TVN24 | Polska

Szkoły bez lekcji przez miesiąc, zasiłek wydłużony o tydzień. "Ewentualne wprowadzenie form opieki"

TVN24 | Polska

Autor:
akw//dap
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Piontkowski: Do 24 maja działalność szkół ograniczona
TVN24Piontkowski: Do 24 maja działalność szkół ograniczona

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało w piątek, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy, związany z zamknięciem placówek edukacyjnych, jest przedłużony na najbliższy tydzień. Tymczasem tego samego dnia minister edukacji przekazał, że lekcje pozostaną zawieszone co najmniej do 24 maja, czyli przez najbliższe cztery tygodnie.

W piątek minister edukacji Dariusz Piontkowski na wspólnej konferencji z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim poinformował o przedłużeniu zawieszenia zajęć w szkołach i przedszkolach do 24 maja. Ma to związek z ogłoszonym stanem epidemii w naszym kraju.

Raport tvn24.pl: Koronawirus - najważniejsze informacje

Dotychczasowe przepisy przewidywały, że okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w związku z zamknięciem szkół zakończy się 26 kwietnia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w piątek wieczorem przekazało, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest przedłużony na najbliższy tydzień.

Co z pozostałymi trzema tygodniami do 24 maja? Resort wyjaśnił, że "w przyszłym tygodniu zostaną przedstawione decyzje w sprawie ewentualnego wprowadzenia form opieki w przedszkolach, żłobkach i w szkołach".

Kto może skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

Rodzice dziecka do 8 lat mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego w razie zamknięcia przedszkola, żłobka lub szkoły z powodu zagrożenia koronawirusem. Na tych samych zasadach zasiłek przysługuje także ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, rodzicom dzieci do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Przepisy przyznają także prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu koronawirusa placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna. O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca - swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednio - do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę. Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Autor:akw//dap

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości