TVN24 | Polska

Koronawirus w Polsce. W jakim momencie piątej fali pandemii COVID-19 jesteśmy

TVN24 | Polska

Autor:
Rafał
Lesiecki
Źródło:
tvn24.pl
Andrusiewicz: najbliższe dwa, trzy dni to będzie weryfikacja tego, jak zjadliwy w Polsce jest wariant omikron
Andrusiewicz: najbliższe dwa, trzy dni to będzie weryfikacja tego, jak zjadliwy w Polsce jest wariant omikronTVN24
wideo 2/8
TVN24Andrusiewicz: najbliższe dwa, trzy dni to będzie weryfikacja tego, jak zjadliwy w Polsce jest wariant omikron

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o 53 420 nowych zakażeniach koronawirusem oraz śmierci 276 osób chorych na COVID-19. Środowa liczba infekcji jest najwyższą od początku pandemii w Polsce. W porównaniu do zeszłego tygodnia zanotowano wzrost o blisko 23 tysiące przypadków, czyli o 74 procent. Liczba aktywnych przypadków, czyli Polaków, którzy aktualnie przechodzą infekcję, jest najwyższa od początku pandemii. 

53 420 nowych infekcji, o których w środę poinformował resort zdrowia, to najwyższy dzienny raport od początku epidemii w Polsce. Do tej pory najwięcej zakażeń było w raporcie z soboty (40 876). Przed tygodniem Ministerstwo Zdrowia informowało o 30 586 potwierdzonych infekcjach. Dzisiejsza liczba zakażeń jest wyższa o 22 834. To wzrost o 74 procent.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Średnia liczba potwierdzanych dziennie zakażeń, obliczana na podstawie danych z ostatnich siedmiu dni, wzrosła do 37 711 i jest najwyższa od początku epidemii w Polsce. W pierwszej fali szczytem była średnia 759 zakażeń dziennie, którą odnotowano 27 sierpnia 2020 roku, w drugiej - 25,6 tys. przypadków dziennie z 11 listopada 2020 roku, w czasie trzeciej - prawie 28,9 tys. z 1 kwietnia 2021 roku, a w czwartej - ponad 23,4 tys. 7 grudnia 2021 r.

Resort przekazał, że w ciągu doby wykonano prawie 173,5 tysiąca testów na obecność SARS-CoV-2. To również jest liczba, której nigdy wcześniej nie notowano.

Koronawirus w Polsce - najwięcej aktywnych przypadków

Liczba aktywnych przypadków, czyli Polaków, którzy aktualnie przechodzą zakażenie, wynosi 664 748 i jest najwyższa od początku epidemii w Polsce.

Resort zdrowia poinformował w środę, że w związku z COVID-19 zmarło 276 osób. Średnia liczba raportowanych każdego dnia ofiar śmiertelnych, obliczana na podstawie danych z ostatnich siedmiu dni, spadła do 187 i jest najniższa od 16 listopada 2021 roku.

Dane dla województw dolnośląskiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, opolskiego, podkarpackiego, podlaskiego, pomorskiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego oraz samej Warszawy to najwyższa od początku epidemii liczba zakażeń, o której MZ poinformowało w pojedynczym raporcie. Tylko w trzech województwach (kujawsko-pomorskim, lubuskim i świętokrzyskim) były w przeszłości raportowane wyższe liczby zakażeń.

W skali kraju piąta fala już w niedzielę przewyższyła wszystkie poprzednie, ale jeśli spojrzeć na sytuację w poszczególnych województwach, to jest ona zróżnicowana. Biorąc pod uwagę średnią liczbę zakażeń, w środę piąta fala stała się najwyższą w Lubelskiem, na Opolszczyźnie i Pomorzu Zachodnim. W ostatnich dniach piąta fala przewyższyła poprzednie w Małopolsce, na Mazowszu, Podkarpaciu i w województwie pomorskim, na Dolnym Śląsku, Ziemi Łódzkiej, Śląsku oraz na Warmii i Mazurach.

Ponad 900 tysięcy Polaków na kwarantannie

Aktualnie wydany przez sanepid nakaz przebywania na kwarantannie obejmuje 909 tysięcy Polaków, czyli około 2,38 proc. obywateli. W porównaniu z wtorkiem liczba osób na kwarantannie spadła o 37 tysięcy, ale nadal jest to drugi najwyższy wynik od początku epidemii w Polsce.

Liczba pacjentów, którzy są leczeni za pomocą respiratorów (1147), jest najniższa od 13 listopada 2021 r., a liczba pacjentów w szpitalach (14 018) po dwóch dniach wzrostów znów spadła.

Autor:Rafał Lesiecki

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości