TVN24 | Polska

Podświetlone na niebiesko dla medyków. "Narażają swoje zdrowie i życie każdego dnia"

TVN24 | Polska

Autor:
asty/pm
Źródło:
PAP
Budynki podświetlone na niebiesko w geście wdzięczności dla pracowników służby zdrowiaTVN24
wideo 2/5
TVN24Budynki podświetlone na niebiesko w geście wdzięczności dla pracowników służby zdrowia

Warszawski Zamek Królewski, Pałac Kultury i Nauki, stacjonujący w Gdyni zabytkowy żaglowiec "Dar Pomorza" oraz inne obiekty zostały podświetlone na niebiesko w geście wdzięczności pracownikom służby zdrowia, zmagającym się ze skutkami zakażeń koronawirusem. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

"Fasada Pałacu Prezydenckiego w Warszawie podświetlona na niebiesko. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia - Jesteście naszymi Bohaterami!" - napisała na Twitterze Kancelaria Prezydenta.

Wdzięczność i uznanie dla pracowników ochrony zdrowia wyraził także Sejm w przyjętej we wtorek przez aklamację uchwale. Wieczorem na gmachu Sejmu uruchomiono specjalną iluminację: "Dziękujemy wszystkim walczącym z pandemią".

Od niedzieli na kolor niebieski stopniowo podświetlano kolejne części fasady Zamku Królewskiego w Warszawie: 5 kwietnia - od strony Wisły, 6 kwietnia - od strony Trasy W-Z i 7 kwietnia, w Dniu Pracownika Służby Zdrowia - od strony placu Zamkowego. Poza okazaniem w taki sposób więzi ze środowiskiem personelu medycznego, w jednym z okien Zamku widocznych od strony Wisły rozbłysła świeca, zgodnie z ideą zainicjowaną przez Andrzeja Pągowskiego.

W informacji prasowej Zamku Królewskiego podano, że "poprzez symbolikę gmachu, którego losy tak silnie są splecione z losami narodu i kraju, Zamek Królewski w Warszawie pragnie podkreślić znaczenie więzi społecznych i solidarności w obliczu ogarniającego nas kryzysu i poczucia utraty bezpieczeństwa".

W geście wdzięczności medykom podświetlają budynki na niebieskoTVN24

"W ten symboliczny sposób chcemy podziękować lekarzom"

Pałac Kultury i Nauki oraz most Śląsko-Dąbrowski były podświetlane w nocy z poniedziałku na wtorek i z wtorku na środę. "W ten symboliczny sposób chcemy podziękować lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom i wszystkim, którzy w tym wyjątkowo trudnym czasie obchodzić będą Dzień Pracownika Służby Zdrowia" - podkreślił prezydent miasta Rafał Trzaskowski, cytowany w komunikacie prasowym.

Na niebiesko oświetlony został również zabytkowy żaglowiec "Dar Pomorza" - statek-muzeum na stałe cumujący przy Nabrzeżu Pomorskim w centrum Gdyni, w sąsiedztwie okrętu-muzeum ORP "Błyskawica".

"Chcemy w muzeum, w ten symboliczny sposób wyrazić wdzięczność wszystkim pracownikom służby zdrowia: lekarzom, ratownikom medycznym, pielęgniarkom, pracownikom laboratoriów oraz personelowi pomocniczemu i administracji, których pracę doceniamy zawsze, ale w obecnej sytuacji - szczególnie mocno" - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego Robert Domżał.

"Niosąc pomoc innym narażają swoje zdrowie i życie każdego dnia"

Również budynek szczecińskiej filharmonii i stojące na wyspie Łasztownia zabytkowe dźwigi portowe - "dźwigozaury" podświetlono we wtorek wieczorem na niebiesko.

Rzeczniczka Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie Katarzyna Plater-Zyberk wyjaśniła, że to sposób na okazanie wsparcia "wszystkim pracownikom służby zdrowia, którzy zawsze, a szczególnie teraz, swoim poświęceniem i zaangażowaniem dbają o nasze zdrowie. - Jesteśmy myślami z wszystkimi, których dotknęły skutki epidemii - dodała.

"O poświęceniu lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych i laborantów warto (...) pamiętać zawsze, bo przecież niosąc pomoc innym, narażają swoje zdrowie i życie każdego dnia" - podkreślono w komunikacie magistratu.

Autor:asty/pm

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: