie zgłaszali się na oddziały ratunkowe - mówił.

Skomentował również możliwość czwartej fali zachorowań. - Myślę, że na jesieni ta czwarta fala nadejdzie - stwierdził.

- Natomiast mam nadzieję, że ta fala będzie dużo, dużo mniejsza niż trzecia, bo to, co obserwowaliśmy w trzeciej fali, to jeszcze takiej sytuacji, jeżeli chodzi o nasz kraj, nie było - dodał. Ocenił, że "masowe szczepienia prawdopodobnie pozwolą nam przejść tę falę na jesieni w dużo prostszy sposób".

Autor:mart/dap

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Szpital tymczasowy w Gdańsku

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości