Niedzielski: jest możliwość, że kolejne obostrzenia będą miały charakter ogólnopolski

TVN24 | Polska

Autor:
ads,
mjz/dap
Źródło:
TVN24, PAP
Niedzielski: jest możliwość, że kolejne obostrzenia będą miały charakter ogólnopolskiTVN24
wideo 2/35
TVN24Niedzielski: jest możliwość, że kolejne obostrzenia będą miały charakter ogólnopolski

Na obecnym etapie pandemii wydaje się, że decyzje dotyczące obostrzeń powinny dotyczyć województw, nie pojedynczych powiatów – powiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał jednak, że jest też możliwość, iż w perspektywie najbliższych tygodni kolejne obostrzenia będą miały już charakter ogólnopolski.

W czwartek odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, na której poinformował on między innymi o wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń w dwóch kolejnych województwach: mazowieckim i lubuskim.

Relacja z konferencji ministra zdrowia

Niedzielski: jest możliwość, że kolejne obostrzenia będą miały charakter ogólnopolski

Dziennikarze pytali, czy istnieje możliwość, że kolejne wprowadzane obostrzenia będą obowiązywały już nie regionalnie, a w skali całego kraju.

- Jeżeli chodzi o system, sposób wprowadzania obostrzeń, to rzeczywiście prowadzimy wewnętrznie dyskusję, czy skala zachorowań powinna już powodować podejmowanie takich decyzji ogólnopolskich, czy w jakiś sposób dopuszczać regionalizację. Na tym etapie podjęliśmy decyzję, która opiera się na logice możliwie minimalnego ingerowania obostrzeniami – odpowiedział minister zdrowia.

- W tej chwili zdecydowaliśmy się jeszcze na wprowadzenie obostrzeń w dwóch (dodatkowych) regionach. Jest też taka możliwość, że w perspektywie najbliższych tygodni może pojawić się sytuacja, że kolejne obostrzenia będą miały już charakter ogólnopolski – dodał Niedzielski.

Niedzielski: na tym etapie pandemii decyzje dotyczące obostrzeń na poziomie województw

Minister był także pytany, czy brana jest pod uwagę inna forma regionalizacji obostrzeń niż wojewódzka, na przykład powiatowa.

- Podjęliśmy decyzję, żeby wyważyć dwie perspektywy podejmowania decyzji: ogólnokrajową i na poziomie powiatowym. Wybraliśmy rozwiązanie pośrednie w postaci podejmowania decyzji na poziomie województw – oświadczył minister zdrowia.

"Jeżeli mamy spadek liczby zachorowań, to wtedy bardziej naturalnym obiektem podejmowania decyzji są powiaty"

Według niego w sytuacji, gdy mamy bardzo wysokie poziomy wskaźników pandemicznych praktycznie w całej Polsce, "wydaje się, że regionalizacja obostrzeń na poziomie powiatów mija się z celem, bo mielibyśmy do czynienia z bardzo dużym rozdrobnieniem chociażby komunikacyjnym, informacyjnym".

Jak mówił Niedzielski, to oznaczałoby ogromy problem dla osób podróżujących, przemieszczających się pomiędzy poszczególnymi strefami. - Na tę chwilę, na ten etap pandemii wydaje się, że to zarządzanie powinno się odbywać, te decyzje powinny dotyczyć regionów na poziomie województw – mówił Niedzielski.

Zaznaczył, że zgodnie z podejściem przyjętym przez rząd "im bardziej mamy zaawansowaną fazę pandemii, tym bardziej wchodzimy w rozwiązania ogólnopolskie, wojewódzkie". - Jeżeli mamy spadek liczby zachorowań, to wtedy bardziej naturalnym obiektem podejmowania decyzji są powiaty – powiedział minister zdrowia.

Autor:ads, mjz/dap

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: